BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Elektronske cigarete štetne koliko i klasične

Elektronske cigarete štetne koliko i klasične
26.08.2019. god.
Najnovija istraživanja pokazala da ne postoji zdravija verzija konzumiranja „duvana” i da dim obične i e-cigarete škode plućima na isti način


Elektronske cigarete mogu da naškode ukupnom zdravlju potrošača na gotovo isti način kao i klasične cigarete, pokazalo je najnovije istraživanje Univerziteta za zaštitu zdravlja Severne Karoline. Iako se do skoro verovalo da su elektronske cigarete zapravo zdravija verzija uživanja u duvanu i da pušačima mogu da pomognu da se oslobode ove loše navike, naučnici sada tvrde suprotno. Studija je, kako prenose svetski mediji, otkrila da je emfizem pluća podjednako moguć i kod jednih i kod drugih pušača. Istraživači su, kako se navodi, istraživanje zasnovali na uzorkovanju plućne tečnosti za tri različita enzima proteaze kod pušača cigareta, e-cigareta i nepušača. Budući da su prethodne studije pokazale da pušači imaju veći nivo ovih enzima, što može da dovede do emfizema pluća, istraživači su želeli da to ponovo provere u tri različite grupe kako bi videli kako elektronske cigarete utiču na rad pluća potrošača. Ustanovljeno je da nepušači imaju normalne nivoe ovih enzima i da nisu pod povećanim rizikom od bolesti pluća, ali je kod pušača situacija bila drugačija.


– Dim elektronske i klasične cigarete utiču na pluća na isti način, što upućuje na zaključak da e-cigarete predstavljaju podjednak rizik za razvoj bolesti kao i obične cigarete, navodi se u ovom istraživanju. Američki centri za kontrolu i prevenciju bolesti odmah su objavili plan daljih aktivnosti budući da je potvrdđeno da elektronske cigarete imaju direktnu vezu s plućnim bolestima. Inače, u više američkih država je u poslednjih nekoliko meseci prijavljeno na desetine slučajeva gde su mladi oboleli od plućnih bolesti. Slučajevi su bili slični, a ono što sve pacijente povezuje jeste to da su konzumirali elektronske cigarete.

U svetu danas ima više od milijardu pušača, od kojih 80 odsto živi u slabije razvijenim zemljama. Svetska zdravstvena organizacija, s druge strane, upozorava da više od sedam miliona ljudi svake godine umire zbog korišćenja duvana, od čega je 890.000 smrtnih slučajeva povezano s izloženošću duvanskom dimu, a ne s direktnom upotrebom duvana.

Prema podacima Instituta za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović Batut” iz 2018. godine, trećina (38 odsto) punoletnih građana Srbije puši svakodnevno, barem jednu cigaretu konzumira svakog dana, a 13 odsto punoletnih građana se oslobodilo ove loše navike.

– Najveći procenat pušača (41 odsto) nalazi se u starosnoj grupi od 45 do 59 godina, a najveći broj svakodnevnih pušača (44 odsto) u kategoriji je nezaposlenih. U Srbiji u manje od petine domaćinstava pušenje nije dozvoljeno, dok je u čak 39 odsto njih dozvoljeno u svim prostorijama, što je manje u odnosu na raniji period, navodi se u ovom izveštaju.

Inače najnoviji podaci pokazuju da je oko tri četvrtine punoletnih građana Srbije, pušača i nepušača, izloženo duvanskom dimu u kući prijatelja ili rođaka (76 odsto). Više od trećine stanovništva (34 odsto) kaže da je izloženo duvanskom dimu i na poslu uprkos zabrani pušenja na radnom mestu, dok je 73 odsto njih ugroženo i na mestima na koje izlaze.

Istraživanje Instituta za javno zdravlje Srbije pokazalo je da velika većina stanovnika (čak 90 odsto) svesna da su pušenje i duvanski dim štetni po zdravlje i da pušači treba da vode računa gde će zapaliti cigaretu da ne bi ugrozili zdravlje drugih ljudi. Veliki procenat (86 odsto) zna da je pušenje značajan uzročnik malignih bolesti, moždanog udara i bolesti srca.

Većina stanovništva Srbije podržava (u potpunosti ili delimično primenu važećeg Zakona o izloženosti stanovništva duvanskom dimu, a samo 11 odsto građana smatra da se ovaj Zakon u potpunosti poštuje.

Stručnjaci upozoravaju da ne postoji bezbedan nivo izlaganja duvanskom dimu, pa efikasna zaštita podrazumeva potpunu eliminaciju duvanskog dima iz svakog zatvorenog javnog i radnog prostora, jer samo okruženje 100 odsto bez duvanskog dima može da zaštiti ljude od štetnog dejstva sastojaka duvanskog dima.

Jelica Antelj, Politika


  • Izvor
  • foto: © RIA Novosti / Aleksandr Vilьf/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Nova raketa je uspešno testirana, rekao je ruski predsednik na sastanku u Kremlju.


Izjave ruskog predsednika nisu prazne priče kao one evropskih političara, rekao je mađarski lider.


Moskva mora biti „primorana“ na mir kroz snagu, izjavio je ukrajinski lider.

Iako mnogi smatraju da je kuhinja samo funkcionalna, zapravo mož


Međunarodni krivični sud u Hagu optužio je izraelskog premijera za ratne zločine u Gazi


Ostale novosti iz rubrike »