BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Rusija pokušava da izdejstvuje da NATO ograniči lociranje svojih snaga

Rusija pokušava da izdejstvuje da NATO ograniči lociranje svojih snaga
27.10.2010. god.

Rusija pokušava da izdejstvuje od NATO zabranu za lociranje bitnih borbenih snaga na teritorijama novih zemalja-učesnica alijanse i već je predala Briselu nacrt odgovarajućeg sporazuma. Ovo prenose ruska sredstva za masovno informisanje.
 

Po postojećim podacima, nacrt dokumenta pod nazivom „Sporazum o osnovama međusobnih odnosa između Rusije i NATO“, ministar inostranih poslova Sergej Lavrov je predao generalnom sekretaru alijanse Andersu Fog Rasmusenu, još u decembru prošle godine, ali po međusobnom dogovoru strane nisu oglašavale ovu činjenicu. Međutim, pregovori o potpisivanju sporazuma se od tada nisu prekidali. U ruskom nacrtu sporazuma navedeni su maksimalni nivoi naoružanja. Ruska strana smatra da će to povećati predvidljivost borbene delatnosti NATO. U alijansi aludiraju na to da pregovori u vezi s ovim nisu beznadežni i ne isključuju da će se tema razmatrati na samitu Rusija-NATO u Lisabonu, ili čak i ranije – za vreme posete Generalnog sekretara alijanse Moskvi, otprilike 5. decembra. Zamolili smo direktora Centra za društveno-politička istraživanja, Vladimira Jevsejeva, da pojasni situaciju:
 

Ako se govori o tome šta može da se podrazumeva pod rečju „bitne snage“ NATO, očigledno je da se radi o novim vojnim bazama. Očigledno, Rusija ne bi želela da se u još nekim državama u Centralnoj i Istočnoj Evropi pojave nove baze NATO. Ne samo to, Rusija će, naravno, biti potiv pojave američkih vojnih baza na primer, u Gruziji, ili recimo, u perspektivi u Azerbejdžanu. Ako se govori o brojčanom odnosu, ovde se može izvršiti poređenje s onim relativno malim bazama koje SAD imaju u Bugarskoj i Rumuniji. Odnosno, očigledno, može biti govora otprilike o brigadi, čija brojnost iznosi oko dve i po – tri hiljade vojnih lica. Jasno je zašto se Rusija zalaže protiv toga. Zato što svako lociranje dopunskog obima naoružanja u relativnoj blizini ruskih granica primorava Rusiju na preduzimanje mera za njihovo odbijanje. S ove tačke gledišta ideje Rusije su prilično jasne. Ne mislim da će u zemljama NATO izazvati jaku odbojnost, Zato što verovatno nema govora o tome da se u uslovima ekonomske krize, koja traje otvaraju neke nove vojne baze.
 

Tim pre što se NATO nada povećanju nivoa saradnje s Rusijom u stvaranju sistema protivraketne odbrane u Evropi i Avganistanu. Ove teme će najverovatnije biti razmatrane na samitu Rusija-Nato, koji će se održati u okviru susreta lidera država alijanse u Lisabonu. Jedna od ključnih tema Lisabonskog samita biće razmatranje nove strateške koncepcije NATO. Ona će odrediti principe razvoja alijanse za sledećih deset godina, postaviće njene osnovne zadatke, označiće glavne pretnje po bezbednost zemalja NATO i principe za njihovo otklanjanje. A prirodno, Rusija bi želela da njeni interesi budu uzeti u obzir prilikom izrade ovog dokumenta.



  • Izvor
  • Golos Rossii, foto: EPA/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Ruske snage su ponovo izvele raketne udare na pozicije ukrajinske PVO u Odeskoj oblasti. Ukrajinske formacije su, sa svoje strane, napale bespilotnim letelicama naftne baze u stanicama Pavlovska i...


U ovom vremenu, kada je predsjednik Dodik iznio prijedlog o mirnom razdruživanju Republike Srpske i Muslimansko-Hrvatske Federacije i to kao odgovor na razvlašćivanje Srpske i na proces stvaranja države...


  Ruske snage su u protekla 24 sata pogodile mete u nekoliko pozadinskih oblasti teritorije pod kontrolom kijevskog režima. Konkretno, ponovo su uništile lansere S-300 u oblasti Mirgoroda u Poltavskoj...

Globalna većina sve više pokazuje svoje nezadovoljstvo poretkom zasnovanim na zapadnim pravilima, ali da li će Kremlj to iskoristiti?


U Moskvi se ozbiljno shvataju izjave američkog predsedničkog kandidata, izjavio je ruski lider


Ostale novosti iz rubrike »