BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Ruski graničari na straži mira i stabilosti u Abhaziji

Ruski graničari na straži mira i stabilosti u Abhaziji
27.10.2010. god.

Ruski graničari danas su glavni prijatelji i pomoćnici stanovnika Galskog regiona Abhazije. Pre godinu i po dočekale su ih ovde zapuštene kuće bez prozora i vrata, i oprezan odnos retkih lokalnih stanovnika. Danas se stražarima granica mlade nezavisne republike obraćaju za pomoć, sa njima povezuju nade u stabilnost i sigurno sutra. Sa abhasko-gruzijske granice izveštava naš specijalni dopisnik Svetlana Kalmikova.
 

Niz godina Galski region je bio zona sukoba. Čak mirovni kontigent zemalja ZND nije mogao da garantuje stopostotnu stabilnost u tom regionu. U maju prošle godine čuvanje abhasko-gruzijske granice preuzeli su ruski graničari. Zajedno sa njima u rodne kuće vratilo se na hiljade porodica koje su poslednjih 20 godina bile izbeglice. Posle priznavanja nezavisnosti Abhazije i pojavom ruskih vojnika postalo je mnogo mirnije, ističu oni. Stanovništvo pograničnih sela umorilo se od rata i želi mir, kaže šef administracije Galskog regiona Beslan Aršba.
 

Naravno, dok granica ne bude do kraja izgrađena, dok inženjerski objekti ne budu napravljeni, nekakav strah i bojazni će biti prisutni. Ali ipak to stanje ne može se uporediti sa onim koje je postojalo prethodnih godina. Ljudi su poverovali u sutrašnjicu.
 

Abhasko-gruzijska granica koaj se nalazi pod zaštitom ruskih graničara predstavlja 160 kilometara kopna i reka, i još oko 200 kilometara morske deonice. Složenost se sastoji u tome što Gruzija ne priznaje granicu, a lokalno stanovništvo ima tesne rođačke i ekonomske veze sa obe strane i naviklo je da ide tamo gde mu je zgodno. Zato zadaci ruskih graničara nisu samo da čuvaju granice i love prekršioce, već i da organizuju prelazne punktove, kao i da objašnjavaju lokalnim stanovnicima pravila graničnog režima utvršenog zakonom Republike Abhazije.
 

Stanovnici koji poštuju zakon odnose se prema takvim dejstvima sa razumevanjem i ne pojavljuju se konflikti, ističe predsednik Abhazije Sergej Bagapš.
 

Tu nema nikakvih problema, zato što normalni građani, a njih je više, odlično shvataju da danas mirno spavaju zahvaljujući ruskim graničarima, da ne ginu njiova deca, takođe zahvaljujući ruskoj pograničnoj službi.
 

Danas se uređenje granice nastavlja. Vodi se izgradnja pograničnih odeljenja. Prvih pet objekata će biti predato do kraja ove godine. Svako odeljenje će biti opremljeno najsavremenijim sredstvima čuvanja granice. Kontrolna traka sa obodljikavom žicom je stvar prošlosti. Zamenili su elektronski predajnici, zvuk, svetlost, čak i toplota.
 

Pomorsku granicu Crnog mora duž obala Abhazije čuva šest ruskih pograničnih patrolnih glisera. Ovi borbeni brodovi razvijaju brzinu do 100 kilometara na čas i mogu da za nekoliko minuta stignu svakog prekršioca. Tako da postoji sigurnost da se i pomorske granice nalaze pod pouzdanom zaštitom. Dežura se danonoćno, prekršioce ćemo predati našim abhaskim kolegama, kaže komandir divizije pograničnih patrolnih glisera Pogranične uprave FSB Rusije u republici Abhaziji kapetan 2. ranga Vitalij Suholencev.
 

Situacija ostaje stabilno složena. Osnovna kršenja su kršenja pograničnog režima teritorijalnog mora Republike Abhazije. To je vezano sa tim što stanovnici koji žive na obali bez obaveštavanja Pogranične slube FSB Rusije i lokalnih pograničnih organa izlaze u more ili da se odmaraju ili da love ribu. Osim toga, šverc cigareta i alkohola iz Turske. Iz Abhazije se uglavnom vozi oružje.
 

Ukupno od početka 2010. godine ruski grnaičari na abhasko-gruzijskoj granici zadržali su preko 900 prekršilaca, na pograničnoj teritoriji nađeno je oko 30 skrovišta sa oružjem, municijom i eksplozivnim maerijama, presečen je šverc preko 130 tona robe i tereta. Ali rezultati službene delatnosti ruskih graničara ocenjuju se ne samo po broju uhapšenih. Treba gledati šire – reč je o osiguranju reda u Abhaziji, kaže predstavnik Pogranične službe FSB Rusije Mihail Streha.
 

Postoji shvatanje kao što je sprečena šteta, nju uvek treba uzimati u obzir. To je onaj efekat koji tera zločinca da odustane od svoje zle namere kada vidi da organi reda ogranizovano i pouzdano obavljaju svoje zadatke. Zato ovaj pojam sprečene štete takođe treba da se uzima u obzir kako na pomorskoj, tako i na kopnenoj deonici.
 

Da istaknemo da ruski graničari vrše čuvanje državne granice Abhazije u skladu sa međudržavnim Sporazumom o zajedničkim naporima o čuvanju države granice Republike Južne Osetije i republike Abhazije, potpisanim u Moskvi 30. aprila 2009. U njemu je podvučeno da se radi upravo o zajedničkim naporima i da oni nisu usmereni protiv trećih zemalja. Ruski graničari obučavaju abhaske vojnike, kako bi ubuduće upravo oni sami uzeli da čuvaju granicu svoje republike.



  • Izvor
  • Golos Rossii, foto: RIA Novosti/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj


Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.

Stanje do 20:00, 24.11.2024.


Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.

U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.


Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za


Ostale novosti iz rubrike »