RT: Kinesko-indijskim istraživanjem Meseca se može suprotstaviti dominaciji SAD-a u kosmosu, te popraviti međusobni odnosi
Ponuda Pekinga da radi zajedno sa Nju Delhijem na istraživanju Meseca mogla bi ojačati bilateralne odnose i podstaći međunarodnu inicijativu za suzbijanje jednostranih ambicija Vašingtona u kosmosu, kažu analitičari za RT.
Druga indijska lunarna misija "Čandrajan 2" u ponedeljak je uspešno startovala sa kosmičke stanice Sriharikota. Nakon uspešnog lansiranja, portparol Ministarstva spoljnih poslova Kina Hua Čuning saopštila je da je Peking spreman da radi s Indijom i drugim zemljama na istraživanju kosmosa.
Kineska lunarna sonda "Čange 4", uspešno je stigla do daleke strane Meseca u januaru. Čuningova veruje da bi zajednički rad promovisao "zajedničku misiju čovečanstva" usmerenu na istraživanje Meseca i šire.
Ponuda bi mogla biti način da Peking obnovi odnose s Nju Delhijem, te da se spreči Vašington da osigura monopol na Mesecu ili kosmosu u celini, smatraju analitičari.
Ambiciozni predlog
Priprema zajedničkih misija u kosmosu je “veoma komplikovan” poduhvat, izjavio je za RT Kai Uve Šrogl, predsednik Međunarodnog instituta za kosmičko pravo. Kao takva, kineska ponuda je više diplomatska uvertira nego konkretan, spreman za izvršenje predlog. To, međutim, ne isključuje mogućnost da dve zemlje u budućnosti zajedno deluju u kosmosu.
„Kada imate napetosti u odnosima, tražite područja koja su otvorena za saradnju. Jedan je kultura, drugi je nauka”, dodaje Šrogl.
Dr. Ram S. Jakhu, profesor međunarodnog kosmičkog prava na Univerzitetu Mekgil, misli na sličan način, uz napomenu da poziv "na kraju treba ili bi trebao dovesti do zajedničkih ulaganja".
Suprotstavljanje SAD-u u kosmosu?
Razmena tehnologija i saradnja u kosmosu takođe mogu da posluže kao način da se nadmeću sa američkim planovima za dominaciju u kosmosu.
“I Kina i Indija bi takođe mogle biti zainteresovane za zajednički rad kako bi prestigle SAD koje takođe nameravaju da putuju na Mesec. SAD žele da osnuju bazu na Mesecu koju bi mogle da iskoriste da isključi druge“, rekao je Brus Gagnon, koordinator Globalne mreže protiv širenja oružja i nuklearne energije u kosmosu.
Međunarodna saradnja u kosmosu, napomenuo je Gagnon, važna je kako bi se sprečila militarizacija kosmosa. On je naveo UN-ov Ugovor o kosmosu i Sporazum o Mesecu, u kojima se navodi da su "planetarna tela vlasništvo celog čovečanstva."
- Izvor
- Indijski naučnici tokom rada na modulima lunarne misije „Čandrajan 2“ foto: © Reuters / Chris Thomas / RT/ vostok.rs
- Povezane teme
- Kina
- Indija
- kosmos
- istraživanje
- tehnologija
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.