Putin i Tramp razgovarali o Siriji, Ukrajini i Venecueli - U Osaki je održan sastanak Vladimira Putina i Donalda Trampa na marginama samita G-20, koji je trajao sat i po.
Predsednici su saopštili da su dve strane, kao i ceo svet, zainteresovane za poboljšanje odnosa.
"Takođe su razgovarali o situaciji u Iranu, Siriji, Venecueli i Ukrajini", saopštila je Bela kuća.
Pored toga, Putin i Tramp su se dogovorili da nastave pregovore o modernom modelu kontrole naoružanja.
„Predsednici su saglasni da je poboljšanje odnosa u interesu obe zemlje, ali i celog sveta“, navodi se u saopštenju.
Ruski i američki predsednik su dogovorili da nastave pregovore o kontroli naoružanja.
Porošenko zabrinut zbog povratka ruske delegacije u PSSE - Bivši ukrajinski predsednik Petro Porošenko izjavio je da je povratak Rusije u Parlamentarnu skupštinu Saveta Evrope (PS SE) prvi korak da Moskva pokrene proces priznavanja „nezakonite aneksije Krima i okupacije Donbasa“.
Prema njegovim rečima, demarš koji je uputila ukrajinska delegacija u PS SE apsolutno je opravdan te da je to "svojevrstan pritisak kako bi se vratila ta tema u diskusiju".
„Nadam se da će naša delegacija sprovesti neophodne konsultacije kako bi na sledećem zasedanju usvojili koordinisan stav sa svim našim partnerima“, istakao je Porošenko.
S tim u vezi, oglasio se i član komiteta za međunarodne poslove Saveta Federacije Rusije Sergej Ceka, koji je rekao da je povratak Rusije u PS SE prvi korak priznavanja Krima teritorijom Rusije.
On je takođe rekao i da je ovo korak ka ukidanju antiruskih sankcija.
Zaharova: Bez obzira na nivo agresije zvaničnog Kijeva, Rusija još jednom pruža ruku - Moskva je napravila korak bez presedana predlažući Kijevu da iskoristi mogućnosti ruskog zakonodavstva za oslobađanje uhapšenih ukrajinskih mornara, izjavila je portparolka Ministarstva spoljnih poslova Rusije Marija Zaharova za televiziju „Rusija 1“.
„Čini mi se da je Rusija u ovoj situaciji učinila korak bez presedana, jer, bez obzira na nivo agresije zvaničnog Kijeva, Rusija još jednom pruža ruku i predlaže da se sa beskonačne agresivne retorike pređe na nekakav konstruktivan dijalog“, rekla je Zaharova.
„Suština je u tome da mornari nisu taoci Moskve, već Kijeva, kako se sada pokazalo“, dodala je ona i napomenula da je ukrajinska strana u principu odbila da raspravlja o tom pitanju.
Zaharova je prethodno na svojoj stranici na Fesjbuku napisala i da Kijevu nisu potrebni sami uhapšeni mornari, već buka koja se podigla oko cele ove situacije.
Ranije je pres-služba Ministarstva spoljnih poslova Ukrajine saopštila da je Ministarstvo spoljnih poslova Rusije zatražilo od Kijeva pismene garancije da će Ukrajina nastaviti sa krivičnim gonjenjem ukrajinskih mornara uhapšenih u Crnom moru, u skladu sa ruskim zakonodavstvom. Ministarstvo spoljnih poslova Ukrajine smatra da je taj predlog neprihvatljiv i da pogoršava spor između Ukrajine i Rusije u pogledu imuniteta ratnih brodova.
Ministarstvo spoljnih poslova Rusije je 25. juna uputilo note Međunarodnom tribunalu za pomorsko pravo i Ambasadi Ukrajine. U njima je naglašeno da se sudski proces za 24 ukrajinska mornara nastavlja, ali da je Moskva spremna da izađe u susret „u okviru zakona o krivičnom postupku“.
Kao odgovor na to, ukrajinski ministar spoljnih poslova Pavel Klimkin zatražio je da Moskva odmah i bezuslovno sprovede odluku Međunarodnog suda i oslobodi sve uhapšene mornare i zadržane brodove.
Klimkin: Ministarstvo ima pravo da odgovara na notu Rusije bez koordinacije sa predsednikom - Ukrajinski ministar spoljnih poslova Pavel Klimkin tvrdi da je Ministarstvo imalo ovlašćenja da bez dogovora sa predsednikom Vladimirom Zelenskim pošalje odgovor na rusku notu o ukrajinskim mornarima.
„Imali smo sva ovlašćenja kao Ministarstvo spoljnih poslova Ukrajine da formulišemo takvu notu. Ova nota bila je u okviru naše komunikacije i naše tužbe pred međunarodnim sudom“, izjavio je Klimkin, prenosi „Ukrajinska pravda“.
Prema njegovim rečima, ukrajinska nota određuje samo međunarodno-pravni položaj Ukrajine i ne sadrži „nikakve političke momente“.
„Ne treba nam dodatna koordinacija u ovom kontekstu, s obzirom da Ministarstvo spoljnih poslova ima ovlašćenja da vodi ovaj slučaj i pred međunarodnim sudovima i pred drugim sudovima. I to je naš stav“, istakao je Klimkin.
Odgovarajući na pitanje da li je lični odnos ministra prema predsedniku bio razlog da se ne konsultuje sa Zelenskim, Klimkin je rekao da „ne komentariše emocije“.
„Vidim da imam i taktičke i strateške razlike u pitanju suprotstavljanja ruskoj agresiji. Stoga, pod ovim uslovima, ne smatram da je moguće da više pomažem“, rekao je ukrajinski ministar.
Ranije je Zelenski izjavio da sa interneta saznaje o postupcima Ministarstva spoljnih poslova zemlje na međunarodnoj sceni. On je dodao da Klimkin nije sa njim koordinisao odgovor na notu Rusije o ukrajinskim mornarima.
Zelenski traži od Putin da oslobodi ukrajinske mornare - Predsednik Ukrajine Vladimir uputio je zahtev predsedniku Rusije Vladimiru Putinu da vrati ukrajinske mornare uhapšene nakon incidenta u Kerčskom moreuzu prošle godine.
„Želim da se obratim predsedniku Putinu. Svi imamo decu. Vratite decu roditeljima“, rekao je ukrajinski lider na ruskom jeziku.
Ukrajinski predsednik takođe je naveo da se Ministarstvo spoljnih poslova Ukrajine nije dogovaralo sa njim u vezi sa notom koju je Rusija uputila o mornarima.
„Saznao sam o našim međunarodnim koracima na internetu“, rekao je on na brifingu u Kijevu. „Govorim o noti koju smo dobili od Rusije o povratku naših mornara i našem odgovoru koji je Ministarstvo spoljnih poslova poslalo. Objašnjavam vam jednostavnim, ne pravnim jezikom, šta se dešava. Ja, predsednik Ukrajine, nisam video naš odgovor na notu Rusije, jer gospodin Klimkin ne smatra da je potrebno da o takvim pitanjima razgovara sa predsednikom Ukrajine“, precizirao je Zelenski.
On je rekao da je spreman na sve kako bi vratio ukrajinske mornare iz Rusije.
Ministarstvo spoljnih poslova Rusije je 25. juna uputilo note Međunarodnom tribunalu za pomorsko pravo i Ambasadi Ukrajine. U njima je naglašeno da se sudski proces za 24 ukrajinska mornara nastavlja, ali da je Moskva spremna da izađe u susret „u okviru zakona o krivičnom postupku“.
Kao odgovor na to, ukrajinski ministar spoljnih poslova Pavel Klimkin zatražio je da Moskva odmah i bezuslovno sprovede odluku Međunarodnog suda i oslobodi sve uhapšene.
Ministarstvo spoljnih poslova Rusije je izjavilo da je odbijanje razgovora o oslobađanju sugrađana paradoks.
Kijevskim vlastima nisu potrebni sami uhapšeni mornari, već samo buka oko te situacije, napisala je na svojoj stranici na Fejsbuku portparol Ministarstva Marija Zaharova.
Ukrajina - iz minuta u minut -