BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Srbi probudili moskovsku publiku

Srbi probudili moskovsku publiku
22.10.2010. god.

Nedavno je Sankt-Peterburg  bio centar svetske etno-muzike u potpuno savremenom tumačenju. Od 2008. godine u ovom gradu Centar savremene umetnosti organizuje festival pod nazivom Etnomehanika. Kako o festivalu pišu na internetu, iskrena etnička muzika pruža mogućnost čoveku odraslom u zapadnoj civilizaciji da izvrši putovanje van granica velikih gradova, da se upozna sa životom i kulturom raznih etničkih grupa. Takav događaj, kao što i sami pretpostavljate, ne bi bio potpun bez učesnika sa Balkana. Jedna „čarobna frula" stigla je pravo iz Beograda. A u međuvremenu, zaustavila se u Moskvi na lakom zagrevanju. Grupa Šazalakazu, koju čine dva sjajna momka, Milan Đurić i Uroš Petković, nastupila je u moskovskom klubu Gasgolder. Na koncertu smo i sami bili, igrali i veselili se, i usput zabeležili kratak razgovor sa Milanom Đurićem.
 

Otkud grupi tako neobičan naziv i ima li on neke veze sa Mocartom objasnio nam je sam Milan.
 

Pa to je jako stari naziv. Pazi, mi smo sredinom 95. godine morali nekako da se nazovemo i to je bio izbor. To je u stvari svirala koju su Štrumofvi, znaš taj čuveni valonski crtani, e, pa to je bila svirala koja uspavljuje sve ostale ljude. Naša muzika ne uspavljuje, nadam se da vas nismo uspavali ovde u Moskvi.

Šazalakazu nikako nije uspavao moskovsku publiku. Pre bi se reklo razmrdao. A kako i ne bi. Uverićete se i sami posle jedne od kompozicija sa njihovog albuma. Brasshoper Plague.

Preuzmite audio fajla


Spiking balkanian ili Govoreći balkanski... naziv je albuma Grupe Šazalakazu. Zamolili smo Milana Đurića da se odredi prema sopstvenom stvaralaštvu.
 

Pazi, mi ono se igramo. Generalno je to elektronska muzika, ali se mi igramo sa narodnom muzikom, i srpskom i ne samo srpskom, turskom, bilo kojom narodnom muzikom. Ali generalno gledamo da imamo tu balkansku crtu, taj balkanski potpis koju god muziku da pravimo, bila to brazilska muzika, mi gledamo da imamo bar malo balkanskog dela, da imamo svoj autentični pečat iz regiona iz kog smo potekli.

 

Mešavina hausa i dram'n'bass-a sa primesama etno muzike. Tako se o našim današnjim gostima sa odobravanjem odazvala publika na moskovskom koncertu. A može li čovek da postane prorok u sopstvenom selu? Kako su u Beogradu prolazi sa ovakvim muzičkim pravcem pitali smo Milana, lidera grupe Šazalakazu.
 

Pa onako, ništa posebno. Nas mnogo ljudi zna u Beogradu. Mi u Beogradu ne radimo samo balkanski zvuk, mi u Beogradu prenosimo i razne druge vrste zvuka koji generalno nema nigde drugde da se čuje u tom delu Evrope, kao što je elektronika Angole, elektronika Kolumbije, elektronika Brazila i tako nekih zemalja. Znaš, drugačiji je repertoar koji mi sviramo u Beogradu i koji sviramo kad idemo napolje.

Napolju nas primaju super i sviramo uglavnom našu muziku, znači balkansku muziku obrađenu kroz neki električni fazon i primaju jako dobro. Mislim, u Beogradu dođe 150 ljudi, u Berlinu 1500 reda veličine.

Vidite i sami. Ima stvari gde će pre da padne čitava velika ujedinjna Evropa od malog i prkosnog Beograda. Ali oružje naših junaka, Milana i Uroša nisu bombe, nego svirale, i to čarobne. Pa zašto da nas onda i ne osvoje? Pogotovo što su oni videli sveta, svugde su bili, svugde su svirali. I u Nemačkoj, i Skandinaviji. Videli su čak i Njujork. Zato nismo mogli da odolimo, morali smo da postavimo dežurno pitanje za sve strance koji prvi put stižu u Moskvu. Kako vam se sviđa ruska prestonica? Milanov odgovor nas i jeste i nije iznenadio.
 

Ma sve je super. Pazi, najinteresantnije je što se ne osećamo kao stranci ovde. Mislim, ja još malo govorim ruski i sve to, ne osećaš se kao stranac, nekako je sve domaće na neku čudnu foru, a opet sa druge strane je Njujork na neku drugu foru. Bio sam u Njujorku i video sam one gužve po metrou. Tačno je negde između Beograda i Njujorka, vrlo čudno, ali nije neprijatno, jako mi je prijatno ovde, jedva čekam da dođem opet, ali stvarno...

Bio je to razgovor sa Milanom Đurićem, liderom grupe Šazalakazu iz Beograda, snimljen posle njihovog moskovskog nastupa. Na kraju da se zahvalimo grupi za predivan ugođaj priređen u klubu Gasgolder i da napomenemo da je moskovski nastup organizovan zahvaljujući staranjima Predstavništva Republike Srpske u Moskvi. Hvala, momci i dođite nam opet. Opraštamo se od Šazalakazu njihovom kompozicijom Sarmageddon.

Preuzmite audio fajla



  • Izvor
  • Golos Rossii/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

U Galeriji Narodnog univerziteta u Vranju otvorena je izložba slika jednog od najpoznatijih vranjskih slikara Zorana Petrušijevića Zopa.  Postavka pod nazivom 'Retrospektiva' obuhvata veliki broj Petrušijevićevi


Nemojte od Vučića praviti entitet koji personifikuje Srbiju, niti izjednačavati srbski narod sa onim što Vučić radi, koga su Zapad i NATO postavili da nama vlada, poručio Gajić u...

Tlingitsko selo uništeno 1882. godine prihvatilo je „odavno zakasneli” gest



Iako naš zakon jasno definiše da je dovoljan samo jedan akt nasilja kako bi se pokrenula procedura za zaštitu žrtve, žrtve u Srbiji u velikom broju slućajeva ne prijavljuju...


Ostale novosti iz rubrike »