Prebrojali su nas
UN su prebrojale muškarce i žene na planeti. Danas u svetu živi 57 miliona predstavnika jačeg pola više nego lepšeg. U gusto naseljenim zemljama kao što je Kina, Indija, Pakistan i Bangladeš, nevesti nema dovoljno. A u Evropi, naprotiv, oseća se deficit muškaraca. O tome se govori u novom referatu UN Žene sveta 2010. godine: tendencije i statistika.
U predgovoru referatu Generalni sekretar UN Ban Ki Mun istakao je da se neravnopravnost među polovima u svetu čuva, posebno u kontekstu učešća žena u politici. Na današnji dan među šefovima država i vlada samo je 14 predstavnica lepšeg pola. Samo 23 zemlje su postigle to da u njihovim parlamentima do 30% bude dato ženama. A među rukovodiocima 500 najvećih korporacija sveta svega je 13 dama.
Referat Žene sveta 2010. sadrži najsvežije informacije o dostiženjima i neuspesima u pogledu osiguranja prava žena. Statistički podaci pokazuju da se u rešavanju ženskog pitanja Rsuija nalazi u sredini spiska zemalja.
Referat konstatuje izvesno poboljšanje situacije u svetu kada je reč o osnovnom obrazovanju: sada oko 90% devojčica ide u osnovnu školu. Najgore stvari stoje u Centralnoj Africi i na Bliskom Istoku, tamo je pokazatelj svega 60%. Najveći broj nepismenih je u Južnoj Aziji: 49% žena i 36% muškaraca. Najamnje u Australiji i Okeaniji - oko 2% predstavnika oba pola.
Nezavisno od obrazovanja, plate muškaraca i žena i dalje nisu jednake. Plate predstavnica lepšeg pola čine od 70 do 90% plata muškaraca, pa i odgovorne dužnosti dame retko vrše. Najznačajnije razlike u plati su fiksirane u azijskim zemljama. U Južnoj Koreji, na primer, žene zarađuju 57% onoga što dobijaju muškarci.
Na kraju svih nevolja, predstavnice lepšeg pola u svetu podvrgavaju se fizičkom, seksualnom, psihološkom, čak ekonomskom nasilju. Broj žena koje su makar jednom u životu osetile na sebi fizičko nasilje, varira od 12 do 59% u zavisnosti od mesta stanovanja. U Kambodži takvih je 23%, u Indiji 21%, na Filipinima 15, u Azarbejdžanu 13, u Kini i Hong-Kongu po 12%. Žena koje osećaju fizičko nasilje od strane partnera u Bangladešu, Samoi, Turskoj i na Solomonovim ostrvima ima preko 40%.
Neravnopravnost muškaraca i žena izazvana je ne samo političkim razlozima, ona se ne može ukloniti isključivo izjednačavanjem odgovarajućeg zakonodavstva i prakse njegove primene, smatra stariji naučni saradnik Instituta za sociologiju RAN Leontij Bizov.
Ono leži u samoj socijalno-biološkoj prirodi čoveka. Muškarci i žene jednostavno po svojoj prirodi su namenjeni za ispunjavanje raznih funkcija. U istočnom svetu, gde su vrlo jake tradicije, koje ne puštaju žene u javni život, to je karakterističan element njihovog tradicionalnog društva.
Referat UN Žene sveta 2010: tendencije i statistika očigledno pokazuje da je do prevladavanja neravnopravnosti polova na planeti još vrlo daleko, posebno u onome što se tiče učešća žena u politici.
- Izvor
- Golos Rossii, foto: RIA Novosti/ vostok.rs
- Povezane teme
- stanovništvo
- čovečanstvo
- UN
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Vašington je svoju valutu pretvorio u oružje za potčinjavanje i kažnjavanje, izjavio je ruski ministar spoljnih poslova
U Galeriji Narodnog univerziteta u Vranju otvorena je izložba slika jednog od najpoznatijih vranjskih slikara Zorana Petrušijevića Zopa. Postavka pod nazivom 'Retrospektiva' obuhvata veliki broj Petrušijevićevi
Nemojte od Vučića praviti entitet koji personifikuje Srbiju, niti izjednačavati srbski narod sa onim što Vučić radi, koga su Zapad i NATO postavili da nama vlada, poručio Gajić u...
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.