BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Prebrojali su nas

Prebrojali su nas
22.10.2010. god.
UN su prebrojale muškarce i žene na planeti

UN su prebrojale muškarce i žene na planeti. Danas u svetu živi 57 miliona predstavnika jačeg pola više nego lepšeg. U gusto naseljenim zemljama kao što je Kina, Indija, Pakistan i Bangladeš, nevesti nema dovoljno. A u Evropi, naprotiv, oseća se deficit muškaraca. O tome se govori u novom referatu UN Žene sveta 2010. godine: tendencije i statistika.
 

U predgovoru referatu Generalni sekretar UN Ban Ki Mun istakao je da se neravnopravnost među polovima u svetu čuva, posebno u kontekstu učešća žena u politici. Na današnji dan među šefovima država i vlada samo je 14 predstavnica lepšeg pola. Samo 23 zemlje su postigle to da u njihovim parlamentima do 30% bude dato ženama. A među rukovodiocima 500 najvećih korporacija sveta svega je 13 dama.
 

Referat Žene sveta 2010. sadrži najsvežije informacije o dostiženjima i neuspesima u pogledu osiguranja prava žena. Statistički podaci pokazuju da se u rešavanju ženskog pitanja Rsuija nalazi u sredini spiska zemalja.
 

Referat konstatuje izvesno poboljšanje situacije u svetu kada je reč o osnovnom obrazovanju: sada oko 90% devojčica ide u osnovnu školu. Najgore stvari stoje u Centralnoj Africi i na Bliskom Istoku, tamo je pokazatelj svega 60%. Najveći broj nepismenih je u Južnoj Aziji: 49% žena i 36% muškaraca. Najamnje u Australiji i Okeaniji - oko 2% predstavnika oba pola.
 

Nezavisno od obrazovanja, plate muškaraca i žena i dalje nisu jednake. Plate predstavnica lepšeg pola čine od 70 do 90% plata muškaraca, pa i odgovorne dužnosti dame retko vrše. Najznačajnije razlike u plati su fiksirane u azijskim zemljama. U Južnoj Koreji, na primer, žene zarađuju 57% onoga što dobijaju muškarci.
 

Na kraju svih nevolja, predstavnice lepšeg pola u svetu podvrgavaju se fizičkom, seksualnom, psihološkom, čak ekonomskom nasilju. Broj žena koje su makar jednom u životu osetile na sebi fizičko nasilje, varira od 12 do 59% u zavisnosti od mesta stanovanja. U Kambodži takvih je 23%, u Indiji 21%, na Filipinima 15, u Azarbejdžanu 13, u Kini i Hong-Kongu po 12%. Žena koje osećaju fizičko nasilje od strane partnera u Bangladešu, Samoi, Turskoj i na Solomonovim ostrvima ima preko 40%.
 

Neravnopravnost muškaraca i žena izazvana je ne samo političkim razlozima, ona se ne može ukloniti isključivo izjednačavanjem odgovarajućeg zakonodavstva i prakse njegove primene, smatra stariji naučni saradnik Instituta za sociologiju RAN Leontij Bizov.
 

Ono leži u samoj socijalno-biološkoj prirodi čoveka. Muškarci i žene jednostavno po svojoj prirodi su namenjeni za ispunjavanje raznih funkcija. U istočnom svetu, gde su vrlo jake tradicije, koje ne puštaju žene u javni život, to je karakterističan element njihovog tradicionalnog društva.
 

Referat UN Žene sveta 2010: tendencije i statistika očigledno pokazuje da je do prevladavanja neravnopravnosti polova na planeti još vrlo daleko, posebno u onome što se tiče učešća žena u politici.



  • Izvor
  • Golos Rossii, foto: RIA Novosti/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj


Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.

Stanje do 20:00, 24.11.2024.


Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.

U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.


Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za


Ostale novosti iz rubrike »