BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Glonas među liderima satelitske navigacije

Glonas među liderima satelitske navigacije
20.10.2010. god.

U Torinu je otvoreno 5. zasedanje Međunarodnog komiteta o globalnim navigacionim satelitskim sistemima. Po mišljenju stručnjaka, u njegovom radu danas najveće interesovanje predstavlja razmatranje projekta saradnje američkog sistema navigacije Dži Pi Es i ruskog Glonasa.
 

U okviru Međunarodnog komiteta za globalne navigacione sisteme, osnovanog po odluci Generalne skupštine UN 2005. godine, deliju četiri radne grupe. Takozvanu grupu A predvode Rusija i SAD - lideri grane. U Torinu stručnjaci ovih zemalja razmatraju pitanja kompatibilnosti dva sistema i stvaranje različitih funkcionalnih dopuna i informacionih servisa, pojasnio je za Glas Rusije izvršni direktor ruske Asocijacije inženjera i potrošača globalnih navigacionih satelitskih sistema Vladimir Klimov.
 

Trenutno imamo samo dva aktivna sistema. To su Glonas i Dži Pi Es. Što više ovi sistemi budu kompatibilni, potrošačima će biti lakše da rade u različitim zemljama sveta.
 

Vrlo skoro satelitska navigacija, koja određuje mesto i brzinu kretanja kopnenih, pomorskih i vazdušnih objekata, postaće neodvojivi deo infrastrukture svake razvijene zemlje. Mada danas samo nekoliko država može da napravi svoj sopstveni navigacioni sistem. Osim Rusije i SAD, u toj grupi je Kina, koja je nedavno lansirala u orbitu svoj peti navigacioni satelit i ujedinjena Evropa. Ali evropski satelitski sitem Galileo će početi da funkcioniše 2014. godine i za sada je zastupljen u orbiti samo pomoću dva eksperimentalna uređaja.
 

Ruska grupacija satelita Glonas praktično je formirana. U orbiti se nalazi 24 uređaja Glonas-M, rekao je za Glas Rusije urednik lista Novosti kosmonautike Igor Lisov.
 

Osim toga, uskoro se planira lansiranje prvog eksperimentalnog uređaja tipa Glonas-K, koji se odlukuje manjom masom, dugotrajnijim rokom aktivnog korišćenja, povećanom preciznošću. Zatim grupacija će biti preraspoređena i doći će do smene generacija sa Glonas-M na Glonas-K.
 

U orbiti će se stalno nalaziti najmanje 24-28 uređaja, ali već danas signal Glonas može sigurno da se prima u svim tačkama Zemlje. Tako da Rusija, potvrđujući status kosmičke sile, ide ispred vremena. Uz to ona ima niz prednosti nad potpuno postavljenim američkim navigacionim sistemom. Dži Pi Es ne radi baš najbolje u severnim širinama i sasvim ne deluje iznad Severnog pola. Ako se uzme u obzir da 45% terotorije Rusije leži iza severnog povratnika, Glonas je u stanju da osigura navigaciju u visokim širinama, što je za nju od vitalne važnosti.
 

Danas su mnoge zemlje zainteresovane za korišćenje Glonasa kao alternative Dži Pi Es, pošto smatraju da je nedopustivo biti potpuno zavistan od američkog sistema navigacije. Sporazum o korišćenju Glonasa već je potpisan sa Indijom, učešće u njegovom osvajanju spremne su da uzmu Ukrajina i Belorusija. Veliko interesovanje za sistem ispoljavaju i zemlje Latinske Amerike i arapskog regiona. Između ostalog, Dži Pi Es i Glonas se odlično dopunjuju. I to je u interesima korisnika, smatra izvršni direktor ruske Asocijacije inženjera i potrošača globalnih navigacionih satelitskih sistema Vladimir Klimov.

Podižemo kvalitet navigacionih usluga, stabilnost navigacionih određenja. I kakko se kaže u narodu, bolje je stajati na dve noge, nego na jednoj. Dvosistemski prijemnici već se prave u mnogim stranim kompanijama.
 

Očekuje se da će već u prvom polugodištu 2011. godine svi veliki svetski proizvođači osvojiti masovnu proizvodnju dvorežimskih portativnih prijemnika Dži Pi Es-Glonas.



  • Izvor
  • Golos Rossii, foto: RIA Novosti/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Nepotpisani sporazum se fokusirao na neutralnost Ukrajine i nudio joj bezbednosne garancije


  Ruske trupe su pogodile ukrajinske industrijske objekte u Dnjepropetrovsku i pogodile avion MiG-29 na parkingu za avijaciju na aerodromu Dolgincevo u Dnjepropetrovskoj oblasti. Ukrajins

Postrojenje General Dinamics u Kamdenu napravilo je bojeve glave za rakete Javelin poslate u Ukrajinu


Ambasador Ruske Federacije u Srbiji Aleksandar Bocan-Harčenko, kaže da Zapad, po naređenju SAD, radi na eskalaciji odnosa sa Rusijom. Ruski diplomata dodaje da Zapad na svakom koraku radi protiv...


Više od 40 studenta na praksi u NIS-u


Ostale novosti iz rubrike »