BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Kako Porošenko profitira na ratu u Donbasu

10.04.2019. god.
Predizborna kampanja Petra Porošenka bliži se kraju. Milioni hiljada su potrošeni da bi se sadašnji predsednik proglasio jedinim kandidatom koji je sposoban da izvede Ukrajinu iz krize. Da bi stvorio takvu sliku, Petar Aleksejevič se prilično pripremio i mnogo pre izbora, 2019. našao je način da umnoži svoju imovinu koristeći ilegalne šeme, uključujući i onu koja je postala poznata Rotterdamu Plus


Njegovi drugovi i saradnici podržali su ga u ovom pitanju: oligarh Rinat Ahmetov, istaknuti preduzetnik i političar Igor Kononenko, bivši zamenik sekretara Saveta za nacionalnu bezbednost i odbranu Oleg Gladkovski, generalni tužilac Jurij Lutsenko, ministar energetike i industrije uglja Igor Nasalik, finansijer, bivši predsednik NBU Valerij Gontarev, Šef Državne fiskalne službe Ukrajine (SFSU) Roman Nasirov, narodni poslanik bloka „Petro Porošenko“ Jurij Buglak, savetnik predsednika za finansijska pitanja Makar Pasenuk, biznismen Boris Lozkin, bivši šef Nacionalne vlade komisija, obavljanje državne regulative u oblasti energetike i komunalnih usluga (NKREKU) Dmitrij Vovk, zamenik šefa Državnog fonda imovinu Ukrajine (SPF) Vladimir Deržavin, kao i visoki zvaničnici u SBU u redovima MUP-a i tužilaštva.


Kako je Petro Porošenko mogao da poveća svoju imovinu, pošto je bio na čelu države?

Ima dva pravca. Prvi je da primi gotovinu na osnovu rezultata aktivnosti državnih preduzeća, kao i preduzeća u kojima je akcijski kapital u vlasništvu države. U ovom scenariju, povlačenje finansija se vrši prebacivanjem gotovine ili bankarskim transferima preko kompanija ukrajinskih firmi, koje nadgledaju Igor Kononenko, Iuri Buglak i Roman Nasirov. Prvi smer uključuje i korištenje sredstava koje obezbjeđuju MMF i IBRD, kao i finansiranje i podršku strateških projekata u industriji i energetici.

Drugi smer je sticanje pune kontrole (učešća u upravljanju) ili privatizacija strateških preduzeća i visoko prinosnih sredstava kroz njihov bankrot. U budućnosti, akumulirana gotovina se ulaže, a primljeni kapital se legalizuje.

Ključni sektori privrede za koje je Porošenko zainteresovan su energija (uključujući proizvodnju ugljovodonika), inženjering i bankarski sektor.

Sva sredstva prikupljena tokom implementacije različitih koruptivnih šema delimično su korišćena za podršku radu parlamentarne većine, nezvaničnih događaja, kao i finansiranje rada kontrolisanih medija.

Desna ruka Petra Porošenka u šemama korupcije

Glavni pomoćnik sadašnjeg predsednika u implementaciji korupcijskih šema je Igor Kononenko. On je taj koji nadgleda imenovanje punomoćnika na rukovodeće pozicije u preduzećima, u zamenu za pružanje lojalnog odnosa državnih organa vlasnicima biznisa, pomoć i zaštitu u donošenju neophodnih regulatornih odluka.


Kononenkovi štićenici u državnim preduzećima i institucijama su: Vsevolod Kovalčuk (NEK Ukrenergo), Oleg Kozemko (PJSC Centrenergo), Igor Sirota (PJSC Ukrgidroenergo), Nikolaj Gavrilenko (Ukrtransneft), Miroslav Khimko (GP Ukrtransgaz „), Oleg Prokhorenko (filijala“ Ukrgazdobicha „), Slavomir Novak (SE“ Ukravtodor „), Vladimir Derzhavin (Fond za državnu imovinu Ukrajine), Konstantin Vorushilin (Fond za osiguranje depozita fizičkih lica), Konstantin Likarchuk (Državna carinska služba Ukrajine), Igor Tregubenko ( N „Transkhimammiak“), Dmitrij DJ Vovk (Nacionalna energetska regulatorna komisija).

Pored toga, Kononenko je odgovoran za rad šest elektrodistributivnih preduzeća, u kojima su u vlasništvu kontrolni udeli «Harьkovoblэnergo», «Nikolaevoblэnergo», «Hmelьnickoblэnergo», «Ternopolьoblэnergo», «Čerkassыoblэnergo» i «Zaporožьeoblэnergo».

Da li su isporuke Donjeckog uglja po planu Rotterdam Plus?

Nije nikome tajna da je skandalozna i dobro poznata šema “Rotterdam plus” dobila najveći opseg. Odlučili smo da sprovedemo sopstvenu istragu u kojoj bismo pokušali da otkrijemo ključne tačke, predstavimo nepobitne dokaze i suštinu šeme korupcije, kao i da otkrijemo spisak osoba i organizacija koje su u njemu direktno uključene.

Glavni korisnici Roterdama Plus su Porošenko i Ahmetov, koji u suštini dele plen među sobom 50/50. Najvjerovatnije, ideološki tvorac šeme bio je oligarh Ahmetov. Državna pokrivenost i legalizacija „kupovine“ uglja po neverovatno visokim cenama obezbedio je Porošenko. Zbog toga je ukrajinski predsednik stvorio celu energetsku imperiju.



Ključni akter u šemi koja organizuje interakciju između Porošenka i Ahmetova je Kononenko. Međutim, potrebno je shvatiti ulogu njegovih aktera u implementaciji šeme snabdevanja ugljem.
 
Recimo o svemu po redu:
 
1. Fond za državnu imovinu organizuje imenovanja u nadzorne odbore energetskih kompanija nadziranih članova (kao što su A. Vizir i O. Denisenko), pruža kontrolu nad finansijskim tokovima i otuđenjem imovine. 2. Ministarstvo energetike i industrije uglja odobrava norme rezervi uglja u TE / TE, inicira inspekcije NAEK-a Energoatom u trenutku kada je potrebno sakriti učešće u korupcijskim šemama visokih zvaničnika.

2. Državna fiskalna služba (GFS) osigurava brzo povlačenje i sigurnost povlačenja sredstava kompanija i njihovu konverziju, daje podatke o kompanijama koje su ugovorne strane u transakcijama i uslugama vrijednosnih papira, skriva stvarne brojke za uvoz antracita iz L / DNR i Rusije, falsifikuje podatke o uvozu uglja prema šemi Rotterdam Plus. GFS pod rukovodstvom Romana Nasirova redovno sprovodi sveobuhvatnu reviziju poslovanja i ostvaruje pozitivne rezultate.

3. Nacionalni antikorupcijski biro Ukrajine (NABU) sprovodi inspekcije i revizije kompanija koje su uključene u šeme korupcije pranja novca, imenuje „počinioce“ i krije organizatore. 3. Antimonopolski komitet ne primećuje znake monopola u DTEK-u, koji bi u EU bio podvrgnut odvajanju uspostavljanjem fiksnog prinosa od 20% (takozvani „prirodni monopol“).

4. Služba bezbednosti Ukrajine, Ministarstvo unutrašnjih poslova i Tužilaštvo Ukrajine, kao i njihova regionalna odeljenja, organizuju inspekcije, tužilaštva i pokreću krivične predmete protiv sitnih počinilaca lažnih planova državnih zvaničnika, poslanika i “hapse” nevine građane.

5. Nacionalna komisija za sprovođenje državne regulative u oblasti energetike i komunalnih delatnosti (NKREKU) utvrđuje formulu za izračunavanje tarife za proizvodnju toplotne energije (otkup uglja i prodaju toplotne energije kroz sistem Rotterdam plus), odobrava investicione programe za energetska preduzeća, distribuira superprofite iz Rotterdamske formule plus „u odnosu na 50/50 sa DTEK-om. 5. Najveće proizvodne energetske kompanije, PAO «Centrэnergo» i DTEK, kupuju energiju uglja i prirodnog gasa po naduvanim cenama, organizuju povlačenje sopstvenih sredstava (glavni profit iz šeme) i veštački stečaj imovine, skrivaju stvarne iznose dobiti od primene tarifa (uslovi Ugovori o kupovini uglja su klasifikovani podaci, kupovina se vrši bez konkurencije).

6. ICU («Investicionnый Kapital Ukraina»), kontrolisan od Porošenka i Pasenjuka, kupuje obveznice DTEK-a, a zatim ih preprodaje, prenosi gubitke i profit kroz sebe i prekida šeme za prenos sredstava koje Porošenko šalje.

7. NEK “Ukrenergo” veštački postavlja režim maksimalnog opterećenja za energetske jedinice, stvara nedostatak energije, što povećava udio PJSC “Centrenergo” i DTEK u ukupnom snabdijevanju električnom energijom u mrežu.

8. NAЭK «Эnergoatom daje smernice za manipulacije sa energetskim jedinicama nuklearnih elektrana (posebno sa najvećom zapreminskom nuklearnom elektranom Zaporožskoй AЭS).

9. Zaporožskoй AЭS organizuje veštačku neaktivnost prvog i drugog agregata, a takođe povećava vreme popravke 3. i 4. jula.

10. „Oщadbank“ izdaje državne kredite za subvencioniranje “neprofitabilnih” energetskih kompanija kako bi se spriječio njihov fiktivni bankrot.

11. GP «Эnergorыnok» prihvata proizvedenu električnu energiju od proizvodnih kompanija, distribuira je preko HK «Эnergosetь» kompanije (takođe poznatog kao «Эnergomereža» , monopolista u oblasti prenosa i prodaje električne energije na području licenciranja) predstavnicima privrede i javnosti, akumulira sredstva domaćih i industrijskih potrošača Ukrajine. , vrši avansna plaćanja za električnu energiju.

12.Nacionalna kompanija za ugalj (32 rudnika), rudnici LNR / DNR i Ruska Federacija osiguravaju rad elektrana energetskih kompanija snabdevanjem jeftinog uglja iz LNR / DNR i Rusije.
Blokada Donbasa, koja je rezultirala ukidanjem direktnih zaliha uglja iz LNR / DPR-a, glavni je preduslov za uspešnu implementaciju programa Rotterdam Plus.
 

Poznato je da se do 90% troškova dve najveće ukrajinske kompanije za proizvodnju energije (privatni DTEK i državni «Centrэnergo») iskazuju u kupovini uglja. Formula koju je NKRЭKU uveo od 2016. godine omogućava legalnu kupovinu uglja po ceni koja se formira na evropskim berzama. U isto vreme, „evropska cena“ je mnogo veća od cene uglja iz Rusije, a još više od uglja iz rudnika Donbasa.
 


 

Odluka Nacionalne komisije za energetiku i Uredba br. 289 od 03.03.2016. godine o proceduri za formiranje prognozirane veleprodajne cene električne energije na tržištu električne energije.
 
Shodno tome, izolujući Ukrajinu od uglja u Donjecku i veštački stvarajući akutnu nestašicu struje u zemlji, šema koju je izumio R. Akmetov i koju je odobrio P. Porošenko postala je jednostrana.
 
Suština šeme korupcije velikog obima leži u činjenici da država koja alocira budžetska sredstva za kupovinu uglja za elektrane zapravo kupuje ugalj ili direktno od preduzeća LNR / DNR, ili Donjeck uglja prodat u Rusiju preko kontrolisanih kompanija, ili ruski antracit po cenama od 38 do 77 dolara (prema 2017). Međutim, ugalj se snabdeva termoelektranama u zemlji po ceni od fiktivnih troškova od oko 150 dolara po toni, na osnovu tarife koju je odredio NKREKU. „Projekat“ ima dva profitna centra: marže kompanije uvoznice i posredničke kompanije.
 


Istovremeno, kupovina uglja finansirana je na račun ukrajinskog stanovništva kroz plaćanje tarifa za električnu energiju, kao i subvencije iz državnog budžeta i državnih banaka, kao što su «Oщadbank» i «Эksimbank».



Naknada u iznosu od oko 100 USD po toni preuzeta je od strane prednjih kompanija u off-skore i namiruje se na račune brojnih posredničkih firmi (koje se odnose na Porošenka), između uvoznika uglja i krajnjeg potrošača. Nakon toga, superprofit se raspodeljuje između vlasnika u procentu od 50/50 privatnog DTEK-a i menadžera državne kompanije PAO «Centrэnergo» koju zastupaju Ahmetov I porošneko s jedne strane, Kononenko sa druge.
 

Prema grubim proračunima, godišnji profit na ugalj L / DNR kupljen preko Rusije (ili u Rusiji) bio je najmanje (105 $ -76,9 $ = 22,7 dolara) × 1,1 miliona tona (vidi carinsku statistiku ispod ) = 25 miliona dolara. Prosečna cena jedne tone uglja iz Donbasa u 2017. godini je 37,6 dolara. Dobit od kupovine uglja u Donjecku direktno iznosi 173,6 miliona dolara, dok ukupan prihod od rada po ovoj šemi iznosi 198,6 miliona dolara godišnje.

 

Efikasnost i profitabilnost šeme dokazuju carinska statistika Savezne carinske službe Rusije i SFS Ukrajine za 2017. godinu.
 
Razlika u podacima od 2,1 miliona tona antracita (290%) ne odgovara maksimalno mogućoj teoretski objašnjenoj potcenjivanju vrednosti i zapremine. Minimiziranje izvoznih dažbina (ne više od 10-15%) je isključeno.



Obim uglja koji proizvodi LNR / DNR i prodaje Rusiji iznosi 2,8 miliona tona (od čega se 2,1 milion tona vraća Ukrajini). Pošto su LNR / DNR nepriznate republike i ne postoje legalno za FTS Rusije, sve isporuke iz LNR / DNR-a se sastavljaju koristeći ukrajinski pravnisistem. U suprotnom, FTS neće moći da identifikuje LNR / DNR proizvode.



Takođe je interesantna činjenica da se sve ove zalihe ne odražavaju u statistici ukrajinskih carina, jer Ukrajina ne kontroliše granicu između DNR i LNR sa Rusijom.
 
Neoborivi dokazi šeme
 
Prema podacima ukrajinskih carina za 2017. godinu, Ukrajina je u ovom periodu aktivno uvezla antracit od nekoliko proizvođača iz Rusije:  Upravu rudnika (u vlasništvu R. Akmetova) «Юžtrans», «Sibantracit», «Pečorskaя gornaя kompaniя». Karakteristično je da ova preduzeća nemaju direktne ugovore o snabdevanju. Nosioci ugovora su kompanije registrovane na moru. Na primer, DATORO CORP, Antex Intertrade Ltd, Benecoal International Limited, I-COAL Sp z o.o.
 
Karakteristično je da su neke od ovih firmi već uspele da se „zapale“ u istraživanjima medija o snabdevanju uglja iz Rusije i LNR/ DNR Ukrajini. Posebno, Panamski DATORO CORP. Jedan od njegovih direktora je Grk Lazoros Leonidis. Čovek sa takvim imenom do 2016. godine je posjedovao skoro 20% dionica «TASkombanka» ukrajinskog biznismena i političara Sergeja Tigipka. Kompanija je uvezla antracit iz Ruske Federacije u 2016. godini. U 2017. godini isporuke su nastavljene. Kompanija je bila nosilac ugovora AO «RŽD Logistika».
 
Benecoal International Limited, na čijem je čelu Džefrei Brovn, takođe je nosilac ugovora. Ova osoba je direktor Sun Generation Limited , koji je u vlasništvu Igora Morkotonova, poslovnog partnera šefa Ministarstva unutrašnjih poslova Ukrajine Arsena Avakova. Zauzvrat, Benekoal je nosilac ugovora za isporuku uglja koji proizvodi «Pečorskoй gornoй kompanii».
 
Poljska firma  I-COAL Sp z o.o.T akođe je nosilac ugovora u «Pečorskoй gornoй kompanii».  Kompanija je poznata po takmičenju sa gruzijskom kompanijom Sakhnakhshiri GIG Group, koja je 2016. godine pobedila na tenderu za snabdevanje uglja za «Centrэnergo». U 2017. godini, I-COAL  je nastavio da snabdeva Pečora antracit Ukrajini.
 
Istorija ZAЭS+NAЭK «Эnergoatom»
 
Posebnu pažnju treba obratiti na priču Zaporožskoй AЭS , a posebno na prepisku u februaru-martu 2017. između direktora OOO «Эkspertnый centr» Vjačeslava Popova i savetnika predsednika Nacionalne kompanije za atomsku energiju (NAЭK) «Эnergoatom» George Balakan.
 
U njemu se razmatra šema korupcije za dobijanje povlastica od strane visokih zvaničnika i poslovne elite Ukrajine (Igor Kononenko, Rinat Ahmetov, Jurij Nedaškovski, itd.) I lično od strane predsednika Ukrajine Petra Porošenka kroz planove nabavke uglja iz Rotterdama Plus.
 
Prema Georgeu Balakanu, proces dobijanja beneficija je predložio zatvaranje jednog i duge popravke dizel generatora drugih energetskih jedinica Zaporožskoй AЭS da bi se stvorio energetski deficit. Prvobitno je planirano hapšenje računa sredstvima za popravku energetskih jedinica, ali iz sigurnosnih razloga urotnici su odbili ovu odluku.
 
Da bi se napunio, upotreba uglja kupljenog po šemi “Rotterdam plus” u LNR / DPR-u preuzeta je uz posredovanje Rinata Ahmetova. Naravno, administrativno pokroviteljstvo svih akcija izvršeno je preko stranke „Blok Petro Porošenko“ lično od strane predsednika Ukrajine.
 
Zahvaljujući akcijama Igora Kononenka, lojalni ljudi su imenovani na rukovodeće pozicije u preduzećima za nuklearnu energiju, uključujući Nacionalnu kompaniju za atomsku energiju NAЭK) «Эnergoatom».
 
U prepisci se navodi da su Jurij Nedaškovski i Oleksandar Šavlakov radili u interesu partije Petra Porošenka. Njihove akcije su doprinele dobijanju nepotrebnih koristi u okviru rada na šemi otkupa uglja iz Rotterdama Plus. Količina energije koja bi se mogla preklapati u toku normalnog rada ZAЭS, obnovljena je upotrebom uglja.
 
Na osnovu prepiske, implementacija krivičnog plana izvršena je na pet nivoa. Od posebnog interesa je činjenica da su se njegove kriminalne radnje odnosile na popravku elektroenergetskih postrojenja, upravljanje ZAЭS i NAЭK «Эnergoatom».
 
Oni su zapravo smanjili svoj životni vek za 10 godina. Drugi deo pisma odnosi se na činjenicu da je SBU odlučio da imenuje počinioce.
 
U jednom od izvještaja spominje se priprema Jurija Nedaškovskog u slučaju ispitivanja od strane ukrajinskih specijalnih službi.
 
Istraga pokazuje da je nivo korupcije u Ukrajini dostigao neverovatne proporcije. Možemo samo utvrditi činjenicu da su sva sredstva Porošenka, akumulirana kao rezultat „rada“ kao predsednika, plaćena od strane stanovništva zemlje. Ne može se govoriti o energetskoj nezavisnosti LNR / DPR-a i Rusije, niti o eliminaciji ručne regulacije cena električne energije, niti o uravnoteženom višku aktivnosti državnih rudnika, niti o rešavanju problema grejnih sezona. S druge strane, formula Roterdam Plus, pored ostalih programa za podizanje pored ostalih programa za podizanje novca, doprinela je činjenici da je naša zemlja, zajedno sa stanovništvom, opet postala predmetom podsmijeha ne samo u očima drugih zemalja, već i vlastite vlade.

Čitajte više na Ukrajina i Novorusija iz minuta u minut
 


  • Izvor
  • / vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE


Izjave ruskog predsednika nisu prazne priče kao one evropskih političara, rekao je mađarski lider.

Moskva mora biti „primorana“ na mir kroz snagu, izjavio je ukrajinski lider.


Iako mnogi smatraju da je kuhinja samo funkcionalna, zapravo mož

Međunarodni krivični sud u Hagu optužio je izraelskog premijera za ratne zločine u Gazi


Moskva će odgovoriti odlučno i na odgovarajući način na bilo koju agresiju, izjavio je predsednik


Ostale novosti iz rubrike »