RT: „Država će se vrlo brzo raspasti“: Kako bi Srbi mogli da vide ulazak BiH u NATO
Izvor: Vostok / RT
Predsednik i srbski član Predsedništva Bosne i Hercegovine (BiH) Milorad Dodik pozvao je Srbe da se ujedine u jednoj državi. On je takođe istakao da Republika Srbska ne namerava da se pridruži NATO-u, čak i ako se BiH pridruži, čiji je ona deo. Prema mišljenju stručnjaka, BiH je krhki politički entitet koji postoji samo zahvaljujući podršci Zapada. Međutim, verovatno je da eventualni raspad ove balkanske zemlje neće biti bez sukoba, kažu analitičari.
Na komemorativnom skupu održanom 24. marta, posvećenom 20. godišnjici bombardovanja Jugoslavije od strane NATO avijacije, predsednik i srbski član Predsedništva BiH, Milorad Dodik je izjavio da Republika Srbska ne namerava da pristupi Severnoatlantskom savezu. Miting, u kojem je učestvovao i predsednik Srbije Aleksandar Vučić, održan je u Nišu, koji je teško oštećen NATO bombardovanjem u proleće 1999. godine.
"Kada kažu da će Bosna i Hercegovina krenuti putem pridruživanja NATO-u, kažem da Republika Srbska ne može biti u NATO-u i neće biti tamo", rekao je Dodik za TASS.
“Kada se danas suočim sa zahtevima da BiH ode u NATO, jasno kažem da to ne mogu prihvatiti i da to neću prihvatiti. Neću to prihvatiti jer Srbija to ne prihvata. Nikada neću dozvoliti da se granica postavi na Drinu”, saopštio je predsedavajući i srbski član Predsedništva Bosne i Hercegovine.
Milorad Dodik RIA Novosti © Sergeй Pяtakov
Dodik je oštro govorio o BiH. Po njegovom mišljenju, ova država je "rezultat ideologije i politike", koja je dovela do bombardovanja Srbije.
Zamisao Dejtona
Federacija Bosne i Hercegovine je zajednica teritorija naseljenih Hrvatima i muslimanima. Glavni grad je Sarajevo, koji se smatra glavnim gradom i cele BiH. Republika Srbska onjedinjuje teritorije kojima dominiraju etnički Srbi. Njihov glavni grad je Banja Luka.
U dva dela BiH postoje različite vlasti. Čak i novčane jedinice - izgledaju drugačije za Federaciju BiH i Republiku Srpsku.
Ovlaštenja visokog predstavnika su veoma široke: na primer, on ima pravo da ukloni bilo kojeg zvaničnika BiH i zabrani imenovanje bilo koje osobe na izbornu funkciju. Takav sistem se zove međunarodni protektorat.
Kako je saopšteno, Dodik je rekao da su aktivnosti visokog predstavnika, Valentina Incka iz Austrije, koji je na dužnosti od 2009. godine, dovele do "potpune paralize federalnih vlasti u BiH". Srbski političar je pozvao na ukidanje međunarodnog protektorata.
Treba napomenuti da su međunarodni zvaničnici više puta koristili svoja ovlaštenja za uklanjanje bilo kojeg zvaničnika u BiH. Na primer, 2003. godine, tadašnji visoki predstavnik iz Velike Britanije Pedi Ešdaun je prisilio na ostavku člana predsedništva iz reda Srba Mirka Šarovića, a koji je u SAD-u optužen za kršenje embarga na oružje u Iraku. Dodik bi se takođe mogao naći u ovoj situaciji. Međutim, Incko nije dao nikakve izjave o po ovom pitanju.
«Jedina prepreka ulasku BiH u NATO je položaj srbskog dela zemlje, kaže Engelgart. - Muslimani i Hrvati su za. Dakle, srbski deo prima glavni pritisak predstavnika NATO saveza».
"Na referendumu o pristupanju NATO-u, Republika Srbska će se nedvosmisleno suprotstaviti", rekla je ona u intervjuu za RT.
Zaista, predstavnici Republike Srpske su više puta optuživali Incka da namerava da promeni sadašnju strukturu vlasti u zemlji u pravcu njene centralizacije.
“BiH je decentralizovana i asimetrična, a to je ključ mira i stabilnosti naše države. Međutim, visoki predstavnik stalno pokušava da promeni ovaj sistem”, izjavila je u oktobru 2018. godine u intervjuu za "Izvestija" aktuelni predsednik Republike Srpske Željka Cvijanović.
.“To je napisano u Ustavu BiH, koji je napisan u SAD-u”, napominje Cvijanovićeva.Jelena Guskova tvrdi da je stvaranje unitarne ili čvrsto centralizovane Bosne strateški cilj Zapada od postizanja Dejtonskog sporazuma.
Flag Bosnii i Gercegovinы Reuters © ELVIS BARUKCIC
Ove planove sprečili su samo Srbi, koji su se, prema rečima Guskove, pokazali kao “najjači deo države” BiH.
Prema Engelgartu, ideja o ponovnom ujedinjenju Republike Srpske i Srbije među Srbima u Republici Srbskoj je veoma popularna. Stoga se ne može isključiti da će pritisak Zapada dovesti do upravo tog rezultata.
"Ako se krše prava Srba u BiH, oni mogu pokušati da se ujedine sa Srbijom", rekao je Engelgart, istovremeno naglašavajući da se ujedinjenje verovatno neće desiti bez sukoba.
.«BiH bez spoljne kontrole ne bi dugo trajala. Ako Zapad izgubi interes za održavanje ove države, ona će se vrlo brzo raspasti”, navodi stručnjak.
Prema Engelardtu, razlog je da narodi koji nastanjuju ovu zemlju, barem u onom obliku u kojem postoji, da je smatraju "neizbežnim zlom".
Ako su Srbi budu prisiljeni da se otcepe od BiH, smatra stručnjak, verovatnoća drugih teritorijalnih promena na Balkanskom poluotoku će se povećati.
- Izvor
- foto: Facebook © mojarepublika / RT/ vostok.rs
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.