BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Rusija se pridružila projektu centra jonskih istraživanja

Rusija se pridružila projektu centra jonskih istraživanja
17.10.2010. god.

Rusija se zvanično pridružila projektu za formiranje Evropskog istraživačkog centra jona i antiprotona. To daje mogućnost ruskim naučnicima da zajedno sa zapadnim kolegama učestvuju u razradi najnovijih fizičkih pravaca. Takođe da osiguraju narudžbine za ruska preduzeća koja rade u sferi visokih tehnologija.
 

U ovom velikom međunarodnom projektu osim Rusije učestvuju i Nemačka, Francuska, Španija, Indija, Poljska, Švedska, Finska, Rumunija i Slovenija. Još 6 zemalja - Velika Britanija, Italija, Slovačka, Kina, Austrija i Grčka žele da uđu u njega tokom godine. Evropski centar se formira za istraživanja strukture materije i evolucije Vasione, istakao je u intervjuu za Glas Rusije direktor Ujedinjenog instituta visokih temperatura, predstavnik državne korporacije Rosatom u projektu Evropskog istraživačkog centra jona i antiprotona akademik Vladimir Fortov:
 

Smisao ovog projekta sastoji se u tome da se započnu eksperimentalna, teoretska istraživanja vezana za fiziku visokih koncentracija energije. Reč je o izgradnji velikog akceleratorskog kompleksa u Darmštadtu u okolini Frankfurta na Majni. On je namenjen istraživanju svojstava supstance pri veoma visokim temperaturama i gustinama energije. I sa druge strane, kako bi se dobila plazma u sustanci, koja ima veliki pritisak. Tačnije, projekat ima dva pravca. Sa jedne strane, to je prava fundamentalna napredna nauka. Pošto je reč o svojstvima supstance koja ranije nisu mogla da se dobiju laboratorijski. A sa druge reč je o tome da se razvija tehnologija na toj osnovi. To je medicinska tehnologija, tehnologija obrade materijala, izrade tankih membrana putem prošivanja materijala vrlo brzim česticama. Razmere ovog projekta su na nivou tri milijarde evra. Naša zemlja učestvuje u njemu kao ravnorpravni partner.
 

Projekat Evropskog instraživačkog centra je naredni korak u razvoju svetske fizike, uveren je akademik Fortov. Danas velika postrojenja takvih razmera, kao što je kolajder u Ženevi ili projekat u Darmštadtu jedna zemlja ne može sebi da dozvoli. Tu je potrebna kooperacija, poput one koja je uspostavljena u kosmosu na MKS, smatra naučnik. Za Rusiju učešće u projektu osim čisto naučnog ima i komercijalni značaj, kaže Vladimir Fortov.
 

Učestvujemo time što isporučujemo različite sisteme koji se izrađuju u Rusiji. Tačnije naš doprinos nije direktan, novčani, već doprinos uređajima. Samim tim se aktiviraju fabrike koje rade u sferi visokih tehnologija. To su preduzeća Instituta za elektrofiziku u Peterburgu i niz drugih. Tačnije doprinos Rusije nije samo intelektualni, grubo govoreći mozgom, što je takođe vrlo skupo. Mi još pomažemo svojom visokotehnološkom industrijom, svojim institutima da dobiju narudžbine i da očuvaju visoki nivo proizvodnje i istraživanja.
 

Prva linija evropskog istraživačkog Centra jona i antirpotona u Darmštadtu će biti spremna za rad 2012. godine. Eksperimenti će dopuniti istraživanja koja se planiraju u Velikog hadronskom kolajderu u Ženevi.



  • Izvor
  • Golos Rossii, foto: © Flickr.com/PNNL/cc-by-nc / vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.


U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.

Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za


Nova raketa je uspešno testirana, rekao je ruski predsednik na sastanku u Kremlju.


Izjave ruskog predsednika nisu prazne priče kao one evropskih političara, rekao je mađarski lider.


Ostale novosti iz rubrike »