BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Kubanjski kozaci ponovo na konju

Kubanjski kozaci ponovo na konju
16.10.2010. god.
Danas u preporođenoj Kubanjskoj vojsci ima 42.000 kozaka

Iz SAD u domovinu se vraćaju neprocenjive relikvije Kubanskih kozaka. U Krasnodarju povodom početka proslave 150-godišnjice osnivanja Kubanjskih kozačkih trupa održana je ceremonija predaje nikoliko hiljada jedinstvneih arhivskih materijala. To su dokumenti i fotografije, vezane za istoriju kubanjskih kozaka, koji žive u emigraciji.
 

Dvadesetih godina prošlog veka u Evropi, Americi, Australiji pojavile su se donske, terske, uralske stanice. Osnovali su ih ruski kozaci koji su bili primorani da napuste domovinu i da postanu emigranti. Među njima su bili kubanjski kozaci, koji su oštili iz Rusije, uzevši sa sobom vojna odličja: zastave, atamanske igle, pečate i carske povelje. Oni su odvezli mnoštvo relikvija - dokumenata vezanih za istoriju svoje zemlje i istoriju kozaka, govori stariji naučni saradnik Krasnodarskog istorijsko-arheološkog muzeja Natalija Korsakova.
 

To je svemoguća prepiska, to su nardbe iz perioda formiranja Kubanjskih kozačkih trupa, perioda Građanskog rata i mnogo drugog. Tokom 90 godina relikvije i odličja su se nalazila u emigraciji. Pitanje povratka ovih dragocenih dokumenata i predmeta su pokretana još 1998. godine, kada je u Kubanj, u svoju postojbinu, doputovala ćerka atamana Naumenka. To je vrlo poznat general Bele garde. 1920. na ostrvu Lemnos on je bio izabran za atamana, i 59 godina nosio je atamansku iglu u emigraciji, čuvajući tradicije ruskih ratnika.
 

Ćerka atamana Natalija bila je inicijator povratka kozačkih odličja i relikvija. Od 2007. iz SAD u Rusiju vratile su se povelje Carice Jekaterine Druge kozacima i 90 zastava Kubanskih kozačkih trupa i drugi rariteti. Danas je za njih u krasnodarskom muzeju izdvojena najlepša vila. Ovde su takođe predstavljene odlične fotografije kozaka, koji žive u inostranstvu, nastavlja Natalija Korsakova.
 

Na fotografijama možemo da vidimo lica ovih ljudi. Možemo da pogledamo i osetimo život u emigraciji. Posebno su lepe fotografije gde oni jašu na stadionima. Svi stadioni sveta 20-ih godina su pljeskali kubanjskim kozacima. Njima su se divili predsednici i kraljevi, zato što su kubanjci organizovali odlične predstave, pod nazivom Kozačka džigitovka.
 

Danas u preporođenoj Kubanjskoj vojsci ima 42.000 kozaka. Oni uspešno brane granicu, čuvaju pravni poredak, bore se protiv kriminala, likividarju posledice vanrednih situacija. U Kubanju ima 5 kozačkih kadetskih korpusa. Naredne godine u gradu Jejsku će se otvoriti šesti. Njihovi maturanti će nastaviti školovanje u visokim vojnim školama zemlje. Mnogi kozaci su prošli, a još 14 danas služi u Predsedničkom puku. Kubanjski kozaci, kako se kaže, ponovo su na konju!



  • Izvor
  • Golos Rossii, foto: RIA Novosti/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj


Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.

Stanje do 20:00, 24.11.2024.


Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.

U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.


Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za


Ostale novosti iz rubrike »