RT: Veteran GRU-a dobio najviši orden za dokaze o snabdevanju mudžahedina od strane SAD
Izvor: Vostok / RT
Penzionisani sovjetski pripadnik specijalnih snaga, koji je zaplenio i predstavio dokaze o američkim isporukama protivavionskih raketa mudžahedinima tokom sovjetske vojne kampanje u Afganistanu, sa zakašnjenjem je dobio najvišu rusku nacionalnu nagradu.
Vladimir Kovtun je odlikovani penzionisani pukovnik sa prilično bogatom karijerom iza sebe. Dok je bio u službi, bio je komandant elitne specijalne jedinice Vojne obaveštajne uprave, poznatije kao GRU. U petak je dodao još jedan orden svojoj kolekciji - Zlatnu zvezdu heroja Rusije, najvišeg vojnog odlikovanja u zemlji.
Lov na "stingere"
Nagrada je dodeljena povodom 30. godišnjice sovjetskog povlačenja iz Avganistana i određuje ono što mnogi smatraju istorijskom nepravdom. Kovtun je bio jedan od nekoliko vojnika, koji su trebali dobiti zaslugu još 1987. godine za zaplenu raketa FIM-92 Stinger - prenosnih prozivvazdušnih raketa, koje su SAD dostavljale afganistanskim militantima uz pomoć pakistanske obaveštajne službe.
Projekat kongresmena Čarlija Vilsona iz Teksasa o snabdevanju mudžahedina ovim raketama, ozbiljno je pokrenut godinu dana ranije i rezultirao je sa nekoliko bolnih gubitaka sovjetskih helikoptera, koji su bili od suštinskog značaja za napor sovjetske komande u borbi protiv mudžahedina.
Ali Moskva nije mogla jednostavno da optuži Vašington da naoružava mudžahedine naprednim oružjem bez dokaza, tako da je proglašen "lov". Obećanje je bilo da će onaj ko je prvi zapleni "stingera" od militanata militanata postati heroj SSSR-a.
(Vladimir Kovtun danas živi na selu i bavi se poljoprivredom)
Kovtun, komandant GRU-a sa činom poručnika, bio je deo grupe koja je imala sreće. U januaru 1987. godine, on i nekoliko vojnika otišli su u patrolu iz svoje baze u Kabulu pod komandom kapetana Jevgenija Sergejeva. leteli su sa dva helikoptera Mi-8 i dva helikoptera Mi-28 prema Kandaharu, prema udaljenoj zoni daleko od oboda grada, što je omogućilo militantima da deluju relativno nekažnjeno.
Slučaj dokaza
Patrola je bila deo redovne strategije traženja i lova. Ovakav pristup se pokazao uspešnim, kada su helikopteri iznenadili grupu militanata koji su vozili motocikle. Militanti su pucali na helikoptere sa onim što za šta se prvobitno mislilo da je uobičajeni bacač granata, ali su zapravo bili traženi "stingeri". Srećom po patrolu, njihov neprijatelj nije imao vremena da pravilno pripremi oružje, a dve ispaljene rakete su promašile.
Devetočlani tim komandanata GRU-a, na čelu sa Sergejevim, sleteo je na zemlju i ušao u borbu sa militantima, dok su helikopteri pružali vazdušnu podršku. Neprijateljske snage ispale su jače nego što se očekivalo jer je još mičlitanata priteklo i pomoć motociklistima, ali iskustvo i superiorna vatrena moć bili su na strani Sovjeta, koji su ubili 16 mudžahedina i zarobili ranjenog neprijateljskog borca.
Ključna uloga Kovtuna bila je da zapleni aktovku punu dokumenata koji se odnose na operaciju krijumčarenja "stingerima", koju je jedan od militanata imao. Pokušao je da pobegne, ali Kovtun, vešti strijelac, pogodio ga je sa nekih 200 metara iz "kalašnjikova".
(Tim GRU-a i Jevgenij Sergejev, Fotografije iz privatne arhive)
U aktovci su se nalazili operativni priručnici za rakete proizvedene u SAD-u i transportna dokumenta koja su pratila pošiljku sa teritorije SAD. Tim je takođe zarobio dva potrošena prenosiva PVO sistema "MANPAD".
Nagrada je bila veoma vredna za Moskvu, koja nije gubila vreme da predstavi javnosti ove dokaze na konferenciji za medije u Kabulu. Verovatno jednako važno, pristup američkom oružju omogućio je sovjetskim vojnim inženjerima da bolje razumiju kako funkcioniše i kako se avioni mogu zaštititi od njih.
Ali održavanje ove konferencije i tehnološka pobeda nisu doneli zasluge koje su očekivali pripadnici specijalnih snaga. Kao prvo, Sergejev je bio dobar obaveštajni oficir, ali očigledno ne baš dobar komunista, koji je u svom dosijeu imao opomenu da se ne drži linije stranke.
Drugi mogući razlog je bio da njihova naracija o slepoj sreći nije bila po volji viših oficira, čija je preferirana verzija bila da su militanti upali u zasedu kao deo složene operacije u potrazi za "stingerima" čak iz Pakistana. Bez obzira na razloge, učesnici ove akcije su dobili manje važna odlikovanja.
Dva druga člana patrole bila su na listi časti za operaciju. Jedan je bio pilot helikoptera Mi-8, koji je u bitku odveo Sergejeva i Kovtuna. Drugi je bio narednik, koji je uhvatio povrijeđenog militanta za vrijeme vatrenog oružja.
- Izvor
- Rakete Stinger zaplenjene u Avganistanu 1987. godine, foto: © RIA Novosti / Jurma Tolamo/ vostok.rs
- Povezane teme
- Rusija
- Avganistan
- istorija
- rat
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.
U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.
Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.