BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Kako je automat Špagina zaslužio mesto na skoro svakom spomeniku crvenoarmejcu oslobodiocu

Kako je automat Špagina zaslužio mesto na skoro svakom spomeniku crvenoarmejcu oslobodiocu
31.12.2018. god.


Šest miliona ovih automata prošlo je Veliki otadžbinski rat od početka do kraja i postalo jedan od lako prepoznatljivih simbola tog teškog vremena.

Komanda sovjetske armije je shvatala automatsku pušku kao pomoćno oružje, dok je osnovno oružje pešadije bila brzometna puška Mosina. PPŠ je naslednik automata Degtjareva PPD-34/40, koji je bio preskup za proizvodnju. 

 

Međutim Zimski rat 1939-40 protiv Finaca naoružanih automatom KP/-31 je pokazao Crvenoj armiji da ova vrsta oružja ima budućnost. PPŠ-41 je od automata Degtarjeva nasledio spoljašni izgleda, a teški doboš-okvir za 71 metak je prekopiran od finskog. 

Od 1942. PPŠ je dobio i lakši klasični okvir za 35 metaka, mada su i takvi modeli imali svoje nedostatke. Teški okviri koji nisu uvek bili zgodni za upotrebu ipak su i dalje ostali, bez obzira na to što je za normalnu upotrebu često trebalo nalaziti konkretne okvire za konkretne automate pojedinačno.

Finski KP/-31

Za razliku od svog prethodnika, automat Špagina je bio znatno jednostavniji i jeftiniji. Frezovani („glodani“) konstruktivni elementi bili su zamenjeni presovanim, a preciznu obradu zahtevali su samo cev i zatvarač (i to sa dosta velikom tolerancijom). To je od njega napravilo „ratni“ automat: proizvodnja u ratno vreme zahtevala je uštedu materijala i pojednostavljenu tehnologiju uz očuvanje pouzdanosti. Kako god, ali automatu PPŠ nije bila potrebna dodatna pouzdanost.

Vojnik Ivan Sokolov sa PPŠ-41, 1. Dalekoistočni front

Sovjetski vojnici su PPŠ od milošte zvali papaša, odnosno tata, tatica. 

Evakuacija stanovnika Lenjingrada

Specifičnost automata PPŠ bila je u moćnom streljivu kalibra 7,62×25 od „tetejca“ (Tokarev TT). To je zrnu davalo veću brzinu. Pri tome je tempo gađanja PPŠ bio veoma visok: do 900–1000 metaka u minutu.

mart 1943.

PPŠ-41 se veoma dopao i Nemcima koji su ga koristili kao trofejno oružje. Nacisti su osposobili oko 10 000 automata PPŠ za municiju kalibra 19mm.

Visoka masa PPŠ, često tretirana kao nedostatak, tu je išla u korist strelcu: oružje se prilikom rafalnog gađanja ponašalo stabilnije od lakših mitraljeza, kao što je nemački MP-40. 

Karelija, jul 1944.

Automat PPŠ-41 su koristile i strane jedinice koje su se uz Crvenu armiju borile  protiv Hitlerovih trupa.  

Uz Crvenu armiju u Prag ulaze češke trupe, 09.05.1945.

1944. je došlo do pokušaja da se bombarder TU-2 naoruža sa 88 automata PPŠ-41. Ali punjenje municijom je bilo izvodljivo samo na zemlji, pa se od ideje odustalo.    

TU-2

Krajem Drugog svetskog rata automat PPŠ-41 koristilo je preko 55 odsto sovjetskih vojnika. 

Tipski spomenik sovjetskom ratniku oslobodiocu izgleda ovako: kaciga SŠ-40, pelerina-šator i masivni automat sa teškim doboš-okvirom i karakterističnom oblogom cevi sa štancovanim ovalnim otvorima: PPŠ-41, automat (pištolj-mitraljez) Špagina, obrazac 1941. 

Mamajev kurgan, Volgorad

Posle Drugog svetskog rata papaša se proizvodio u Severnoj Koreji. Jedan od prvih primeraka Staljin je dobio za svoj 70. rođendan 1948.

PPŠ-42 na zastavi Severne Koreje, novembar 1952.

Posle Drugog svetskog rata PPŠ-41 je bar tri puta korišten u konfliktima protiv američkih trupa: u Koreji, na Kubi i u Vijetnamu.

Boris jegorov, Russia beyond



  • Izvor
  • foto: © Getty Images / Russia beyond/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Izjave ruskog predsednika nisu prazne priče kao one evropskih političara, rekao je mađarski lider.


Moskva mora biti „primorana“ na mir kroz snagu, izjavio je ukrajinski lider.

Iako mnogi smatraju da je kuhinja samo funkcionalna, zapravo mož


Međunarodni krivični sud u Hagu optužio je izraelskog premijera za ratne zločine u Gazi

Moskva će odgovoriti odlučno i na odgovarajući način na bilo koju agresiju, izjavio je predsednik


Vašington ipak nastoji da izbegne bilo kakvu upotrebu ovakvog oružja, izjavio je Tomas Bjukenan.


Ostale novosti iz rubrike »