Aleksej Kudrin: valutni rat se ne očekuje
Valutni ratovi ne prete svetu. U to je čvrsto uveren ministar finansija RF Aleksej Kudrin. Po njegovom mišljnju, mogućnosti manipulisanja deviznim kursom imaju kratkovremeni karakter. Znači, nema osnove da se očekuje da će devizni kurs igrati vodeću ulogu u konkurentskoj borbi.
Ruski ministar finansija stupio je u polemiku sa direktorom MMF Dominikom Stros-Kanom. Direktor MMF ovih dana je izjavio da pokušaji nekih vlada da iskoriste devizne kruseve kao instrument za rešavanje nacionalnih problema označavaju početak svetskih valutnih ratova.
U svojim razmišljanjima Aleksej Kudrin, koji je po verziji uglednog u međunarodnoj finansijskoj sferi izdanja Evromani proglašen najboljim ministrom finansija za 2010, oslanja se na logiku i zdrav razum. Veštačkim uticajem na valutni kurs prvo može nešto da se dobije, ali u dugoročnoj perspektivi slede bitni gubici.
Sumnjam da bi se neko svesno odlučio na takav korak, rekao je u intervjuu za Glas Rusije direktor Odeljenja za analitičko informisanje agencije RBK Aleksandar Jakovljev.
Iskušenje da se započne trka devalvacije u cilju uvećanja konkurentnosti svog izvoza zaista postoji u mnogim zemljama. Ipak to je besmisleno i preti prilično ozbiljnim rizicima. Ako neko odjednom počne naglo da slabi svoju valutu u odnosu na valute svojih glavnih trgovinskih partnera, to kratkoročno može da da neku korist. Ali i kontragenti date zemlje neć sedeti skrstivši ruke. Monetarne vlasti zemlje tgovinskog partnera će delovati otprilike isto, smanjujući kurseve svojih valuta. Na kraju niko neće dobiti ozbiljnu prednost. A rizici disbalansa valutnim tržištima i u međunarodnoj ekonomiji će se realno pojaviti.
Međutim SAD ne veruju posebno u zdrav razum okolnih zemalja i nastavljaju da uporno preporučuju zemljama da se ne mešaju u formiranje valutnih kurseva. Pri tome glavne primedbe se upućuju Kini, koja, po mišljenju amerikanaca, veštački zadržava rast juana, stvarajući prednost svojim izvoznicima.
Ipak videti u valutnom konfliktu Kine i SAD znake globalnog finansijskog rata nije osnovano, podvlači Aleksej Kudrin. Strog državni uticaj Pekinga na spoljne veze Kine, na njegovu ekonomiju, nesumnjivo izaziva izvesnu disproporciju kurseva. Ali to je čest slučaj koji ne treba da se primenjuje na tržišne odnose u celini. Borba u paru dolar-juan nije svetski rat.
- Izvor
- Golos Rossii, foto: RIA Novosti/ vostok.rs
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.
U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.
Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.