BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Neodređenost u svetskoj ekonomiji i dalje prisutna

Neodređenost u svetskoj ekonomiji i dalje prisutna
10.10.2010. god.

Na pozadini neodređenosti u svetskoj ekonomiji scenariji izlaska iz krize zemalja, u kojima se razvije trežište,  a u koje spada i Rusija, ocenjuju se optimističnije. To je izjavio zamenik premijera RF Aleksej Kudrin prema rezultatitma sednice Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) i Svetske banke (SB) u Vašingtonu.
 

On je istakao da je u ekonomskoj situaciji u Rusiji prisutna veća određenost nego u razvijenim zemljama. Inače, zemlje, u kojima se razvije trežište, dobili su od MMF i SB pozitivnije ocene. Nedavno je u  prognozno-analitičkom referatu MMF  bilo istaknuto da će ove godine rast bruto-domaćeg proizvoda u Rusiji iznositi oko 4,5 odsto. To se poklapa s procenama u prognoziranju ruske vlade.
 

 Pre tačno godinu dana različite zemlje su pružale veoma pesimistične prognoze razvoja ekonomije 2010. godine. Zatim su  one revidirale ocene u korist optimističnijih scenarija. Prema rezultatima drugog trogmesečja, svi su ponovo počeli da govore o devijaciji osnovnih makroekonomskih pokazatelja  prema pogoršanju. U slučaju pesimističnog scenarija će se smanjiti svetska potražnja za energentima, metalima, smanjiće se trgovina, doći će do odliva kapitala. Zato se većina učesnika sednice u Vašingtonu izjasnila za očuvanje državnih stimulansi u podršci nacionalnih ekonomija.
 

Scenariji mogu da se menjaju još brže, uzimajući u obzir rat valuta koji je počeo. MMF i SB nisu predložili nikakve konkretne preporuke. Nije bio razmatran ni specialno  smanjeni, prema mišlenju SAD i EU, kurs kineskog juana. Pored toga, bilo je izneto razočaranje u vezi sa time što neke zemlje ne sprovode elastičnu politiku kurseva svojih valuta. To zadržava  neuravnoteženost u svetskoj ekonomijii. Međutim, priznato je da potcenjivanje ili precenjivanje neke valute nije glavni uzrok disproporcija trgovinskih bilansa, što je izazvalo početak valutnih ratova.
 

Učesnici sednice nisu mogli da se dogovore u vezi sa preraspodelom kvota deoničara MMF u korist zemalja u kojima se razvije trežište. To je bila jedna od intriga Foruma u Vašingtonu. Pred mikrofonogm je ekspert IMEMO RAN Dmitrija Smislova.

U MMF oko 10 zemalja imaju krupnije kvote, uključujući Rusiju. Ona je, doduše, na kraju tog spiska. Ogromna većina zemalja u razvoju ima veoma niske kvote. Pored toga do promena u svetskoj ekonomiji  dolazi veoma brzo. Danas se naglo povećao udeo Kine, Brazila, Indije, niza zemalja Latinske Amerike i Jugo-Istočne Azije. One su se našle  među zemljama, čije su kvote nedovoljne u odnosu na njihovu ulogu u svetskoj ekonomiji i udeo u svetskom bruto-domaćem proizvodu.
 

Reforma kvota, kak i upravljanja MMF, veoma je važna za legitimnost i efikasnost Fonda. Međutim, u Vašingtonu nije bio učinjen korak ka tome da bi se proširile mogućnosti  zemalja, u kojima se razvije trežište, da dobijaju kredite, kao i budu predstavljene u rukovodećim strukturama MMF u skladu s rastom njihove uloge u globalnoj ekonomiji.



  • Izvor
  • Golos Rossii, © foto: SXC.hu/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Ideja o direktnom učešću Zapada u sukobu navodno je ponovo na razmatranju, prema pisanju francuskog lista.


„Sve što je moguće“ mora se učiniti kako bi se sprečila upotreba nuklearnog oružja, izjavila je bivša nemačka kancelarka.

RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj


Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.

Stanje do 20:00, 24.11.2024.


Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.


Ostale novosti iz rubrike »