Rusko Ministarstvo odbrane objavilo tajne dokumente o Kurskoj bici
Rusko Ministarstvo odbrane predstavilo je jedinstvene dokumente sa kojih je skinuta oznaka poverljivosti. Oni govore o događajima iz Velikog otadžbinskog rata u leto 1943. godine. Dokumenti su objavljeni povodom obeležavanja 75. godišnjice Kurske bitke, koja se odigrala od 5. jula do 23. avgusta.
Naređenjem vrhovnog glavnokomandujućeg sovjetske vojske Josifa Staljina od 23. avgusta jedinicama koje su oslobodile Belgorod, Kursk i Harkov dodeljeni su počasni nazivi. U čast sovjetskih vojnika prvi put u istoriji zemlje u avgustu 1943. godine u Moskvi je ispaljena počasna plotunska paljba.
Takođe je predstavljena direktiva Glavnog štaba Vrhovne komande o usvajanju plana oslobođenja Harkova. Ova operacija je bila jedna od finalnih tačaka strateške ofanzive sovjetske vojske.
U tom dokumentu se, iako on nosi oznaku „posebne važnosti”, imena vojnih komandanata ne navode, kako bi se izbeglo curenje informacija. Koordinacija dejstava četiri fronta bila je u rukama „druga Jurjeva i druga Aleksandrova”, dok su njihovi podređeni bili maršali Georgij Žukov i Aleksandar Vasiljevski.
Naređenje upućeno snagama Brjanskog fronta od 10. jula komandantima streljačkih jedinica je nalagalo da vojnicima objasne načine borbe protiv najnovijeg nemačkog teškog tenka „Tigar”. Tokom borbi na isturenim položajima kod Kurska sovjetski vojnici su razbili mit o nepobedivosti ovog tenka. Dokument pokazuje kako je komanda fronta radila na jačanju borbenog duha vojnika.
Operativno odeljenje Centralnog fronta sastavilo je foto-album „Artiljerija u borbi protiv tenkova i samohodnog neprijateljskog oružja od 5. do 31. jula 1943. godine”.
„Album pregledno prikazuje neprocenjiv doprinos 'bogova rata' pobedi nad fašističkim okupatorom: tenkovi, oklopna vozila, oružje i utvrđenja snaga Vermahta pogođena sovjetskim granatama više se nisu mogla koristiti”, navodi ruski odbrambeni resor.
Na sajtu je objavljen i materijal o odlikovanjima. Na primer, u belešci političkog odeljenja Šeste gardijske armije od 10. jula 1943. godine navodi se da je nišandžija protivtenkovskog topa kalibra 45 milimetara desetar Bisarev, koji je odlikovan Ordenom heroja Sovjetskog Saveza, „uništio ne samo 26 nemačkih tenkova, nego je, takođe, iako ranjen, nastavio da gađa fašističku pešadiju”.
„Nemojte se uobraziti”
Snagama Brjanskog fronta, koje su učestvovale u oslobođenju Orla, a zatim i u Kurskoj bici, komanda je naredila da se „ne uobraze” i da se ne zaustave na postignutim uspesima.
„Treba još energičnije razvijati ofanzivna dejstva, ne zaboravljajući da su nam Otadžbina i veliki Staljin naredili: istrebite okupatore i što brže očistite rodnu zemlju od pogane nemačke ološi”, navodi se u naređenju upućenom frontu od 17. jula 1943. godine.
Osim toga, vojnicima je naređeno da hrabro dočekuju napade neprijatelja, da ih „gađaju svojom preciznom paljbom, odvajajući pešadiju od tenkova i uništavajući je”, kao i da „tuku Nemce u staljingradskom stilu”, ne davajući mira „neprijatelju koji je uznemiren, kao pred vatrom”.
Vojnici Brjanskog fronta pozvani su na međusobnu saradnju i pružanje pomoći. Naloženo im je da zapamte da se „u savremenoj borbi samo ujedinjenim naporima svih rodova vojske može postići uspeh”.
„Po neprijatelju treba tući kao Suvorov, ne brojevima, nego umećem!” – ističe se u dokumentu.
- Izvor
- Stariji poručnik Ivan Ševcov, budući heroj Sovjetskog Saveza, pored nemačkog tenka „Tigar“ koga je on lično onesposobio. Kurska bitka, 1943/ vostok.r
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.