RT: Glavnih pet ruskih aduta u igri sankcija protiv SAD-a
Izvor: Vostok / RT
Plan Vašingtona da uvede nove sankcije protiv Moskve izazvao je žestoke rasprave u SAD-u i Rusiji, koja će zemlja imati veću štetu.
SAD su nagovestile da će usmeriti sankcije na izvoz osetljive robu povezane sa nacionalnom bezbednosti Rusije, obustaviti letove ruske avio.kompanije "Aeroflot" u SAD-u, a i moglo bi do totalne zabrane izvoza iz SAD u Rusiju. Prema američkom Stejt departmentu, predložene mere dolaze kao odgovor na trovanje dvostrukog agenta Sergeja Skripalja i njegove kćerke u Velikoj Britaniji. Rusija je odbacila optužbe, te je više puta pozvala na objektivnu međunarodnu istragu.
Do sada su ruski zakonodavci upozoravali da na nove kaznene mere može biti odgovoreno teškim kontra-merama koje bi bile usmerene na neke osetljive oblasti saradnje između dve zemlje. RT je dublje analizirao listu potencijalnih recipročnih mera koje bi Moskva mogla da primeni kako bi naudila SAD-u.
Titanijum
U slučaju sveobuhvatne razmene sankcija, ruska vlada bi mogla zabraniti ili neku drugu vrstu ograničenja na izvoz titanijuma u SAD. Ruski "VSMPO-Avisma" proizvodi trećinu delova na svetu od titanijuma za avio-industriju. Kompanija isporučuje 70 posto svojih proizvoda na globalno tržište. "Avisma" obezbeđuje 40 odsto titanijumskih komponenti za "Boing" i 60 odsto za "Erbas" i pokriva sve komponente od titanijuma za brazilski "Embrajer".
Russian titanium producer warns ban on exports to US could backfire https://t.co/KJ0W186KLA pic.twitter.com/mS4RC5iaXX
— RT (@RT_com) April 13, 2018
Korišćenje drugih materijala takođe nije idealna opcija za "Boing". Titanijum ima velike prednosti u odnosu na druge legure. Konstrukcija vazduhoplova zahteva upotrebu materijala koji može izdržati teške pritiske leta na velikim nadmorskim visinama, kao i konstantnu izloženost elementima. Tradicionalno su avioni pravljeni od čelika, ali lakšeg. Dugotrajniji materijali se sada koriste da bi produžili životni vek aviona i učinili ih energetski efikasnijim. Titanijum je jak kao i čelik, ali 45% lakši. Može izdržati duge periode izlaganja slanoj vodi u morskim atmosferama. Snaga titanijuma otežava zavarivanje, što doprinosi visokoj ceni u odnosu na čelik i aluminijum.
Vazdušni prostor
Strateški smeštena između Evrope i Azije, Rusija bi mogla uvesti visoke tarife za tranzitnu upotrebu svog vazdušnog prostora za sve američke kargo i putničke avione, ili bi mogla potpuno zabraniti letove.
American carriers would face huge financial losses if Russia increases tariffs for use of its airspace in response to possible US sanctions targeting country’s largest airline @aeroflot https://t.co/44rya175Fx
— RT (@RT_com) August 10, 2018
U najgorem slučaju, ne bi bilo izbora osim letenja oko najveće svetske zemlje, što bi značajno povećalo troškove goriva. U svakom slučaju, američki prevoznici imali bi velike finansijske gubitke koji bi bili katastrofa za američke aviokompanije.
Prirodni tečni gas i druga energija
Može se zabraniti i uvoz tečnog prirodnog gasa (LNG) i drugih energetskih proizvoda iz Rusije u SAD. Izveštaj o izvozu rusog gasa, nafte i naftnih derivata u SAD iznosi simboličnih osam milijardi dolara, što čini samo 4,6 odsto ukupnog ruskog izvoza energije. Zabrana bi bila relativno bezbolna za ruske proizvođače koji bi lako mogli preusmeriti isporuke azijskim kupcima.
Američke kompanije u Rusiji
Uprkos pogoršavanju odnosa između Moskve i Vašingtona, mnoge američke korporacije nastavljaju da rade u Rusiji bez uplitanja ruske vlade u njihov rad. U znak odmazde prema novim sankcijama SAD, Rusija bi mogla otežati život za korporacije poput "PepsiKo", "Prokter & Gembl", "Mekdonalds", "Boing", "Mondelez Internešenel", "Dženeral motors", "Džonson & Džonson, "Kargil", "Alkoa", "Dženeral Elektrick" i mnoge druge kompanije. U avgustu 2014. ruski kontrolni organ zatvorio je četiri restorana "Mekdonaldsa" u centru Moskve zbog "administrativnih prekršaja", što je pokrenuo istragu prema više od 430 poslovnica ove kompanije u Rusiji.
Sa druge strane, u Sjedinjenim Državama postoji vrlo malo ruskih kompanija. Vašingtonu bi bilo teško reagovati sa recipročnim merama. Jedino što Kremlj uzima u obzir u odnosu na američke kompanije u Rusiji je zapošljavanje u zemlji, pošto ove kompanije pružaju posao za građane Rusije.
Ruske rakete
Snabdevanje raketnih motora RD-180 smatra se jednim od aduta Rusije u znak odmazde na američke sankcije. Motori su presudni za američki kosmički program, pošto ih NASA i Pentagon koriste za lansiranje satelita. Pokušaji da SAD prestanu sa kupovinom motora iz Rusije su propali jer SAD nisu mogle proizvesti domaću alternativu.
Houston, we have a problem: #Russia threatens to stop supplying engines crucial for US space program https://t.co/72vwvD4rWu pic.twitter.com/t4D1sGwkrZ
— RT (@RT_com) August 9, 2018
Motori se koriste za rakete "Atlas V". Osim RD-180 motora, SAD kupuju ruske RD-181. Motor RD-181 se koristi za rakete "Antares" koje nose teretne brodove "Signus" za Međunarodnu kosmičku stanicu za potrebe NASA-e. Ranije ove nedelje, Moskva je saopštila da bi mogla zabraniti prodaju RD-180 kao meru odmazde.
- Izvor
- foto: © Getty Images / RT / vostok.rs
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.