BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

RT: Gde Rusija čuva ogromne rezerve zlata?

RT: Gde Rusija čuva ogromne rezerve zlata?
28.07.2018. god.


Izvor: Vostok / RT

Zbog sve veće neizvesnosti na globalnim finansijskim tržištima podstaknutih geopolitičkim i trgovinskim sukobima, zemlje i investitori su tradicionalno potražili sigurnost u zlatu.

Neke nacije su počele da vraćaju zlato iz inostranstva ili aktivno da kupuju plemeniti metal u poslednjih nekoliko godina. Prošle godine Nemačka centralna banka (Bundesbank) vratila je 674 tona zlata iz Pariza i Njujorka koje se čuva još od vremena Hladnog rata. Ranije ove godine turski mediji su preneli da je 2017. godine u Ankaru vraćeno 220 tona zlata iz inostranstva sa 28.7 tona vraćenih iz SAD. Istovremeno, Narodna banka Mađarske objavila je planove za vraćanje tri tone iz Londona.

Tokom protekle decenije centralne banke širom sveta pretvorile su se u kupce zlata, sa zvaničnim sektorskim aktivnostima koje su skočile za 36 posto - za 366 tona u 2017. godini u odnosu na prethodnu godinu. Potražnja u prvom kvartalu tekuće godine je porasla za 42 odsto u odnosu na prošlu godinu, a nabavke u ukupnom iznosu od 116,5 t u odnosu na najveći kvartal od 2014. godine, prema podacima Svetskog saveta za zlato.


Rusija, je trenutno među pet zemalja sveta sa najvećim rezervama zlata od skoro 2.000 tona, i najveći je kupac plemenitog metala u proteklih šest godina. U 2017. godini, Ventralna banka Rusije kupila je 224 tone zlata sa još 106 tona kupljenih u prvih šest meseci tekuće godine. Banka Rusije objašnjava strategiju kao deo diverzifikacije rezervi zemlje od američkog dolara.


Skoro dve trećine zlata države navodno se čuvaju u spremištu Centralne banke u Moskvi, a ostatak se čuva u severnoj prestonici Sankt Peterburgi i uralskom gradu Jekaterinburgu. Rusko zlato se, kako se navodi, čuva u polugama težine od 100 grama do 14 kilograma.

Nagrada naroda za zlato datira iz vremena carstva. U to vreme dragoceni metali su korišćeni za jačanje nacionalne valute. Godine 1894. zlatne rezerve Ruskog carstva dostigle su 1400 tona i bile su najveće na svetu do 1914. godine. Zlato farme su značajno srušene od Prvog svetskog rata i posle Ruske revolucije, s obzirom da je Rusija morala da isplati kredite stranim bankama. Većina rezervi carskog doba potrošila je vlada boljševika na hranu i industrijsku opremu, a do 1928. godine u trezoru ostalo samo 150 tona.
 
Tokom staljinskog perioda, rezerve zlata u zemlji su ponovo porasle, s obzirom da je sovjetski lider verovao da je plemeniti metal jedan od ključnih stubova za brzu industrijalizaciju ekonomije. Zalihe zlata porasle su na 2.500 tona tokom perioda, ali su do oktobra 1991. postepeno smanjile na samo 290 tona.



  • Izvor
  • foto: © Alexandr Liskin / Global Look Press / RT/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Ruske snage su ponovo izvele raketne udare na pozicije ukrajinske PVO u Odeskoj oblasti. Ukrajinske formacije su, sa svoje strane, napale bespilotnim letelicama naftne baze u stanicama Pavlovska i...


U ovom vremenu, kada je predsjednik Dodik iznio prijedlog o mirnom razdruživanju Republike Srpske i Muslimansko-Hrvatske Federacije i to kao odgovor na razvlašćivanje Srpske i na proces stvaranja države...


  Ruske snage su u protekla 24 sata pogodile mete u nekoliko pozadinskih oblasti teritorije pod kontrolom kijevskog režima. Konkretno, ponovo su uništile lansere S-300 u oblasti Mirgoroda u Poltavskoj...

Globalna većina sve više pokazuje svoje nezadovoljstvo poretkom zasnovanim na zapadnim pravilima, ali da li će Kremlj to iskoristiti?


U Moskvi se ozbiljno shvataju izjave američkog predsedničkog kandidata, izjavio je ruski lider


Ostale novosti iz rubrike »