Preporod ruskog Šangaja
Preporod Ruskog Šangaja u 21. veku. Preko 5 miliona gostiju posetilo je ruski paviljon na Svetskoj izložbi Ekspo-2010. u Šangaju. Ovo je izjavio u utorak predsednik Dmitrij Medvedev. Na završni dan državne posete Kini on je otvorio Dan Rusije na izložbi.
Interesovanje za ruska dostignuća je veliko. Goste izložbe zanima sve, pre svega projekti u energetici i kosmosu, nove razrade, čija realizacija donosi komfor u savremene gradove. Tema izložbe - Bolji grad, bolji život, posebno je bliska i jasna građanima Rusije, istakao je Dmitrij Medvedev.
Ruski gradovi su uvek igrali ključnu ulogu u razvoju civilizacije. Tokom vekova gradovi su očuvali svoju istorijsku samosvojnost i autentičnu unikatnost.
Po oceni predsednika Rusije, Ekspo u Šangaju svedoči o tome da je svet stupio u epohu kardinalne transformacije gradova. To je sa svoje strane šansa da se ubrza modernizacija ekonomije i društva, primetio je on:
Inovacioni razvoj, nesuminjvo, predstavlja izbor naše zemlje. Mi idemo tim putem i činićemo sve kako bi se naša zemlja i naša ekonomija modernizovale, menjale i prilagođavale savremenom životu.
Istorija Šangaja tesno je vezana za rusko-kineske odnose. Prvi Rusi pojavili su se tamo sredinom 19. veka. To su bili trgovci čajem za koje je Šangaj bio važna tačka uvoza čaja u Rusiju. Posle revolucije 1917. godine tamo je iz Rusije krenuo tok emigracije. Sredinom 30-ih godina prošlog veka Rusi su bili najveća strana kolonija u Šangaju. Emigranti iz Rusije osnovali su tamo 12 crkava i dve saborne crkve, otvarali pravoslavna prihvatilišta, krstili i pričešćivali Kineze. To vreme bilo je period procvata ruske kulture u tom gradu. Tamo se pojavio ruski dramski centar, baletska škola. U Šangaj je prešao iz Pariza Aleksandar Vertinski, tamo je gostovao Fjodor Šaljapin.
Na stogodišnjicu smrti Aleksandra Puškina od sredstava šangajskih Rusa bio je podignut spomenik pesniku. Dva puta su ga rušili i dva puta obnavljali. Danas on ostaje jedini spomenik stranom pesniku u Kini. U Šangaju je započeo svoju karijeru čuveni sovjetski i ruski muzičar Oleg Lundstrem. Danas se održavanjem tradicija rusko-kineskih kulturnih i komercijalnih odnosa bavi Ruski klub. Njegovi česti gosti su ugledni političari iz Rusije, veliki biznismeni, koji imaju svoj biznis u tom megapolisu. Učešće Rusije u Ekspo-2010. daje Ruskom Šangaju poseban savremeni kolorit.
- Izvor
- Glas Rusije, foto: © www.expo2010-russia.ru/ vostok.rs
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Ideja o direktnom učešću Zapada u sukobu navodno je ponovo na razmatranju, prema pisanju francuskog lista.
„Sve što je moguće“ mora se učiniti kako bi se sprečila upotreba nuklearnog oružja, izjavila je bivša nemačka kancelarka.
RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj
Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.
Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.