BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

„Besmisleno je da 16 država dele jednu valutu“

 „Besmisleno je da 16 država dele jednu valutu“
26.09.2010. god.
26.09. 2010. - Valutni ekspert, protestvujući protiv pomoći Grčkoj, kaže da mehanizam pomoći narušava odredbe Ugovora EU, i da je, umesto toga, možda bolje da se zustavi eksperiment sa evrom.

Valutni ekspert, protestvujući protiv pomoći Grčkoj, kaže da mehanizam pomoći narušava odredbe Ugovora EU, i da je, umesto toga,  možda bolje da se zustavi eksperiment sa evrom.  

Evropski ministri su nedavno dogovorili 110 milijardi evra vredan paket spašavanja Grčke, nadajući se da bi to sprečilo neizvršenje novčanih obaveza i zaustavilo širenje valutne krize, a Nemačka se, od samog početka, protivila toj ideji.

Dr. Vilhelm Hankel je jedan od valutnih eksperata, koji je Ustavnom sudu Nemačke podneo tužbu protiv pomoći Grčkoj.

 „Cela ideja je nelegalna, jer imamo ugovor za Evropsku zajednicu, i pomoć je potpuno zabranjena, zbog jednog veoma jednostavnog razloga: država koja može računati na to da će dobiti pomoć, neće sledeti finansijsku i monetarnu disciplinu, tako da, preduslov za stabilan evro je -  da nema pomoći,“ rekao je Hankel.

Grčka će samo biti prvi slučaj, Hankel je objasnio, nakon toga će  usledeti Španija, Portugal, Irska, možda Italija i Francuska; ako se pomogne ovim državama, evro će postati veoma slaba i naduta valuta.

 „Ugovor se mora ispuniti, a  ne prekršiti,“ dodao je.

Ako sud presudi u korist Hankela, učešće Nemačke u akciji pomoći će biti obustavljeno. Pored toga, prema Hankelu, Grčka bi mogla biti prinuđena da se povuče iz EU.

 „Zašto ne? Država sa slabom privredom, nemože deliti monetarni klub koji ima čvrsta pravila za stabilnost i jaku valutu.“

Ukoliko Grčka, Španija i Portugal  budu prinuđene da se povuku, postoje dva moguća scenarija, kazao je Hankel. Prva opcija je da Evrozona postane manja i čvršća monetarna unija, sa samo deset ili osam država članica, nasuprot današnjih šesnaest.  

Druga opcija je da se u potpunosti zaustavi eksperiment sa evrom, i da se sve države vrate na svoje nacionalne valute.

 „Besmisleno je da šesnaest država dele jednu valutu, u političkom, kao i u ekonomskom smislu,“ naglasio je Hankel.

Prema profesoru Hankelu, raspad Evrozone u stvari može imati pozitivan uticaj na privrede evropskih zemalja.

 „Trenutno, sve države imaju problema sa evrom, jer im evro daje kredit, koji nije isplativ. U Evrozoni, sve države, čak i one sa velikim deficitom, države sa velikim stopama inflacije, mogu da dobiju kredit. To je razlog zašto su Grčka i ostale države prezadužene. Tako da, nakon takvog eksperimenta, svaka država će se ponovo stabilizovati, one mogu, u jednom slučaju da devalviraju valutu...Drugi će držati cene i možda smanjiti izvozne viškove, ali će ostvariti više prosperiteta na vlastitom tržištu. Svaka država u Uniji će se boriti sa krizom u svojoj državi sa državnim sredstvima...to je mnogo bolji koncept za savladavanje finansijske i stvarne ekonomske krize,“ kazao je.



  • Izvor
  • RT TV, foto: RT TV/ vostok.rs
  • Povezane teme


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Nepotpisani sporazum se fokusirao na neutralnost Ukrajine i nudio joj bezbednosne garancije


  Ruske trupe su pogodile ukrajinske industrijske objekte u Dnjepropetrovsku i pogodile avion MiG-29 na parkingu za avijaciju na aerodromu Dolgincevo u Dnjepropetrovskoj oblasti. Ukrajins

Postrojenje General Dinamics u Kamdenu napravilo je bojeve glave za rakete Javelin poslate u Ukrajinu


Ambasador Ruske Federacije u Srbiji Aleksandar Bocan-Harčenko, kaže da Zapad, po naređenju SAD, radi na eskalaciji odnosa sa Rusijom. Ruski diplomata dodaje da Zapad na svakom koraku radi protiv...


Više od 40 studenta na praksi u NIS-u


Ostale novosti iz rubrike »