BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Pravilno je „srbsko“, a ne „Srbije“!

30.05.2018. god.
Odbor za standardizaciju srbskog jezika reaguje na promenu u pasošima. Stručnjaci pisali državnom vrhu


Vest da će od 1. oktobra u rubrici državljanstvo, u pasošima, umesto "srbsko" pisati "Republike Srbije" izazvala je burnu reakciju Odbora za standardizaciju srbskog jezika Srpske akademije nauka i umetnosti. Negodujući zbog te novine, pisali su predsedniku, premijerki i ministrima, upozoravajući na to da je ovaj potez jezički neutemeljen, ali i sporan u širem kontekstu.

"Srbsko" je zamenjeno "državljanstvom Republike Srbije" na zahtev koji je zaštitniku građana podnela Stranka za Sandžak.

- Svi manjinski narodi, odnosno, nesrbski narodi u Republici Srbiji, podvode se pod odrednicu "srbsko" i mi smo tražili da se to ispravi - obrazložio je tada predsednik ove stranke Fevzija Murić.

Ministarstvo unutrašnjih poslova prihvatilo je ovu preporuku ombudsmana i od jeseni više niko neće moći da ima srbsko državljanstvo u pasošu, već isključivo Republike Srbije. U Odboru za standardizaciju kažu, međutim, da su institucije potpuno pogrešno protumačile značenje prideva "srbsko", jer on ravnopravno znači da se nešto odnosi na Srbe ili Srbiju. I to je, objašnjavaju u pismu upućenom najvišim državnim institucijama, objašnjeno u zvaničnim rečnicima. Ni sa jednom katedrom za srbski jezik, institutom ili ovim odborom nije se konsultovalo povodom promene u putnim ispravama. Oni objašnjavaju da postoje kanadsko ili hrvatsko državljanstvo, ali ne i državljanstvo Kanade ili Hrvatske.

Predsednik odbora za standardizaciju srbskog jezika dr Sreto Tanasić upozorava na višegodišnje sistemsko brisanje prideva "srbski" gde god bi mogao asocirati na značenje pripadnosti Srbima.

- Državne institucije time svesno vrše nasilje nad srbskim jezikom, izlazeći u susret onima kojima pridev srbski u svim kontekstima i značenjima smeta - kaže Tanasić. - Ako Srbija hoće da bude saglasna celom kulturnom svetu, i državljanstvo treba da piše kao što ga piše sav taj kulturni svet. U suprotnom, teško je ne pomisliti da je u pitanju prezir prema srbskom imenu, odnosno samoporicanje srbskog imena u samoj Srbiji. Možda je potrebno pokrenuti i inicijativu za donošenje zakona o zaštiti srbskoga imena, budući da neće proći mnogo vremena a da Bošnjaci ili neka druga nacionalna manjina u Srbiji ne zatraže da se promeni i sam naziv države Srbije, jer i on, poput "srbskog državljanstva", asocira na Srbe?!


Foto Z. Jovanović / Novosti

 

GRAMATIČKI NEDOPUŠTENO

DA bi se u nazivu izbegla neželjena reč "srbski", u nazivima institucija i organizacija koristi se "Srbija", što je, objašnjavaju u Odboru, gramatički nedopušten oblik. Kao primer navode Radio-televiziju Srbije, Puteve Srbije, Železnice Srbije, Poštu Srbije, Vojsku Srbije... Ispravno bi bilo, objašnjavaju, da se zovu srbska ili srbijanska vojska, pošta, železnica...

I. Mićević,
Novosti



  • Izvor
  • Dr Sreto Tanasić, Foto I. Mićević / Novosti/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za


Nova raketa je uspešno testirana, rekao je ruski predsednik na sastanku u Kremlju.


Izjave ruskog predsednika nisu prazne priče kao one evropskih političara, rekao je mađarski lider.

Moskva mora biti „primorana“ na mir kroz snagu, izjavio je ukrajinski lider.


Iako mnogi smatraju da je kuhinja samo funkcionalna, zapravo mož


Ostale novosti iz rubrike »