BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Pravilno je „srbsko“, a ne „Srbije“!

30.05.2018. god.
Odbor za standardizaciju srbskog jezika reaguje na promenu u pasošima. Stručnjaci pisali državnom vrhu


Vest da će od 1. oktobra u rubrici državljanstvo, u pasošima, umesto "srbsko" pisati "Republike Srbije" izazvala je burnu reakciju Odbora za standardizaciju srbskog jezika Srpske akademije nauka i umetnosti. Negodujući zbog te novine, pisali su predsedniku, premijerki i ministrima, upozoravajući na to da je ovaj potez jezički neutemeljen, ali i sporan u širem kontekstu.

"Srbsko" je zamenjeno "državljanstvom Republike Srbije" na zahtev koji je zaštitniku građana podnela Stranka za Sandžak.

- Svi manjinski narodi, odnosno, nesrbski narodi u Republici Srbiji, podvode se pod odrednicu "srbsko" i mi smo tražili da se to ispravi - obrazložio je tada predsednik ove stranke Fevzija Murić.

Ministarstvo unutrašnjih poslova prihvatilo je ovu preporuku ombudsmana i od jeseni više niko neće moći da ima srbsko državljanstvo u pasošu, već isključivo Republike Srbije. U Odboru za standardizaciju kažu, međutim, da su institucije potpuno pogrešno protumačile značenje prideva "srbsko", jer on ravnopravno znači da se nešto odnosi na Srbe ili Srbiju. I to je, objašnjavaju u pismu upućenom najvišim državnim institucijama, objašnjeno u zvaničnim rečnicima. Ni sa jednom katedrom za srbski jezik, institutom ili ovim odborom nije se konsultovalo povodom promene u putnim ispravama. Oni objašnjavaju da postoje kanadsko ili hrvatsko državljanstvo, ali ne i državljanstvo Kanade ili Hrvatske.

Predsednik odbora za standardizaciju srbskog jezika dr Sreto Tanasić upozorava na višegodišnje sistemsko brisanje prideva "srbski" gde god bi mogao asocirati na značenje pripadnosti Srbima.

- Državne institucije time svesno vrše nasilje nad srbskim jezikom, izlazeći u susret onima kojima pridev srbski u svim kontekstima i značenjima smeta - kaže Tanasić. - Ako Srbija hoće da bude saglasna celom kulturnom svetu, i državljanstvo treba da piše kao što ga piše sav taj kulturni svet. U suprotnom, teško je ne pomisliti da je u pitanju prezir prema srbskom imenu, odnosno samoporicanje srbskog imena u samoj Srbiji. Možda je potrebno pokrenuti i inicijativu za donošenje zakona o zaštiti srbskoga imena, budući da neće proći mnogo vremena a da Bošnjaci ili neka druga nacionalna manjina u Srbiji ne zatraže da se promeni i sam naziv države Srbije, jer i on, poput "srbskog državljanstva", asocira na Srbe?!


Foto Z. Jovanović / Novosti

 

GRAMATIČKI NEDOPUŠTENO

DA bi se u nazivu izbegla neželjena reč "srbski", u nazivima institucija i organizacija koristi se "Srbija", što je, objašnjavaju u Odboru, gramatički nedopušten oblik. Kao primer navode Radio-televiziju Srbije, Puteve Srbije, Železnice Srbije, Poštu Srbije, Vojsku Srbije... Ispravno bi bilo, objašnjavaju, da se zovu srbska ili srbijanska vojska, pošta, železnica...

I. Mićević,
Novosti



  • Izvor
  • Dr Sreto Tanasić, Foto I. Mićević / Novosti/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Nepotpisani sporazum se fokusirao na neutralnost Ukrajine i nudio joj bezbednosne garancije


  Ruske trupe su pogodile ukrajinske industrijske objekte u Dnjepropetrovsku i pogodile avion MiG-29 na parkingu za avijaciju na aerodromu Dolgincevo u Dnjepropetrovskoj oblasti. Ukrajins

Postrojenje General Dinamics u Kamdenu napravilo je bojeve glave za rakete Javelin poslate u Ukrajinu


Ambasador Ruske Federacije u Srbiji Aleksandar Bocan-Harčenko, kaže da Zapad, po naređenju SAD, radi na eskalaciji odnosa sa Rusijom. Ruski diplomata dodaje da Zapad na svakom koraku radi protiv...


Više od 40 studenta na praksi u NIS-u


Ostale novosti iz rubrike »