BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

RT: Koje zemlje izbacuju dolar i zašto?

RT: Koje zemlje izbacuju dolar i zašto?
19.05.2018. god.


Izvor: Vostok / RT

Evropska Unija razmatra ukidanje dolara kao platežnog sredstva i prelazak na evro nakon što je Vašington zapretio da će sankcionisati evropske firme koje posluju sa Iranom.

Ova mera može pomoći EU da zadrži jedno od najvećih svetskih tržišta koje je otvoreno za trgovinu nakon istorijskog sporazuma o nuklearnom pitanju potpisanim od strane Teherana i formata P5 + 1 (Kina, Francuska, Rusija, Velika Britanija, SAD, plus Nemačka) u junu 2015. godine.

Ideja da se u međunarodnom poslovanju eliminiše uloga dolara nije nova. Osim EU, veliki broj nacija razmišlja o toj ideji. RT je razgovarao sa analitičarima, o tome koliko je realna ova perspektiva izbacivanja dolara u pojedinim zemljama.


U svetlu nedavnih događaja, Iran je najtraženija nacija koja je napustila dolar, a Teheran je delimično prilagodio trgovinu bez američke valute, saopštio je za RT Alekandar Kateb, predsednik "Competence Finance SAS".


"Kada je Iran ranije bio pod sankcijama od 2012. do 2015. godine, uspostavio je nove mehanizme za zaobilaženje finansijskih institucija vezanih za SAD, kao što je razmena u robi, zamena dolara sa drugim valutama, korištenje "renminbija" (valutni sistem Kine, uveden 1948. godine.) u bilateralnoj trgovini s Kinom ili evrom u trgovini sa evropskim zemljama ", rekao je ekonomista.


Istovremeno, nedavni potez Kine za trgovinu naftom u juanu smatra se početnim korakom u eliminaciji dominacije dolara, rekao je Stiven Ines, direktor "FX Trading" za RT, naglašavajući da je veliki broj bilateralnih trgovinskih sporazuma, potpisan među azijsko-pacifičkim zemljama, izražen u juanu.

"Glavna osnova leži u u Inicijativi jedan pojas jedan put, a Kina čak nudi mogućnosti razmene objekata u lokalnim zemljama kako bi promovisala upotrebu juana", dodao je on.


Stručnjaci su jednoglasni u vezi sa činjenicom da bi višedržavni paktovi mogli postati glavni pokretač na putu ka smanjenju zavisnosti od američke valute u međunarodnoj trgovini.

"To bi zavisilo od uticaja EU, Velike Britanije, Rusije i Kine. Verovatni scenario je diversifikacija - bilateralni aranžmani između trgovinskih partnera ili regionalni aranžmani, zamenjujući multilateralne aranžmane koji podržavaju dominaciju dolara", kaže Rama Vasudevan, profesor državnog univerziteta u Koloradu za RT.

Istovremeno, analitičari priznaju da oslobađanje od dolara nije lako. Američkom dolaru je trebalo skoro stotinu godina da potisne britansku funtu koja je uživala dominaciju tokom XIX i prve polovine XX veka kao globalne rezervne valute.

"Američki dolar je i dalje, iz mnogo razloga, izbor za međunarodnu trgovinu i za rezervnu valutu", kaže Kateb.

"Ceo međunarodni finansijski sistem je trenutno strukturiran oko Sjedinjenih Država i oko centralne uloge dolara."

Međutim, stručnjak je naglasio da će se međunarodni sistem dramatično promeniti. Brzi razvoj tehnologija, zajedno sa ukorenjivanjem virtuelnih valuta, namenjen je da dovede do menjanja ovog procesa.
 


  • Izvor
  • foto: © Mike Kemp / Getty Images / RT/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za


Nova raketa je uspešno testirana, rekao je ruski predsednik na sastanku u Kremlju.


Izjave ruskog predsednika nisu prazne priče kao one evropskih političara, rekao je mađarski lider.

Moskva mora biti „primorana“ na mir kroz snagu, izjavio je ukrajinski lider.


Iako mnogi smatraju da je kuhinja samo funkcionalna, zapravo mož


Ostale novosti iz rubrike »