BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Priprema za plutanje u punom jeku

Priprema za plutanje u punom jeku
22.09.2010. god.

U punom jeku je priprema za start još jedne plutajuće stanice Severni pol 38. Ona se odvija u zapolarnom Murmansku na bazi lokalne uprave Hidrometeorološke službe.


Odred od 7 ljudi, učesnika buduće ekspedicije, već se uputio iz Sankt-Peterburga u Murmansk. Predstoji im da izvade i testiraju opremu stanice koja se čuva u skladištima Hidrometeorološke službe, naučnu aparaturu, kao i da upakuju 20 kućica na rasklapanje, saopštio je rukovodilac arktičke ekspedicije na visokim širinama Vladimir Sokolov.

Plutajuće stanice su složena i jedinstvena struktura, naučna i praktična, ističe stručnjak. Tehnologiju pravljenja plutajućih stanica poseduje samo Rusija. Pokušaji Kanađana i Danaca da ih naprave na dugi rok nisu uspeli. Oni su pravili kratkotrajne stanice i nastaviće to da rade u doglednoj budućnosti. Plutajuće stanice prave Korejci i Kinezi, i uskoro planiraju da ih otvaraju na Arktiku.
 

Severni pol 38 je sedma po redu ruska plutajuća stanica od trenutka obnavljanja neviđenog domaćeg naučnog projekta u Arktiku 2003. godine posle 12-godišnjeg prekida. A prva sovjetska stanica Severni pol bila je otvorena u maju 1937. godine i radila je skoro godinu dana. Ekspedicija se sastojala tada od 4 polarna istraživača na čelu sa legendarnim Ivanom Papanjinom.

Od tada tehnika hidrometeoroloških službi bitno je napredovala, pojavile su se nove mogućnosti za monitoring okolne sredine, ipak plutajuće stanice čuvaju svoje mgoućnosti i praktično su nezamenjive danas, pošto samo sa plutajuće sante mogu da se sakupljaju precizni i jedinstveni podaci, podvlači Vladimir Sokolov.

Distancioni metodi koji se koriste sada u obliku satelitskih podataka ili plutajućih bova ne omogućavaju da se dobije potpuna slika u tri sredine - atmosferi, ledenom pokrivaču i okeanu. Plutajuća stanica pruža mogućnost da se to učini kompleksno i da se shvati ova energetska razmena do koje sada dolazi na severnim širinama planete. I na osnovu toga da se iskoriste podaci o proračunavanju modela i prognoza, koji se navode u raznim naučnim centrima kako Rusije, tako i inostranstva.
 

Postojanje podataka koji stižu sa plutajućih stanica omoguaćva da se značajno uveća informacioni potencijal meteoroloških posmatranja u celini na planeti, ubeđen je naučnik. Tako su pretpostavke za čudovišnu vrućinu koja se ovog leta obrušila na evropski deo kontinenta postojale, kaže Vladimir Sokolov.

Posmatranja izvedena prethodnih godina pokazala su da se na Arktiku zadržava anomalni razvoj procesa. Između ostalog, bez obzira što je stanica bila u najhladnijem regionu, tamo su letnji pocesi započeli mesec i po pre roka.
 

To ne znači, ističu stručnjaci, da se na osnovu ovih podataka moglo prognozirati da će se ciklon zaglaviti ovog leta nad evropskim delom Rusije. Ali plutajuće stanice mogu da prate važne klimatske tendencije i da značajno povećaju kvalitet prognoza za ovaj region.
 

Prvih dana oktobra atomski ledolomac Rusija će isploviti kako bi prebacio na mesto zimovanja posadu stanice Severni pol 38.



  • Izvor
  • Glas Rusije, foto: RIA Novosti/ vostok.rs
  • Povezane teme


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Stanje do 20:00, 24.11.2024.


Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.

U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.


Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za

Nova raketa je uspešno testirana, rekao je ruski predsednik na sastanku u Kremlju.



Ostale novosti iz rubrike »