Dan Vojske Srbije
U znak sećanja na početak Drugog srbskog ustanka 23. aprila 1815. godine danas se obeležava Dan Vojske Srbije. Iako vojnički nije značajan Drugi srbski ustanak označio je prekretnicu u formiranju moderne srpske države, a time i vojske.
Dogovor koji je posle kraćih sukoba postigao Miloš Obrenović označio je početak dugotrajne borbe za stvaranje srpske države, prvo autonomne, a zatim i nezavisne.
Jedna od prvih institucija koja je nastala u Srbiji posle Drugog srbskog ustanka bila je vojska.
Začeci formiranja vojnih jedinica sežu u period od 1830. do 1836. godine, a prvi zakon o vojsci donet je 1838. godine i zvao se "Zakon o ustrojstvu garnizonog vojinstva".
Prvi oficiri školovani su u Rusiji, a vojska je organizovana po uzoru na rusku carsku vojsku, a veliki uticaj imale su francuska i nemačka vojna misao.
Značajan uspon vojska je u Srbiji doživela u vreme Kneza Mihaila Obrenovića, ali se prema mišljenjima istoričara najveće promene dešavaju posle rata sa Turskom 1876-1877. i Bugarskom 1885. godine.

Posle tih ratova, zbog žalbi na neefikasnost ruskog sistema komandovanja, kao i na lošu obuku krenule su opsežne vojne reforme.
Usvojena je pruska, odnosno nemačka vojna taktika, a uvedena je obimnija i učestalija vojna obuka i povećan broj aktivnih oficira.
Istoričari smatraju da je nemačka taktika pokretnog ratovanja sa podsticenjem inicijative nižih oficira i slobodom manevrisanja manjih jedinica, bila je presudna u pobedama srpske vojske u balkanskim i Prvom svetskom ratu.
Prilikom proboja Solunskog fronta na primer, srbska pešadija je napredovala brže od francuske konjice.
Nastankom Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca 1. decembra 1918. godine srbska vojske se utopila u novu, a oficiri srpske vojske činili su značajnu većinu u oficirskom koru nove vojske.

Zanimljivo je da je jugoslovenska kraljevska vojska u međuratnom periodu u potpunosti napustila taktiku, komandovanje pa i organizaciju srpske vojske.
Vojska Srbije ponovo je "nastala" u maju 2006. godine, kada je Crna Gora posle referenduma istupila iz Državne zajednice.
Iako je Dan vojske najvažniji vojni praznik u istoriji Srbije s početka 19. veka, odnosno početaka Drugog srbskog ustanka, Vojska Srbije danas neguje tradiciju i vojsku drugih država čiji je deo bila.
Nekoliko kasarni i dalje nosi imena narodnih heroja i partizanskih boraca iz Drugog svetskog rata, a mnogi zvanični dani jedinica, ustanova, rodova i vojnih službi vezuju se za period Kraljevine Jugoslavije, Narodnooslobodilačke borbe 1941-1945. i Jugoslovensku narodnu armiju.
Svi dani vojske
Naša vojska je jedna od retkih oružanih formacija u Evropi koja je kroz istoriju često menjala svoj najvažniji praznik.
U vreme Kneževine i Kraljevine Srbije, kao i Kraljevine SHS i Jugoslavije nije obeležavan dan vojske.
Jugoslovenska narodna armija je od 1946. godine svoj praznik obeležavala u znak sećanja na Prvu proletersku brigadu koja je formirana 21. decembra 1941, a stupila u borbu 22. decembra 1941. godine i bila je prva organizovana partizanska vojna formacija.
Kao praznik je 1946. i 1947. godine proslavljan 21. decembar, a onda od 1948. godine, pomeren na 22. decembar.
Slučajno ili ne, to se dogodilo baš u godini kada je došlo do Rezolucije Informbiroa i sukoba Tita i Staljina, Jugoslavije i Sovjetskog saveza, a zanimljivo je da je 21. decembar bio i rođendan Josifa Staljina.

Dan JNA obeležen je poslednji put 1991. godine, jer je 1992. godine nastala nova formacija Vojska Jugoslavije, koja je dobila i novi praznik.
Dan Vojske Jugoslavije obeležavan je 16. juna u znak sećanja na sklapanje vojnog sporazuma Kneževine Srbije i Kneževine Crne Gore o zajedničkom ratu protiv Turske 1876. godine, posle kojeg su obe zemlje dobile međunarodno priznatu nezavisnost.
Ovaj praznik je obeležavan do 2006. godine, kada je posle referenduma u Crnoj Gori prestala da postoji Država zajednica Srbije i Crne Gore.
Za novi praznik vojska je uzela početak Prvog srbskog ustanka 15. februar, što se poklapa sa Danom državnosti Srbije i datum donošenja prvog ustava u 19. veku.
Dan Vojske Srbije se proslavljao 15. februara od 2007, a 2012. godine je praznik pomeren na 23. april, odnosno dan početka Drugog srbskog ustanka.
Za Dan Vojske Srbije dele se odlikovanja, nagrađuju najbolji pripadnici vojske i održavaju svečanosti u jedinicama i ustanovama VS.
Već dugi niz godina vojska u gradovima Srbije obeležava svoj dan, a ove godine svečanost će biti organizovana 9. maja u Zrenjaninu i tom prilikom održaće se defile vojnih jedinica.
Goran Janićević,
RTS
Vučić: Vojska mora uvek da bude spremna da odgovori na svaki izazov
Povodom Dana Vojske Srbije predsednik Aleksandar Vučić je rekao da ćemo imati najmodernije opremljenog vojnika i da će se za vojsku izdvajati više novca, ali da će se i tražiti rezultati.
Počasna artiljerijska paljba i egzercir Garde povodom Dana Vojske Srbije
Povodom 23. aprila - Dana Vojske Srbije u Beogradu je, na Savskoj terasi na Kalemegdanu, izvršena počasna artiljerijska paljba, kojoj su prisustvovali ministar odbrane Aleksandar Vulin i načelnik Generalštaba Vojske Srbije general Ljubiša Diković, saopštilo je Ministarstvo obrane Republike Srbije.
foto: Ministarstvo odbrane
Posle intoniranja državne himne i podizanja zastave Republike Srbije na Savskoj terasi je, pred mnogobrojnim građanima, najpre pročitana Naredba predsednika Republike Srbije Aleksandra Vučića, a zatim je iz šest artiljerijskih oruđa Garde Vojske Srbije ispaljeno po deset plotuna, čime je izvršena počasna artiljerijska paljba.
foto: Ministarstvo odbrane
Uz zvuke pešadijskog marša i pod komandom poručnika Predraga Kruševca, gardisti su, na oduševljenje mnogobrojnih prolaznika, na Trgu Republike izveli egzercir. Plavi stroj je, s poluatomatskom puškom M-59/66 u ruci, u taktu muzike demonstrirao strojeve radnje.

- Izvor
- foto: Ministarstvo odbrane Srbije/ vostok.rs
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Predsednik SAD optužio EU za nepravednu trgovinsku politiku, uključujući barijere za izvoz američkih automobila i prebacivanje troškova za farmaceutske proizvode
Na snimku koji kruži društvenim mrežama vidi se kako francuski predsednik naizgled sklanja mali predmet dok pozira sa britanskim premijerom i nemačkim kancelarom
Obe zemlje ukidaju većinu dodatnih carina najavljenih prošlog meseca i nastojaće da usaglase dalje mere, navodi se u zajedničkom saopštenju.
Predsednik Rusije Vladimir Putin ponudio je bezuslovne pregovore počev od četvrtka
Neuspeli pregovori u Istanbulu 2022. treba da posluže kao polazna osnova, uz prilagođavanje „realnoj situaciji na terenu“, izjavio je pomoćnik predsednika Rusije Jurij Ušakov.
Vašington je odobrio isporuku američkog naoružanja iz nemačkih skladišta, dok Moskva poziva na pregovore
Ostale novosti iz rubrike »
- Podrzavam,BB zaista ima puno neiskoriscenih potencijala i verujem da je sve navedeno izvodljivo sem
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!