Koliko je nepristrasna poljska Temida?
Danas treba da se desi razvoj situacije oko izručenja izaslanika čečenskih terorista Ahmeda Zakajeva, za kojim je na zahtev Rusije objavljena međunarodna poternica. On treba da se javi na saslušanje u varšavsko tužilaštvo. A ono, da podsetimo, zahtevalo je od suda hapšenje Zakajeva, koji je stigao u Poljsku na takozvani kongres čečenskog naroda, na 40 dana. Ali orkužni sud Varšave nije zadovoljio molbu. Koliko motivisano deluje poljska Temida? Zato već treći put Generalnom tužilaštvu RF ne polazi za rukom da postigne izručenje Zakajeva, optuženog kod nas za terorizam? Evo pogleda ovlašćenog predstavnika Advokatske komore EU u Rusiji, doktora pravnih nauka Aleksandra Treščeva na situaciju:
Naravno, mnogi su bili šokirani rešenjem poljskog suda. Ono je bilo verovatno najkraće u čitavoj istoriji poljskog sudskog postupka. Prema formalnim znacima sudija je odbacio argumente tužioca. I Zakajev je bio pušten na slobodu prvo iz sudnice. Zašto? Zato što optuženi poseduje status političkog izbeglce, tačnije formalno je žrtva političkih represija. Na osnovu Evropske konvencije o izručenju, on ne može da bude izručen u domovinu. Postoji li politička komponenta u sudskoj odluci? Naravno da postoji! Samo politika je bila uneta u taj slučaj još pre 10 godina, kada je poglavar nepriznate republike Ičkerije dibio svoj status u Londonu. U to vreme javno mnjenje Zapada je videlo u Zakajevu i njemu sličnim mudžahedinima borce za slobodu i nezavisnost. I nije važno da li je on učestvovao u otmici ljudi, podmetanju eksploziva i drugim banditskim napadima, ili nije... Ovaj oreol stradaoca za slobodu nisu mogli da opovrgnu dokumenti koje je Moskva predstavila Londonu. Očigledno nije bila sakupljena velika baza dokaza. A ona mora da bude tri puta ubedljivija i kvalitetnija, kako ne bi ostalo ni najmanje sumnje da pred nama uopšte nisu žrtve vlasti, već pravi zločinac!
Postoje li presedani u međunarodnoj praksi kada su čoveka lišavali statusa političkog izbeglice? Da li je to moguće u slučaju Ahmeda Zakajeva?
Takvi presedani kada je status izbeglice osporavala zemlja zainteresovana za ishod slučaja postojali su. Kao što su postojali i slučajevi opoziva statusa strane koja ga je pružila. Ali potrebne su nove informacije koje ranije nisu figurirale u slučaju. Pri čemu takve koje bi neopozivo dokazale njegov kriminalni, a ne politički karakter. Sedam godina nije mali rok, kako bi se našlo prilično novih, kvalitetnih dokaza krivice Zakjeva, besprekorno i korektno formulisala dokumenta. Tada nikava politika neće moći da se meša u sudski spor.
A danas, kakva je perspektiva Zakajevljevog slučaja u Poljskoj?
Poljsko tužilaštvo može da uloži protest protiv odluke poljskog suda. Ali to neće dovesti ni do čega. Varšavski okružni sud mada i formalno, ali, ponavljamo, besprekorno je delovao sa tačke gledišta zakona, Evropske konvencije. Međunarodne pravne norme jedinstvene su na čitavom evropskom prostoru. Poljski sud neće osporavati odluku londonskog suda, jednostavno zato što ne treba to da čini. Ako je sud nezavisan, on nije podvrgnut spoljnim okolnostima, čak najpozitivnijim. Govorimo o sve dinamičnijim rusko-poljskim odnosima, o određenim izjavama premijera Poljske Donalda Tuska, datih povodom zahteva Rusije o izručenju Zakajeva. I čak o poseti presednika Dmitrija Medvedeva Varšavi planiranoj za ovu godinu. Mislimo da naš lider, kao pravnik, shvata sve pravne nijanse, vezane za proceduru izručenja i neće videti u incidentu oko Zakajeva negativni politčki podtekst.
- Izvor
- Glas Rusije, foto: RIA Novosti/ vostok.rs
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Budući predsednik SAD ranije je bio optužen za subverziju izbora 2020. godine i nepravilno rukovanje poverljivim dokumentima.
Ideja o direktnom učešću Zapada u sukobu navodno je ponovo na razmatranju, prema pisanju francuskog lista.
„Sve što je moguće“ mora se učiniti kako bi se sprečila upotreba nuklearnog oružja, izjavila je bivša nemačka kancelarka.
RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj
Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.