Telohranitelji nuklearnih raketa: Kako se čuvaju ruski strateški raketni sistemi
Raketne snage strateške namene Rusije predstavljaju veoma moćnu silu sa kojom niko ne bi poželeo da ima posla. U poslednje vreme značajna sredstva su uložena u zaštitu ruskih nuklearnih sistema. Koja sredstva zapravo štite nuklearni arsenal Rusije?
Jedinice Raketnih snaga strateške namene već 2014. godine su dobile vozilo za daljinsko deminiranje „Listva”, iako je široj javnosti ono predstavljeno tek krajem 2017. godine.
„Listva” je namenjena za zaštitu mobilnih raketnih sistema sa interkontinentalnim balističkim raketama „Jars” i „Topolj-M”. „Listva” je troosovinsko oklopno vozilo opremljeno najrazličitijom elektronikom. Ona se uvek kreće ispred kolone mobilnih raketnih sistema. Pomoću moćnog mikrotalasnog zračenja vozilo spaljuje sve mine koje se mogu pojaviti na putu.
Kada kolona sistema „Topolj” ili „Jars” stupa na borbeno dežurstvo, ne prati je samo „Listva”, već i nekoliko borbenih protivdiverzionih vozila „Tajfun-M”, koja su u sastav naoružanja ušla pre pet godina. Osnovu ovih vozila čini oklopni transporter BTR-82, s tim što se po svojoj opremi „Tajfun-M” suštinski razlikuje od transportera. Pre svega radi se o različitim antenama i lokatorima koji omogućavaju detektovanje tehnike ili žive sile potencijalnog neprijatelja na udaljenosti od nekoliko kilometara, kao i o bespilotnom aparatu „Eleron-3”, koji je namenjen za izviđanje iz vazduha.
Vozilo za inženjerijsku podršku i maskiranje (MIOM) Raketnih snaga strateške namene prvi put je predstavljeno široj javnosti na forumu „Armija-2015”. Među njegove zadatke spada inženjerijsko izviđanje. MIOM može da proveri da li podloga može da izdrži raketne sisteme, da li oni mogu da prođu planiranom maršrutom, na primer, kroz šumu. Ako se ispostavi da je „staza” suviše uska, mašina za inženjerijsku podršku će proširiti put.
Krajem 2016. godine u Kaluškoj oblasti su završena testiranja najnovijeg robotizovanog sistema namenjenog za zaštitu stacioniranih objekata Raketnih snaga strateške namene. Radi se o robotima-stražarima koji čuvaju startne položaje nuklearnih pukova na raketnim silosima. Na komandu operatora robot otvara vatru sa kružnim dometom do 400 metara, što znači da diverzanti praktično ne mogu da se približe silosu. Osim toga, robot gađa znatno preciznije od čoveka.
Russia beyond
- Izvor
- / vostok.rs
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.
U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.
Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.