BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

RT: Niti je dobar niti lak za pobediti: EU i Kina uspostavljaju trgovinski rat sa SAD-om

RT: Niti je dobar niti lak za pobediti: EU i Kina uspostavljaju trgovinski rat sa SAD-om
08.03.2018. god.


Izvor: Vostok / RT


Evropski i kineski zvaničnici pucaju preko američkog poklona nad planovima administracije Trump da uvedu protekcionističke tarife na uvoz od čelika i aluminijuma. Rezultat toga je trgovinski rat.

Očekuje se da će predsednik Donald Tramp odrediti tarife od 25 odsto za uvezeni čelik i 10 odsto za uvezeni aluminijum ove sedmice. Ako dobiju zeleno svetlo, verovatno će stupiti na snagu u roku od dva meseca. Tramp je promovisao protekcionističke mere hvalisanjem na Tviteru saopštivši da su trgovinski ratovi "dobri i laki za pobedu". Zvaničnici u Kini i evropskim državama, čije se industrije ugrožavaju američkim potezom, upozoravaju da to možda nije tako.


"Istina je da su trgovinski ratovi loši i laki za izgubiti. Cilj EU je da održi svetsku trgovinu živom i, ukoliko je potrebno, da zaštititi EU srazmernim reakcijama", izjavio je u predsednik Evropske komisije Donald Tusk kao odgovor Donaldu Trampu.


EU će naći hiljade poslova za ugrožene ako bi uvozne tarife Vašingtona uticale na EU, izjavila je poverenik za trgovinu EU Sesilia Malmstrom. Na meti 
EU bi bili američki proizvodi, poput viskija, kikiriki putera, soka od pomorandže i motocikala, što je u vrednosti oko 3,5 milijardi dolara godišnje.


Kina, za koju se veruje da je glavni cilj Trampovog trgovinskog rata, upozorila je da će trgovinski rat takođe "povrediti inicijatora".

"Što se tiče naših trgovinskih trvenja, istorija uči da trgovinski rat nikad nije bio pravo rešenje. U globalizovanom svetu to je posebno nemoguće jer će štetiti inicijatoru i ciljnoj zemlji ", rekao je kineski ministar spoljnih poslova Vang Ji.
 
"S obzirom na današnju globalizaciju, izbor trgovinskog rata je pogrešan recept. Ishod će biti samo štetan", dodao je on na marginama godišnjeg sastanka nacionalnog parlamenta.

"Kina bi morala da napravi opravdan i neophodan odgovor".

Peking nije nagovestio kako će tačno odgovoriti na ukidanje trgovine metalima sa SAD, ali su američki proizvodi poput soje, aviona i automobila verovatna meta za kontramere, prema mnogim stručnjacima. Međutim, poznato je da je Kina ranije koristila ekonomske mere protiv američkih saveznika. Na primer, prošle godine je Kina je uvela mere protiv južnokorejske turističke i maloprodajne industrije nakon što se Seul složio da rasporedi američke protiv-balističke rakete na svojoj teritoriji, potez koji je Peking nazvao pretnjom po nacionalnu bezbednost.

Tramp, koji je bio glasni kritičar Kine tokom svoje predizborne kampanje zbog navodno nepoštenih poslovnih praksi, nije želeo da pokrene bilo kakvu otvorenu trgovinsku konfrontaciju sa Pekingom nakon što je preuzeo dužnost. Ali njegova administracija takođe razmatra trgovinske sankcije protiv Kine zbog navodnog kršenja intelektualne svojine i prepreka koje kinesko tržište ima za američke kompanije.

Trampov ekonomski savetnik Geri Kon u sredu je podneo ostavku u Beloj kući zbog, kako se spekuliše, protesta u odnosu na tarifni plan. Kon je zastupnik slobodne trgovine.

 

 



  • Izvor
  • foto: © Olivier Hoslet / Reuters / RT/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Nova raketa je uspešno testirana, rekao je ruski predsednik na sastanku u Kremlju.


Izjave ruskog predsednika nisu prazne priče kao one evropskih političara, rekao je mađarski lider.


Moskva mora biti „primorana“ na mir kroz snagu, izjavio je ukrajinski lider.

Iako mnogi smatraju da je kuhinja samo funkcionalna, zapravo mož


Međunarodni krivični sud u Hagu optužio je izraelskog premijera za ratne zločine u Gazi


Ostale novosti iz rubrike »