BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Srbsko narodno veće: Predstoji borba za ostvarenje 13 ciljeva

20.02.2018. god.


Prava i položaj Srba u Hrvatskoj nisu bitnije promenjeni od 2013. godine, a za sporost, odlaganje, pa i zanemarivanje u njihovom ostvarivanju odgovorne su državne institucije, konstatovalo je nedavno Srbsko narodno veće.

SNV je stoga usvojilo Izjavu o pravima Srba u Hrvatskoj, koja je objavljena na sajtu te organizacije.

U izjavi, objavljenoj na sajtu SNV-a, istaknuto je da je položaj Srba u Hrvatskoj u nizu aspekata i unazađen, što se posebno odnosi na nivo tolerancije i seta prava koja su se počela ostvarivati za vreme ulaska u Evropsku uniju.

Dodaje se da se pokušava narušiti čak i položaj koji je osiguran međunarodnim sporazumima, poput Erdutskog sporazuma i Pisma namere, Ustavom, te Ustavnim zakonom o pravima nacionalnih manjina i posebnim zakonima.

Iz tih razloga, SNV ističe da u narednom periodu predstoji borba za ostvarenje 13 ciljeva navedenih u tom dokumentu:

1. Zbog netolerancije i govora mržnje prema Srbima, koji su izvor straha i asimilacije pripadnika srpske zajednice, u narednom četvorogodišnjem periodu potrebno je boriti se za toleranciju, nediskriminaciju i posebno protiv govora mržnje.

2. Potrebno je raditi na osiguravanju nesmetanog povratka izbeglica, kojih je još registrovanih oko 19 hiljada u Srbiji, na zaštiti prava na obnovu u ratu razorenih i uništenih kuća, stambenom zbrinjavanju za one koji su ostali bez stanarskih prava.


3. Utvrditi sudbine nestalih i ubijenih Srba, identifikovati ih i obeležiti mesta stradanja i omogućiti nesmetano sećanje na njihova stradanja.

4. SNV traži da se izvrše obaveze prema međunarodnom i domaćem pravu, odnosno da procesuiranja za ratne zločine počinjene prema Srbima za vreme rata, posebno u toku i nakon „Bljeska“ i „Oluje“ ne budu retka, selektivna, te da se ne odvijaju po posebnim kriterijumima.

5. Zatraženo je od Hrvatske da konačno donese programski i zakonski okvir za razvojnu politiku povratničkih sredina, obnovu komunalne i socijalne infrastrukture i dodaje se da je neophodno da se u cilju zaštite vlasništva formira zemljišno-šumski fond, što uključuje sređivanje zemljišnih knjiga, zaštitu zemljišta i šuma.

6. Zbog toga što su Srbi i sada nedovoljno zastupljeni u državnim i javnim službama, SNV očekuje i traži od Vlade i nadležnih institucija da zaustave taj trend i da u skladu sa Ustavnim zakonom o pravima nacionalnih manjina i međunarodnim obavezama, počnu aktivno da sprovode politiku zapošljavanja pripadnika srpske zajednice.

7. Očekuje se dosledno sprovođenje prava na jezik, pismo i obrazovanje pripadnika srpske zajednice u Hrvatskoj, te nesmetana službena upotrebu jezika i pisma.

8. Navedeno je da medijske institucije u Hrvatskoj trebaju biti unapređene u tri smera, i to da bi HRT trebalo u sklopu svojih programa aktivno i pozitivno da prati aktivnost srbskih institucija i izveštava o problemima Srba, zatim osnovati redakciju manjinskog programa na HRT-u, te da srpske organizacije osnuju i vlastiti radijski servis, a da Hrvatska to aktivno pomogne.

9. Zatraženo je da se obnovi kulturna baštine, kako crkvena tako i svetovne, posebno ona koja podseća na prisilnu asimilaciju, proterivanja i masovna istrebljenja počinjena prema Srbima u NDH.

10. Očekuje se da se, u skladu sa odredbama Ustava, mišljenjem Venecijanske komisije i mišljenjem Ustavnog suda, pronađe rešenje i donesu propisi koji će omogućiti slobodno i nesmetano ostvarivanje biračkog prava pripadnika nacionalnih manjina.

11. Potrebno je vratiti Srbima pravo na svoju istoriju, kao delu nacionalne istorije Hrvatske, što treba biti vidljivo u obrazovanju, medijima, politici sećanja i muzejima.

12. Institucije srpske zajednice, posebno SNV i Zajedničko veće opština, moraju dobiti status manjinskih samouprava, u skladu sa Erdutskim sporazumom i Pismom namera, a u što skorije vreme treba završiti povratak imovine Srbskoj pravoslavnoj crkvi i SPD „Privrednik“.

13. Kao poslednji cilj istaknuto je da je od ogromne važnosti trajno unapređivanje odnosa između Hrvatske i Srbije, te evropska integracija zemalja prostora bivše Jugoslavije, posebno Srbije, kao pretpostavke stabilnosti i napretka.

Na kraju Izjave, navodi se da Velika skupština Srbskog narodnog veća očekuje da će Vlada i državne institucije aktivno i tesno sarađivati na realizaciji ciljeva ove Izjave sa samim Većem, sa izabranim predstavnicima Srba i njihovim organizacijama, te da će tako stvoriti pretpostavke za nesmetano ostvarivanje prava i afirmisan položaj Srba u Republici Hrvatskoj.

Tanjug    


  • Izvor
  • foto: Printskrin jutjub/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Nova raketa je uspešno testirana, rekao je ruski predsednik na sastanku u Kremlju.


Izjave ruskog predsednika nisu prazne priče kao one evropskih političara, rekao je mađarski lider.


Moskva mora biti „primorana“ na mir kroz snagu, izjavio je ukrajinski lider.

Iako mnogi smatraju da je kuhinja samo funkcionalna, zapravo mož


Međunarodni krivični sud u Hagu optužio je izraelskog premijera za ratne zločine u Gazi


Ostale novosti iz rubrike »