Američki medijski prsti u Srbiji
Na srpskom tržištu telekomunikacija i informisanja američki kapital će, u skorijoj budućnosti, biti značajan faktor. Na ovakav zaključak navodi to što je njihov investicioni fond „Kolberg Kravis Roberts” (KKR) sasvim izvesno kupac „Telenorove” mobilne mreže ne samo u Srbiji već i u regionu.
KKR je, podsećanja radi, 2013. godine preuzeo kablovskog operatera SBB, a preko svoje ćerke firme „Junajted grupe” u Srbiji poseduje i Televiziju N1, kao i Total TV, „Grand produkciju”, Sport klub, Sinemaniju i dečiji kanal Ultra. Znači da već imaju televiziju, kablovskog operatera s velikim tržišnim učešćem, a kupovinom norveškog „Telenora” stiču operatera mobilne telefonije s tri miliona pretplatnika. U eri savremene tehnologije jasno je koliko su ove delatnosti povezane i koliko imaju veliki uticaj.
Pre nekoliko dana Komisija za zaštitu konkurencije je protiv SBB-a pokrenula postupak zbog viših cena usluga. Manjinski partner u SBB-u je biznismen Dragan Šolak.
Mahmud Bušatlija, konsultant za strana ulaganja, kaže da je posebno interesantan politički aspekt ove kupovine imajući u vidu da je zaštitno lice KKR-a bivši šef CIA Dejvid Petreus, kao i motivi ovog investicionog fonda za ulazak u poslove sa telekomunikacijama u ovom delu Evrope..
– KKR ulazi u telekomunikacije i time preko interneta u sferu javnog informisanja. Već imaju televiziju N1, a priča se da su u pregovorima sa grčkim vlasnikom daleko odmakli da kupe Prvu TV i O2. Nejasna je informacija da li KKR daje dve milijarde evra samo za „Telenor” u Srbiji ili za čitav region. Ne verujem da toliko daju za region, jer je to malo. Ako pak toliko daju samo za Srbiju, onda su „Telenorovu” mobilnu mrežu preplatili. A kada neka kupovina ima notu i političke intervencije, onda se nešto plati i više nego što vredi – kaže Bušatlija.
On dodaje da ne bi trebalo smetnuti s uma da „Telenor” nije nudio na prodaju poslovanje u regionu, već da se američki investicioni fond „gura” da kupi njihov biznis. Kada je takva situacija, plaća se više od tržišne cene. Visina transakcije, po njemu, nema opravdanja u našim prilikama, jer nismo tržište u razvoju na kome će se povećati broj pretplatnika.
– Balkan je poprište borbe za informacije i uticaj i očigledno SAD ne žale para da uđu u sferu javnog informisanja. S druge strane, Rusija ni izbliza to ne čini, jer njihov Sputnjik je jedna mala agencija s malo zaposlenih. Rusi drugih nemaju – kaže Bušatlija.
On dodaje da ono što nas treba da zabrine jeste to da li će svoj dominantan položaj u kablovskoj mreži KKR da preslika i na šire područje, odnosno da li će da zloupotrebi svoju poziciju i neosnovano podigne cene usluga. Ne mora neko da ima više od 50 odsto tržišta pa da bude monopolista, dominantan položaj se može zloupotrebiti na razne načine. Jer, zaboravlja se da je „Telenor” pre nekoliko godina dobio i licencu za fiksnu telefoniju, a da im je uvođenje fiksne telefonije usporeno zato što im „Telekom” nije omogućavao pristup mreži. SBB takođe ima fiksnu telefoniju, a i visok procenat tržišta van Beograda – kaže Bušatlija.
Ljubodrag Savić, profesor na Ekonomskom fakultetu u Beogradu, kaže da koncentracija najprofitabilnijih delatnosti koje imaju i veliki uticaj u stranim rukama nije dobra za jednu državu. Ali ona tu ništa neće moći da uradi. Dodaje da „Telenor” odlazi iz Srbije jer Norvežani nisu zadovoljni zaradom a to se videlo i po prodaji Telenor banke prošle godine. Za investicione fondove važi da kupuju pa preprodaju za višu cenu. Međutim, Savić ne očekuje da će KKR tako da se ponaša.
On podseća da je Aleksandar Vučić u svojstvu premijera rekao da je najtužniji što „Telekom” nije prodat, a kao argument za prodaju je bilo to što ne može da izdrži konkurenciju.
– Sada vidimo da se prvi iz konkurencije povukao „Telenor”. Za mene je argument da „Telekom” ne treba prodati to što se za srpsko tržište bore „Telenor”, VIP i sada KKR, pa zašto ne bi i naša država. „Telenor” je licencu platio 1,5 milijardi evra, a poslovao je i s profitom poslednjih deset godina. Kada se sve to zbroji, jasno je da domaća mobilna mreža više donosi vlasniku od jednokratne prodaje za oko milijardu evra, koliko su investitori nudili – kaže Savić.
Milan Kovačević, savetnik za strana ulaganja, kaže da Komisija za zaštitu konkurencije mora da vodi računa o tome koliki će tržišni udeo da dobije KKR i da ne dopusti veću koncentraciju.
Dejvid Petreus zaštitno lice KKR-a
Iako je u našim medijima Dejvid Petreus najčešće spominjan kao vlasnik KKR-a, on to zapravo nije. Činjenica je da je bivši šef CIA samo direktor KKR instituta. Međutim, u javnosti se vrlo često pojavljuje kao zaštitno lice ovog investicionog fonda. Podsećanja radi, ovaj investicioni fond je početkom 2014. godine bio zainteresovan i za kupovinu „Dunav hrana grupe” u okviru koje posluju „Imlek”, „Bambi–Banat” i „Knjaz Miloš”. U tom poslu, međutim, pretekli su ih „Mid Evropa partneri”.
Jovana Rebrenović,
Politika
- Izvor
- Stiže novi vlasnik u poslovnu zgradu? (Foto Vikimedija) / Politika/ vostok.rs
- Povezane teme
- Srbija
- SAD
- CIA
- telekomunikacije
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.