Brod koji odoleva zubu vremena: Napravljen u carskoj Rusiji, i još uvek na braniku Otadžbine
Danas u ruskoj floti ima mnogo starih brodova projektovanih još u sovjetsko vreme. Postoji, međutim, i brod koji je napravljen pre njih, još u Carskoj Rusiji. Taj brod je učestvovao u dva svetska rata, i još uvek se koristi naporedo sa modernim brodovima.
Sergej Anaškevič/Sputnik
Zvuči neverovatno, ali brod star 104 godine još uvek se aktivno koristi u Ruskoj ratnoj mornarici (kao i USS Constitution u mornarici SAD). Prvi naziv mu je bio „Volhov“, a danas se zove „Komuna“. Ovaj spasilački brod je napravljen 1912. godine, naredne godine je porinut, a 1915. je postao deo Baltičke flote.
Ramilj Sitdikov/Sputnik
Brod je pravi unikat. Napravljen je od specijalnog čelika kompanije „Putilov“, a taj čelik je toliko dobar da je trup broda i danas, posle celog stoleća, u idealnom stanju. Nažalost, metod proizvodnje takvog čelika je izgubljen u vrtlogu ruske revolucije i Građanskog rata.
Georgij Zimarev/Sputnik
„Volhov“ nije bio namenjen za vođenje borbenih dejstava, niti je imao bilo kakvo oružje. Osnovni zadatak ovog katamarana bilo je spasavanje podmornica i njihovo opsluživanje na otvorenom moru.
Sergej Anaškevič/Sputnik
U Prvom svetskom ratu je „Volhov“ bio ploveća baza za podmornice u Baltičkom moru. Imao je 10 dodatnih torpeda i rezerve goriva. Pored toga, mogao je da primi 60 mornara.
Sergej Anaškevič/Sputnik
Spasao je, između ostalih, ruske podmornice „AG-15“ (za vreme jake bure) i podmornicu tipa „Bars“. Podigao je i britansku podmornicu „HMS L55“ koja je potonula u Finskom zalivu 1919. godine u okršaju sa sovjetskim razaračima „Gavril“ i „Azard“.
Sergej Anaškevič/Sputnik
„Volhov“ je 1922. godine dobio novo ime „Komuna“ koje i danas nosi. U Drugom svetskom ratu je uspešno služio kao baza za popravku podmornica i obezbeđivao je pristajanje sovetskih podmornica klase M („Maljutka“).
Sergej Anaškevič/Sputnik
Od 1967. „Komuna“ je deo Crnomorske flote. Baza mu je Sevastopolj na Krimu. Ima 41 člana posade.
Sergej Anaškevič/Sputnik
„Komuna“ je podigla ukupno 150 plovila, pa čak i jedan potonuli avion Su-24 1977. godine.
Sergej Anaškevič/Sputnik
S obzirom na uzrast brod mora stalno da se renovira i modernizuje. Opremljen je podvodnom kamerom Saab Seaeye Panther Plus koja vidi objekte na dubini od 1 kilometra. Popravljen je čak i stari klavir koji je na brodu od 1914. godine, tako da je i on ponovo u funkciji.
Sergej Anaškevič/Sputnik
„Komuna“ je doživela duboku starost, za razliku od nekih drugih projekata, koji nisu imali toliko sreće. Jedan od njih je „okrugli” brod koji je napravljen u Rusiji u 19. veku.
Boris Jegorov,
Russia beyond
- Izvor
- foto: Sergej Anaškevič/Sputnik / Russia beyond/ vostok.rs
- Povezane teme
- Rusija
- brod
- zanimljivosti
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.