BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Predsednik moldavskog parlamenta optužio Moskvu za „okupaciju“

Predsednik moldavskog parlamenta optužio Moskvu za „okupaciju“
21.01.2018. god.


Predsednik moldavskog parlamenta Andrijan Kandu optužio je Rusiju da narušava norme međunarodnog prava i saopštio da namerava da traži od Moskve odštetu od više milijardi dolara zbog „okupacije“ Pridnjestrovlja. Kandu je ruske mirovnjake u regionu nazvao okupacionim snagama.

„Ruski vojni odredi predstavljaju pretnju bezbednosti, jer je reč o nezakonitom vojnom prisustvu, kao što je i prisustvo ruske armije u Abhaziji, Južnoj Osetiji i Istočnoj Ukrajini“, smatra predsednik moldavskog parlamenta. 


On je izrazio nadu da će se pitanje o „nezakonitom prisustvu ruske vojske“ u Pridnjestrovlju naći u vidnom polju Ujedinjenih nacija“. 


Kandi je dodao da namerava da Moskvi dostavi račun koji će se meriti milijardama dolara.


„Rusija narušava međunarodno pravo. Nameravamo da unajmimo međunarodnu pravnu kompaniju koja će nam izračunati gubitke od prisustva Rusije u Pridnjestrovlju tokom 25 godina“, dodao je Kandu. 


Na pitanje novinara da li Kišinjev namerava da traži novčanu kompenzaciju i za „sovjetsku okupaciju“, predsednik parlamenta je odgovorio suzdržano. Prema njegovim rečima, to je „osetljivije pitanje“ i javnost Moldavije još nije spremna za njega. 


„Ne možemo apsolutno za sve da okrivljujemo sovjetsku okupaciju… Možda ćemo nekada obrazovati komisiju koja bi se bavila obračunavanjem kompenzacije“, rekao je Kandu. 


Političar je dodao da Kišinjev želi da s Moskvom izgradi odnose zasnovane na poštovanju.


„Kao proevropska partija ne želimo sukob s Rusijom, nego odnose zasnovane na uzajamnom poštovanju, da Rusija sarađuje s nama na ravnopravnim osnovama, a ne kao sa zemljom drugog ili trećeg reda“, izjavio je Kandu i dodao da, za razliku od „proruskog predsednika Igora Dodona“, on kao partnere Moldavije vidi Evropsku uniju i SAD. 


U Pridnjestrovskom regionu Moldavije nalazi se operativna grupa ruske vojske, čiji su glavni zadaci mirovna misija i zaštita skladišta s municijom. Mir u zoni konflikta održavaju i zajedničke mirovne snage, u kojima su ruski, pridnjestrovski i moldavski vojnici, kao i deset vojnih posmatrača iz Ukrajine. 


Pridnjestrovlje, u kojem su 60 odsto žitelja Rusi i Ukrajinci, tražilo je izlazak iz sastava Moldavije i pre raspada Sovjetskog Saveza. Nakon neuspelog pokušaja Kišinjeva da na silu reši problem, 1992. godine region je praktično postao teritorija koja nije pod kontrolom zvaničnih državnih vlasti. 



  • Izvor
  • foto: rtr.md/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE


Izjave ruskog predsednika nisu prazne priče kao one evropskih političara, rekao je mađarski lider.

Moskva mora biti „primorana“ na mir kroz snagu, izjavio je ukrajinski lider.


Iako mnogi smatraju da je kuhinja samo funkcionalna, zapravo mož

Međunarodni krivični sud u Hagu optužio je izraelskog premijera za ratne zločine u Gazi


Moskva će odgovoriti odlučno i na odgovarajući način na bilo koju agresiju, izjavio je predsednik


Ostale novosti iz rubrike »