BitLab hosting
Početna stranica > Novosti
Opasan trenutak

Treba li Srbija da traži povratak srpske vojske na Kosovo

Treba li Srbija da traži povratak srpske vojske na Kosovo
18.01.2018. god.
Ubistvo Olivera Ivanovića pokrenulo ulogu međunarodnih misija na Kosovu i Metohiji ali i pitanje aktiviranja člana Rezolucije 12 44 koji predviđa povratka srpske vojske i policije u južnu pokrajinu.

 Srbska ministarstva pravde i policije obratila su se misijama Euleksa i Unmika sa zahtevom ne samo da dobiju informacije o atentatu na Olivera Ivanovića, već i da se uključe u istragu jer Srbija želi da se što pre dođe do ubice. Da li zločin u Kosovskoj Mitrovici može da bude povod da Beograd obnovi zahtev da se aktivira Rezolucija 12 44, po kojoj je predviđeno da 1.000 srbskih policajaca i vojnika pod administracijom Kfor bude vraćeno na Kosovo? Kako bi Srbi bili bezbedni.

Stefan Surlić sa Fakulteta političkih nauka u Beogradu kaže da je malo verovatno da će Beogradu biti dozvoljeno da se direktno uključi u istragu i veruje da će se taj proces najverovatnije razvijati preko razmene informacija

„Malo je verovatno da će Priština zajedno sa Euleksom i Kforom dozvoliti veće angažovanja srbskih snaga bezbednosti jer Srbija od Rezolucije 12 44, pa naovamo, nema efektnu vlast i kontrolu nad teritorijom Kosmeta. Srbija se obavezala i Briselskim sporazumom na integraciju severa Kosova, pa bi zahtev za većim angažovanjem od strane međunarodne zajednice bio protumačen kao kršenje ovog sporazuma. Rezolucija 12 44 predviđa prisustvo srbskih snaga u okviru Kfora, doduše za čuvanje srpske kulturne baštine, ali u SB UN samo dve države — Rusija i Kina podržavaju i dalje tu Rezoluciju dok je Zapad smatra prevaziđenom. To znači da ne treba očekivati da bi ta odredba ove Rezolucije u ovom trenutku mogla da bude sprovedena“, uveren je Surlić.

On je, komentarišući pisanje britanskih medija posle ubistva Olivera Ivanovića, u kome pokreće pitanje uloge međunarodnih misija, rekao da ako govorimo o misiji Euleks, ona svakako nije ostvarila svoj cilj, a osnivanje Specijalnog suda za ratne zločine OVK je upravo posledica neuspeha te misije.

„Takođe, primat svih međunarodnih misija i civilnih i vojnih na Kosmetu je da osnaže nezavisnost Kosova, a ne ono što im je osnovna misija, a to je uspostavljanje vladavine prava, bezbednost za sve stanovnike. Ali ne može da se kaže da su bili na visini zadatka“, objašnjava Surlić.

Na Kosovu i Metohiji su u ovom trenutku prisutne i aktivne tri međunarodne misije — Ujedinjenih nacija (Unmik), NATO-a (Kfor) i Evropske unije (Euleks), sa različitim mandatom, sastavom i — uspehom.

Odmah nakon okončanja sukoba u toj pokrajini 1999. godine uspostavljeni su Unmik i Kfor, a 2008. i Euleks, i sve, bar formalno, deluju u skladu sa Rezolucijom Saveta bezbednosti UN 1244. Unmik je statusno neutralna, civilna misija. Mandat Misije privremene uprave UN na Kosovu i Metohiji definisan je kao pomoć u uspostavljanju uslova za miran i normalan život svih građana Kosova i stabilnost regiona Zapadnog Balkana. Nekada je brojala 15.000, a danas ima oko 380 pripadnika.

Kfor je misija NATO-a, a na KiM je predstavljaju međunarodne mirovne snage, pod vođstvom Alijanse, sa zadatkom čuvanja reda i mira, odnosno stvaranja sigurnosti na Kosovu nakon kosovskih sukoba i povlačenja jugoslovenskih, odnosno srbskih snaga. Prema nekim informacijama, Kfor trenutno broji oko 7.427 vojnika, dok na zvaničnoj stranici Misije piše da ih je sada 4.600 i da dolaze iz 31 zemlje. Na svom vrhuncu Kfor je brojao 50.000 vojnika iz 39 različitih država.

Odluka o aktiviranju misije Euleksa na KiM doneta je u Briselu 16. februara 2008. i u početku je imala 2.000 pripadnika.

Odluku o formiranju misije doneo je Savet ministara Evropske unije, a operativnom je postala u periodu od 120 dana. Misija je zvanično odobrena u ponoć, pošto nijedna od 27 članica EU nije uložila prigovor na operativni plan misije. U dokumentu na kome ova misija počiva piše da će misija EU na Kosovu imati blizu 2.000 članova, i to 1.400 policajaca i pripadnika specijalnih snaga, kao i više stotina sudija, tužilaca i drugog osoblja. Istim dokumentom je precizirano da misija Euleks nije zamena za misiju Unmik. Misija Euleks, mandat je započela sa milijardu evra



  • Izvor
  • Brankica Ristić, SPUTNIK


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj


Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.

Stanje do 20:00, 24.11.2024.


Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.

U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.


Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za


Ostale novosti iz rubrike »