Ukrajina i Novorusija iz minuta u minut - 15.01.
Karta povlačenja teškog naoružanja - kliknuti za uvećanje
Karta situacije na frontu za 13.01. (karta kijevskih snaga) - kliknuti na kartu za uvećanje
Ispod se nalazi interaktivna mapa bojevih dejstava u Novorusiji - Klinuti ovde ili na mapu ispod
OVDE možete pogledati hronologiju događaja u Ukrajini i Novorusiji po danima
Pregled dešavanja na ratištu u Novorusiji za 15.01.
Stanje na frontu - .
Pregled političko-ekonomskih i drugih vesti za 15.01.
Orban: U EU uobičajeno da se kritikuju ruske vlasti da bi se smatrali „dobrim evropljanima“ - Mađarski premijer Viktor Orban je u intervjuu za časopis „Velt am zontag“ kritikovao jednostranu politiku Evropske unije prema Rusiji i naglasio da je u bloku uobičajeno da se kritikuju ruske vlasti da bi se smatrali „dobrim evropljanima“.
„EU ne shvata da je prema Rusiji neophodno istovremeno pokazati i snagu i spremnost za saradnju. Evropska politika prema Rusiji je loša, jer je previše jednostrana. Mađarska ima uslovni uticaj — konačnu reč imaju velike zemlje EU koje nesumnjivo žele sankcije Rusiji“, istakao je Orban.
Mađarski premijer je takođe naglasio da treba priznati da je ruski lider Vladimir Putin „učinio svoju zemlju snažnom“ i dodao da je „Rusija ponovo jedan od glavnih igrača u svetskoj politici“.
„Zapadu je na prvom mestu sloboda. U Rusiji se pre svega radi o tome da ova ogromna država bude jedinstvena, a sve ostalo će doći kasnije. Međutim, EU ne shvata Rusiju“, rekao je Orban.
Vlast u Kijevu ponovo upozorila građane na putovanje u Rusiju - Državni sekretar Ministarstva spoljnih poslova Ukrajine, Andrej Zajac, kad je reč o bezbednosti državljana, stavio je Rusiju na nivo Sirije i Somalije.
„Još jednom molimo Ukrajince da ne idu u opasne zemlje: Libiju, Siriju, Jemen, Somaliju i Rusiju. Naši konzuli tamo su veoma ograničeni u svojoj mogućnosti da pomognu, iako rade i nemoguće, kao u slučaju Libije“, saopštio je Zajac.
Ministarstvo u Kijevu je više puta savetovalo građane da "procene rizike prilikom planiranja putovanja u Rusiju". Takođe se navodi da se "bezbednosne službe Rusije nehumano odnose prema Ukrajincima".
Predložena izmena Dogovora o prijateljstvu, saradnji i partnerstvu između Rusije i Ukrajine - Zamenik komiteta Državne dume za pitanja ZND i evroazijske integracije Konstantin Zatulin predložio je da se izmeni Dogovor o prijateljstvu, saradnji i partnerstvu između Rusije i Ukrajine u delu gde dve države priznaju jedna drugoj teritorijalne granice.
Ruski poslanik smatra da je rusko-ukrajinski sporazum „jednostrano koristan“ za Ukrajinu.
„U delu dogovora o mehanizmima partnerstva, saradnje i prijateljstva, u drugom članu mi priznajemo teritorijalne granice Ukrajine i oni naše, u trenutku potpisivanja i ratifikacije ovog dokumenta. Radi se o tome da je, potpisavši ovaj dogovor, Rusija 1997. godine, a zatim i prilikom ratifikacije 1999. godine potvrdila da ona smatra Krim i Sevastopolj delom Ukrajine“, rekao je Zatulin.
Prema njegovim rečima, tada, devedesetih godina, ruska strana se aktivno borila protiv tačaka dokumenta o granicama.
„Predstavnici Rusije su govorili da to ne treba raditi, da čak i ako pristanemo na to, treba sve dogovoriti uz konkretnije uslove, kojih u dogovoru nema“, podseća parlamentarac.
„Naše tumačenje dogovora se, između ostalog, sastoji i u priznanju koje je izvršeno tim dogovorom, granice su uzajamno povezane sa temama dogovora — prijateljstvom, saradnjom i partnerstvom. Nema prijateljstva, saradnje i partnerstva, pa je to povod da se sva pitanja ponovo reše, uključujući i pitanje granica. Zato ću lično predlagati i već predlažem da deo tog dogovora izmenimo — u delu o priznanju granica“, rekao je Zatulin za Sputnjik.
Dogovor o prijateljstvu, saradnji i partnerstvu između Rusije i Ukrajine je glavni dokument koji se tiče rusko-ukrajinskih odnosa. On predviđa strateško partnerstvo dveju država „na osnovu principa uzajamnog poštovanja, suverene ravnopravnosti, teritorijalne celovitosti, nenarušavanja granica, mirnog rešavanja sporova, nekorišćenja sile ili pretnje silom, uključujući ekonomske i slične načine pritiska“.
„Rat snajperista“ - dokumentarni film o Dejanu Beriću Dekiju - promo - U Donjecku je održana zatvorena projekcija dokumentarnog filma američke novinarke Olge Šehter. Organizator projekcije bio je "Muzej Donbasa". Film je posvećen jednoj osobi - srbskom dobrovoljcu Dejanu Beriću Dekiju u redovima Vojske Donjecke Narodne Republike, a koji od samog početka vodi svoj rat u Donbasu - rat snajperista.
A Sniper's War_TRAILER from Olya Schechter on Vimeo.
Naoružanje snajperiste je specijalna puška sa optičkim uređajima. Istorija preciznih strelaca razvijala se istovremeno sa razvojem vatrenog oružja. Prvi slučajevi njihove upotrebe zabeleženi su tokom engleskog građanskog rata od 1642. do 1648. godine.
Dobrovoljci iz drugih zemalja došli su da pomognu Donbasu. Pre svega iz Rusije i zemalja post-sovjetskog prostora. Od stranaca, najveća grupa dobrovoljaca je iz Srbije, a među njima i Deki.
Film će uskoro biti predstavljen na festivalu dokumentarnog filma u Santa Barbari u Kaliforniji. Film ne govori o ratu, kao takvom, nego o deci, veri, porodičnim vrednostima, malim zadovoljstvima, osećanjima i ljubavi.
U filmu su obuhvaćeni autentični snimci iz borbi kod Avdjejevke, snajperskog rata u Aleksandrovki, kod Marinke i drugih mesta.
Ukrajina - iz minuta u minut -
OVDE možete pogledati hronologiju događaja u Ukrajini i Novorusiji po danima
- Izvor
- / vostok.rs
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.