Pre 140 godina Turci napustili Srbiju
Brojnim manifestacijama u Nišu i celoj južnoj Srbiji ovog januara obeležava se 140 godina od oslobođenja od turskog ropstva, kada se posle četiri i po veka srbska zastava prvi put zavijorila na Stambol kapiji niške Gradske tvrđave.
Na bedeme tvrđave zastavu je 11. januara 1878. godine postavio Nišlija Todor Stanković, pripadnik Tajnog komiteta niških zaverenika i član organizacije za oslobođenje grada. Time je označeno da je srbska vojska ušla u grad.
Niš je oslobođen od Turaka u Srbsko-turskom ratu, posle čega je poražena turska vojska napustila i celo područje juga Srbije. Posle toga više nijednog turskog vojnika nije bilo na srbskoj teritoriji.
Borbe za oslobođenje Niša i srbskog juga, koji je još uvek bio pod turskim ropstvom (teritorija na severu od Save i Dunava sve do Aleksinca na jugu, bila je davno pre toga oslobođena i Srbija je već imala status kneževine) započele su 13. decembra 1877. godine, kada je Turskoj objavljen rat.
Borbe su vođene na širokom području oko okupiranog područja Srbije – od padina Kopaonika do obronaka Stare planine, a na frontu su bila tri korpusa Srpske vojske – Moravski, Timočki i Šumadijski.
Posle danonoćnih borbi u predvečerje 10. januara 1878. godine turska vojska je zbog velikih gubitaka u ljudstvu zatražila primirje, što je Komanda Srpske vojske, koju je u borbama za oslobođenje predvodio đeneralštabni pukovnik Milojko Lešjanin, odbila. U zoru 11. januara oslobodioci su trijumfalno ušli u Niš, nakon čega su komandant Niša Halil-paša i njegov zamenik Rašid-paša potpisali kapitulaciju.
U niškoj tvrđavi 11. januara 1878. godine zaplenjena je turska telegrafska stanica odakle je telegrafista Vasilije Paskaljević, Jermenin po narodnosti, uz pomoć jednog turskog čauša uspostavio telegrafsku vezu između Niša i Aleksinca, tako da je knez Milan Obrenović istoga dana obavešten da je Niš konačno oslobođen.
Četiri dana kasnije, 15. januara 1878. godine, Milan Obrenović je na belom konju i u pratnji svoje svite trijumfalno ušao u Niš, gde su ga svečano dočekali stanovnici oslobođenog grada i vojnici oslobodioci. Toga dana u Nišu se zaorila pesma „Oj, ti Nišu, beli Nišu, u teb’ više paše nema”.
U borbama za oslobođenje Niša je, prema istorijskim dokumentima, poginulo 120 srbskih vojnika, a njih 790 je ranjeno. Gubici turske vojske bili su mnogo veći. Srbska vojska je od Turaka zaplenila 267 topova, 13.407 pušaka i 780 revolvera, ogromnu količinu baruta u drugih ubojnih sredstava.
Narednih nedelja te iste 1878. oslobodioci hrabre Srpske vojske proterali su Turke iz svih krajeva na jugu i jugoistoku Srbije.
Toma Todorović,
Politika
- Izvor
- Borbe za oslobođenje Niša započele su 13. decembra 1877. godine, Politika/ vostok.rs
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Neuspeli pregovori u Istanbulu 2022. treba da posluže kao polazna osnova, uz prilagođavanje „realnoj situaciji na terenu“, izjavio je pomoćnik predsednika Rusije Jurij Ušakov.
Vašington je odobrio isporuku američkog naoružanja iz nemačkih skladišta, dok Moskva poziva na pregovore
Američki predsednik pozdravio je rusku inicijativu usmerenu na nastavak direktnih pregovora sa Kijevom
Severna Koreja je ranije pomogla Moskvi da protera ukrajinske trupe iz granične Kurske oblasti
Moskva je ranije optužila Kijev da nastavlja napade uprkos ruskom predlogu za 72-časovno zatišje
Specijalne jedinice policije Brčko distrikta pokušale su sinoć da uhapse predsjednika Vlade Srpske Radovana Viškovića, ali je on uspio da izbjegne hapšenje.
Ostale novosti iz rubrike »
- Podrzavam,BB zaista ima puno neiskoriscenih potencijala i verujem da je sve navedeno izvodljivo sem
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!