Aveti prošlosti: Najpoznatije napuštene zgrade u Rusiji
Russia Beyond predstavlja najpoznatije napuštene zgrade u Rusiji koje danas mami brojne avanturiste i objašnjava kako da dođete do njih.
Vila u Čuhlomi
Ova zgrada je smeštena daleko od svih naseljenih mesta – najbliže je selo Čuhloma, udaljeno oko 8 km. Nekada privlačna vila, koja je vrvela od života, sagrađena je u tadašnjem velikom selu Ostaševu u 19. veku. Vlasnik vile je bio mesni bogati seljak Martijan Sazonov, a sama zgrada bila je njegov poklon za drugu suprugu. Posle revolucije ovu zgradu su nacionalizovale lokalne sovjetske vlasti, ali usled intenzivne urbanizacije u SSSR-u je Ostaševo opustelo još 1950-h godina.
Vila je izgrađena u pseudoruskom stilu – neobičnoj mešavini elemenata slovenske i vizantijske arhitekture. Do 2015. godine ova kuća je više ličila na kuću strave iz ruskih trilera (pogledajte naslovnu fotografiju ovog članka). Gotovo svi su je zaboravili, osim grupe blogera entuzijasta koji sakupljaju novac za njenu obnovu. Jedan od njih, Andrej Pavličenkov, na kraju krajeva uložio je u restauraciju zgrade sopstveni novac, instalirao struju i vodu, napravio put koji vodi do zgrade kroz šumu. 2016. godine renovirana zgrada je bila svečano otvorena za turiste. Andrej se nada da će ona postati prepoznatljiva turistička atrakcija Kostromske oblasti Rusije.
Zdanje se nalazi 550 km severoistočno od Moskve u Kostromskoj Oblasti. Oni koji žele da ga posete mogu vozom da dođu do Galiča, a sa tamošnje autobuske stanice polazi lokalni autobus do Čuhlome. Odavde se do vile može stići pešice, ali se turistima preporučuje da se prethodno raspitaju kod stanovnika sela kojim putem da krenu.
Elevator za žito u Čeljabinsku
Početkom 20. veka ovaj elevator za žito sagrađen je u predgrađu velikog uralskog grada Čeljabinska. Sa izgradnjom Transsibirske železnice Čeljabinsk je postao važan trgovački centar koji je povezivao istočne i zapadne krajeve zemlje. Grad se za svega nekoliko godina toliko proširio da se elevator više nije nalazio u predgrađu već na jednom od glavnih gradskih trgova. Ubrzo pošto je sagrađen, ovaj osmospratni objekat postao je simbol grada i isticao se visinom među jednospratnim i dvospratnim stambenim zgradama, tako da je podsećao na oblakoder.
Danas je elevator potpuno napušten, ostao je samo centralni (ujedno i najviši) deo. U ovaj objekat posetiocima je zabranjen ulaz, a budući da se kraj njega nalazi novi parking zatvorenog tipa, praktično je nemoguće i prići ovoj zgradi.
Elevator se nalazi na centralnom trgu Čeljabinska. Do ovog grada, koji se nalazi 1770 km istočno od Moskve, možete doći avionom ili Transsibirskom železnicom.
Porodilište u Vladimirskoj Oblasti
Ova zgrada podignuta je krajem 19. veka na mestu bolnice za učesnike Otadžbinskog rata iz 1812. vođenog protiv Napoleonove armije. Prvobitno je služila kao opšta regionalna bolnica. U drugoj polovini 20. veka pretvorena je u porodilište, a zatvorena je 2009. zbog rekonstrukcije. Ova dvospratnica podseća na ćirilično slovo „P“, ima podrum i potkrovlje. Tavanica je viša od 5 metara, i uprkos tome što je zgrada sasvim napuštena još uvek se greje na centralno grejanje i prilično je čista. Zaljubljenici u napuštena mesta gotovo redovno je posećuju.
Bolnica se nalazi 186 km istočno od Moskve u Vladimirskoj Oblasti u gradu Pokrov kuda se može lako stići autobusom iz Moskve.
„Severnaя korona“ – napušteni hotel sa 5 zvezdica
Sumorna zgrada hotela „Severnaя korona“ u Sankt Peterburgu obavijena je duhom nostalgije baš kao i veličanstveno zdanje u filmu Vesa Andersona „Grand Budimpešta hotel“. Razlika ipak postoji – „Severnaя korona“ nikada nije postala čuveni hotel, jedan od onih kojima su često sve sobe popunjene. Izgradnja je počela 1988, a izvođač je bila jugoslovenska kompanija „Monteksgroeksport“. Ovo je trebalo je da bude ogroman hotel sa 5 zvezdica, površine 50.000 kvadratnih metara, sa kafeima, recepcijama, konferencijskim salama i terasama. Međutim, gradnja je iznenada obustavljena 1995. kada je 95% zgrade bilo završeno, i od tada je napuštena. Ljubitelji misterija veruju da je zla kob „Severne krune“ na neki način povezana sa smrću sanktpeterburškog mitropolita Ioana, koji je 1995. umro u hotelu za vreme proslave povodom petogodišnjice banke „Sankt Peterburg“.
Adresa hotela je Naberežnaя Karpovki 37, Sankt Peterburg.
Palata Brusnicinih u Sankt Peterburgu
Neprimetna sa ulice, ova šarmantna napuštena palata nalazi se u industrijskoj oblasti Vasiljevskog ostrva u Sankt Peterburgu. Podigao ju je bogati Peterburžanin Nikolaj Brusnicin, vlasnik lokalne štavionice. Prema legendi, u ovoj zgradi u tajanstvenom skrovištu između zidova bilo je sakriveno čuveno Drakulino ogledalo. Postoji i druga, lokalna legenda, prema kojoj je ogledalo ovde doneto početkom 20. veka iz jedne od venecijanskih palata gde se čuvao Drakulin pepeo. Ubrzo pošto je ogledalo ovde stiglo iznenada je umrla unuka tadašnjeg vlasnika. Posle Revolucije ogledalo je preneto u obližnji Dom kulture „Kirov“, a zatim vraćeno u palatu. Nakon smrti još dve osobe koje su živele u ovom zdanju, doneta je odluka da se ogledalo sakrije u tajno skrovište u samoj zgradi i do danas ga niko nije pronašao.
2017. godine pojavila se informacija da će Ministarstvo kulture Ruske Federacije uskoro renovirati Osobnjak Brusnicinih.
Palata se nalazi u Sankt Peterburgu, a njena adresa je Koževennaя liniя 27.
Zaboravljeni gotski zamak u Vladimirskoj Oblasti
Vladimir Hrapovicki, koji se bavio poslovima u drvoprerađivačkoj industriji, zavoleo je gotičku arhitekturu posle posete Francuskoj 1880. Tokom ovog putovanja opkladio se da će projektovati palatu u stilu gotike u Vladimirskoj Oblasti. Za nekoliko godina sagradio je velelepni zamak u stilu francuske gotike sa parkom i jezerima, kaskadama i vrtovima. Posle smrti Hrapovickog zamak je napušten. Pre Drugog svetskog rata ovde se nalazila mašinsko-tehnička škola. Sredinom 20. veka pretvoren je u odmaralište. Tokom požara koji je izbio u kuhinji, krov zamka i neki zidovi potpuno su izgoreli. Danas je ova zgrada napuštena.
Zamak se nalazi na 200 km od Moskve, u Vladimirskoj oblasti, u selu Muromcevu, nedaleko od gradića Sudogda (3 km).
P.S. „Staljingrad“ kod Sankt Peterburga
Ovo nije mesto u kome su ljudi nekada živeli i u jednom trenutku ga napustili. Reč je o kulisama napravljenim nedaleko od Sankt Peterburga za potrebe snimanja filma „Staljingrad“ Fjodora Bondarčuka. Ceo jedan grad nikao je na teritoriji stare vojne baze u selu Sapjorni i smatra se najvećom scenografijom za ratni film. U izgradnji je učestvovalo 400 radnika i bilo im je potrebno 6 meseci da je završe. Ukupni troškovi izgradnje iznosili su pet miliona dolara. Scenografija obiluje neobičnim detaljima (na primer, ograda nemačkog groblja napravljena od naslona kreveta) i privlači veliki broj fotografa.
Ulaz je besplatan. Nalazi se u selu Sapёrnый u Lenjingradskoj Oblasti, 30 km jugoistočno od Sankt Peterburga.
Darja Gonzales,
Russia beyond
- Izvor
- / vostok.rs
- Povezane teme
- Rusija
- zanimljivosti
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
U Galeriji Narodnog univerziteta u Vranju otvorena je izložba slika jednog od najpoznatijih vranjskih slikara Zorana Petrušijevića Zopa. Postavka pod nazivom 'Retrospektiva' obuhvata veliki broj Petrušijevićevi
Nemojte od Vučića praviti entitet koji personifikuje Srbiju, niti izjednačavati srbski narod sa onim što Vučić radi, koga su Zapad i NATO postavili da nama vlada, poručio Gajić u...
Iako naš zakon jasno definiše da je dovoljan samo jedan akt nasilja kako bi se pokrenula procedura za zaštitu žrtve, žrtve u Srbiji u velikom broju slućajeva ne prijavljuju...
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.