BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Kaćuša

Kaćuša
13.09.2010. god.

Danas se niko ne seća u kojim je okolnostima sovjetski uređaj na mlazni pogon za plotunku vatru iz vremena drugog svetskog rata BM-13 dobio žensko ime, i to u deminutivu - Kaćuša.
 

Prema jednoj verziji, sistem je dobio taj naziv u vezi sa popularnom predratnom pesmom Kaćuša. Verzija je verodostojna, jer je prvi put baterija pucala 14. jula 1941. godine na fašiste na Trgu pijace grada Rudnja Smolenske oblasti. Pucala je ona direktno sa visokog brda - što je podsećalo vojnike na strmu obalu u pesmi. Teško je zamisliti šta znači naći se kao meta za kaćušu. Prema rečima onih, ko je preživeo takva gađanja (i kod vojnika vermahta, i kod sovjetskih vojnika), to je bila jedna od najstravičnijih uspomena iz rata. Zvuk raketa u letu svako opisuje na svoj način - škrgut, zavijanje, buka. Zbog tog zvuka su one dobile kod Nemaca naziv Staljinove orgulje.
 

Bilo kako bilo, spojeno sa eksplozijama, u vreme kojih za nekoliko sekundi na površini od nekoliko hektara zemlja, pomešana s konstrukcijama, tehnikom, ljudima, dizala se u vazduh, to je pružalo strašni psihološki efekat. Kada bi sovjetski vojnici zauzeli neprijateljske položaje, ne bi ih dočekali vatrom ne zbog toga, što su svi bili ubijeni - jednostavno, raketno gađanje je izazivalo ludilo kod onih koji su ga preživeli. Jedini, kojima u Crvenoj armiji se kaćuše nisu sviđale bili su artiljeristi. Stvar je u tome što su mobilni uređaji minobacača na mlazni pogon obično zauzimali položaje uoči plotuna i brzo bi se povukli.
 

Pri tome su Nemci, iz razumljivih razloga upravo kaćuše pokušavali da unište pre svega.  Zato su odmah posle plotuna minobacača na mlazni pogon njihove položaje, po pravilu, gađala je nemačka artiljerija i bombardovala avijacija. Uzimajući u obzir da su se položaji artiljerije i minobacača na mlazni pogon često nalazili jedni blizu  drugih, napad su izdržavali artiljeristi koji su ostali tamo odakle su gađale Kaćuše. Grozno oružje je bilo, s jedne strane, meta za fašiste, s druge strane, posebno čuvani objekti. Tokom čitavog rata nijedna Kaćuša nije bila zapljenjena od fašista.



  • Izvor
  • Glas Rusije, foto: RIA Novosti/ vostok.rs
  • Povezane teme


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Budući predsednik SAD ranije je bio optužen za subverziju izbora 2020. godine i nepravilno rukovanje poverljivim dokumentima.


Ideja o direktnom učešću Zapada u sukobu navodno je ponovo na razmatranju, prema pisanju francuskog lista.

„Sve što je moguće“ mora se učiniti kako bi se sprečila upotreba nuklearnog oružja, izjavila je bivša nemačka kancelarka.


RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj

Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.


Stanje do 20:00, 24.11.2024.


Ostale novosti iz rubrike »