BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

20. godina ujedinenja Nemačke. Ruski dobici i gubici

20. godina ujedinenja Nemačke. Ruski dobici i gubici
13.09.2010. god.
Jedinstvo Nemačke obeležava 20 godina

Jedinstvo Nemačke obeležava 20 godina. U tom periodu zemlja je imala složeni put. Ljudi iz bivših DDR i SRN su morali da se prilagode jedni drugima, a dve apsolutno različite ekonomije integrišu. Razdvojeni posle Drugog svetskog rata delovi Nemačke sve do sada ne mogu da se konačno spoje.
 

Polazna tačka je 12. septembar 1990 godine. Upravo tada je šest  ministara inostranih poslova potpisalo u Moskvi Ugovor o konačnom regulisanju u Nemačkoj.   Zato je prestalo delovanje prava i odgovornosti četiri države koje su pobedile Nemačku - Rusije, SAD, Francuske i Velike Britanije. 
     

Dugoočekivani proces ujedinjenja ne bi bio moguć bez političke volje Sovjetskog Saveza. Njegov prvi i jedinstveni predsednik Mihail Gorbačov je tada počeo proces koji je u svetu poznat kao perestrojka. Reforme su bile prisilne. Ekonomija je već zatajila, te su upravo nemačke milijarde pomogle zemlji da ne propadne u krizu. Međutim, uskoro je i ta zemlja prestala da postoji. Nova Rusija je  nasledila situaciju i sve njene probleme. Nemačka, koja je i sama imala teškoće u vezi sa prelaznim periodom, pružala joj je ekonomsku podršku. Dobri odnosi su se kasnije pretvorili u strateško partnerstvo. Danas, kao i pre 20 godina, saradnja se gradi na osnovi pragmatizma, - istakao je u intervjuu Glasu Rusije šef Centra političkih istraživanja RAN Boris Šmeljov.

Nemačka je moćna država, lokomotiva ekonomskog razvoja Evrope, kičma EU. To Rusija uzima u obzir. Za Rusiju saradnja s Nemačkom ima veliki značaj sa gledišta perspektiva njenog socijalno-ekonomskog razvoja i perspektiva situacije u Evropi. Bez stabilnih rusko-nemačkih odnosa teško je govoriti o stabilnoj situaciji same Rusije i Evrope. Takva je logika tog geopolitičkog prostora.
 

Boris Šmeljov smatra da proces ujedienja Nemačke nije rezultirao ničim lošim za Rusiju. Čak širenje NATO-a na istok, prema njegovim rečima, nije zaviselo od Nemačke, nije ga ona podsticala. Zamenik direktora Centra političkih tehnologija Aleksej Makarkin takođe smatra da članstvo Nemačke u alijansi ne ugrožava Rusiju.

Navprotiv, Nemačka je bila jedna od zemalja koje su blokirale integraciju u alijansu Gruzije i Ukrajine uprkos planovima republikanske administracije SAD.
 

Eksperti su istakli da upravo Nemčka danas zadržava ofanzivni američki stav u NATO-u Dakle, Rusija je faktički stekla uticajnog i moćnog saveznika na evropskom kontinentu.  Od odnosa Rusije i Nemačke u Evropi zavisi i arhitektura bezbednosti, i stanje ekonomije.  Zajednički rusko-nemački projekti su jedni od najopširnijih i najperspektivnijih. Dovoljno je da se pomene izgradnja gasovoda Severni tok. Rusija se nada da će joj Nemačka pružiti pomoć i u modernizaciji ekonomije.
 

Potpisani pre 20 godina Ugovor o regulisanju u Nemačkoj postao je međa u istoriji. On svedoči o mogućnosti  rešenja čak i najtežih međunarodnih problema.



  • Izvor
  • Glas Rusije, foto: RIA Novosti/ vostok.rs
  • Povezane teme


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Ideja o direktnom učešću Zapada u sukobu navodno je ponovo na razmatranju, prema pisanju francuskog lista.


„Sve što je moguće“ mora se učiniti kako bi se sprečila upotreba nuklearnog oružja, izjavila je bivša nemačka kancelarka.

RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj


Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.

Stanje do 20:00, 24.11.2024.


Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.


Ostale novosti iz rubrike »