Ugo Čaves, V Internacionala i senka Trockog
Nil Nikandrov, Fond Strateške kulture
Inicijativu o stvaranju Pete socijalističke internacionalne predsednik Venecuele Ugo Čaves pokrenuo je u Karakasu 21. novembra 2009. godine, na konferenciji 55 levih i partija levog centra.
Upravo je tada Čaves izgovorio reči, koje će više puta citirati novinari, istoričari i biografi bolivarijanskog lidera: „Mi smo obišli ceo svet i svuda su nam se obraćali sa pozivima da se latimo organizacije Pete internacionale. U uslovima kapitalističke krize i ratne opasnosti, koja je bremenita uništenjem čovečanstva, postizanje saveza levih i revolucionarnih partija, spremnih da se bore za socijalizam XXI veka, - to je sveopšti narodni zahtev“. Čaves je pozvao goste da podrže njegovu inicijativu i rekao, da je spreman „u granicama svojih skromnih snaga“ pristupiti tom nimalo lakom poslu. Inicijativa predsednika pozdravljena je od strane gostiju dugotrajnim ovacijama.
U tekstu „Karakaskog sporazuma“ koji je rezultat susreta nema ni reči o Petoj internacionali. U dokumentu su naznačeni opšti zadaci na udruživanju napora u cilju zaštite socijalnih tekovina i slobode naroda od posezanja imperijalizma. Posebno se ukazuje na porast agresivnosti od strane Sjedinjenih Država. „Nove opasnosti šire se kako u našem regionu, tako i u celom svetu kao posledica stvaranja i jačanja vojnih baza u bratskoj republici Kolumbiji, u Panami, na Arubi i Kurasao, napada na ekvadorsku teritoriju, upadi u Irak i Avganistan“. Nabrojane su i mnoge druge opasnosti, uključujući „rušenje (kapitalizmom) životne sredine, koje se povezuje sa promenom klime, globalnim otopljenjem, izumiranjem bioloških i biljnih vrsta“.
„Karakaski sporazum“ je prema određenju učesnika foruma „revolucionarni vodič puta“, koji orijentiše ne prevladavanje onih izazova i problema, sa kojima se danas suočava čovečanstvo. Međutim, Čavesov predlog o stvaranju Pete internacionale u principu otvara nove političke horizonte. Učesnici susreta u Karakasu su u svojstvu dopune Sporazumu usvojili „Specijalnu odluku“ uz odobrenje Čavesovog predloga o formiranju Socijalističke internacionale kao najviše „instance“ socijalističkih partija, organizacija i socijalnih pokreta. U „Odluci“ je istaknuto, da će se taj organ baviti „izradom opšte strategije antiimperijalističke borbe, za prevagu socijalizma nad kapitalizmom i formiranjem solidarne ekonomske integracije novog tipa“. Nova inicijativa je formulisana mekano, ali podtekst te spoljašnje mekoće je zabrinjavajući: Venecuela se podvrgava napadima SAD sa svih strana, uz korišćenje najsuptilinijih sredstava. U Vašingtonu ne isključuju rešenje „problema Čaves“ uz pomoć sile: u tom se cilju oko Venecuele stvaraju nove vojne baze i organizuju zavere. Te planove mogao bi da parališe novi snažni masovni pokret. I važno je da se on organizuje u Latinskoj Americi, Aziji, Africi, da se proširi na teritoriju Evrope, pa i samih Sjedinjenih Država, u kojima Čaves ima potencijalno uticajnu logističku bazu, naročito među obojenim stanovništvom...
Zvanično je svoje planove o stvaranju nove Internacionale Čaves objavio 22. novembra 2009. godine na otvaranju Prvog vanrednog kongresa Ujedinjene socijalističke partije (PSUV). Za pripreme osnovačkog kongresa Internacionale formirana je Radna grupa. Ujedinjena socijalistička partija Venecuele uključila je odrednicu o podršci Petoj Internacionali u svoja statutarna dokumenta.
Mogućnost pridruživanja „Sporazumu“ ostaje otvorena za sve partije i pokrete, koji podržavaju Čavesovu inicijativu. Sa entuzijazmom su taj projekat prihvatili u Nikaragvi: vladajuća partija Front nacionalnog oslobođenja (FSLN) aktivno pomaže Venecuelancima u pripremama osnovačkog kongresa. Tesno sarađuju sa njima i salvadorski istomišljenici iz Fronta nacionalnog oslobođenja „Farabundo Marti“ (FMLN).
Određenu suzdržanost prema inicijativi Čavesa ispoljili su Kubanci. Ostrvo ima premnogo problema, skopčanih sa reorganizacijom i modernizacijom ekonomije, povećanjem životnog standarda stanovništva, suprostavljanjem podrivačkoj delatnosti specijalnih službi SAD. Da, Kuba će podržavati Čavesa sa Petom internacionalom, ali ostajući u senci.
Karakaski sporazum ima poprilično oponenata. Među njima su partije socijal-demokratskog usmerenja, koje odbacuju celishodnost stvaranja antiimperijalističke Internacionale. Pored ostalog, brazilska Partija rada (partija Inasia Lule da Silve) insistira na tome, da su „sasvim dovoljni“ „Forum u Sao Paolu“ i Svetski socijalni forum za borbu za socijalizam i organizaciju protesta i demonstracija. U praksi pak, „Forumi“ su degradirali idejno; i danas su oni poligon za „samoizražavanje“ problematičnih grupa i NPO koji se finansiraju iz tajnih fondova CIA i predstavnika seksualnih manjina.
Sa pojavom „Specijalne odluke“ u celom svetu primetno su oživele trockističke organizacije. U „Internacionali“ koju projektuje Čaves oni bi želeli da vide kontinuitet sa IV Internacionalom Trockog. A povod za to je bolivarijanski lider davao više puta, nazivajući sebe u žaru diskusija „trockistom“, pristalicom „teorije permanentne revolucije“. Idejno nasleđe Trockog Čaves je iskoristio prilikom razrade statutarnih i programskih dokumenata PSUV. Nema sumnje da će ono biti uzimano u obzir i u procesu formiranja Pete internacionale.
Indikativno je da je bolivarijansko rukovodstvo upriličilo održavanje foruma levih političkih partija i pokreta u Karakasu manifestacijama koje su organizovane povodom 70-godišnjice ubistva Trockog. U Karakas je pozvan i njegov unuk – Vsevold Volkov, direktor muzeja Trockog u Meksiku, koji je učestvovao na konferencijama i debatama, rado deleći savete i preporuke rukovodiocima PSUV.
Nekada marginalne trockističke grupe sada se aktivno uključuju u strukture PSUV. Po nivou idejno-političke pripremljenosti one su za glavu iznad značajnog dela njenog rukovodećeg jezgra. U prošlosti je Čaves pokušavao da za izgradnju PSUV iskoristi kadrovski potencijal venecuelanske kompartije (KPV), ali je odlučno odbijen: venecuelanski komunisti nisu želeli da se „rasplinjuju“ u amorfnoj i ne naročito efikasnoj organizaciji sa neodređenom budućnošću.
Postojeće sumnje u politički trezveni razum trockista svakako su opravdane. Ali ipak perspektiva političke saradnje sa Čavesom može udahnuti novi život u organizaciji trockista, inspirisati ih na aktivnu delatnost u redovima PSUV i Pete internacionale. Za politologe nisu tajna prijateljski odnosi bolivarijanskog lidera sa Alanom Vudsom, vodećim trockistom teoretičarem, ključnom figurom u organizaciji „Međunarodna marksistička tendencija“ (MMT). Njegovi članci i knjige o Čavesu nisu lišeni pohvala. Ali je glavno nešto drugo. Za trockistu Vudsa Bolivarijanski proces je neodvojivi deo „svetske revolucije“ i mora se podržavati od strane svih trockističkih organizacija.
Progresirajuće jačanje političkog saveza između Bolivarijanaca i trockista brine kompartiju, političke simpatije Čavesa danas već nisu na strani KPV. Razlog za to je delimično u kritičkim istupanjima predsednika kompartije Heronima Karere povodom stvaranja Pete Internacionale. U intervjuu, koji je on dao listu „Nasional“ (neprijateljski raspoloženom prema Čavesu) krajem 2009. godine projekat Uga Čavesa je podvrgnut veoma žestokoj kritici. Po mišpljenju Karere, predsednik je „retka ptica na tri noge – Bolivarijanac, hrišćanin i ponekad marksita“, koji nema dovoljnu teorijsku pripremu za realizaciju projekta, jer je on „čovek promenjivih političkih pogleda i previše se oduševljava novom pročitanom knjižicom ili mišljenjem ljudi koji imaju dostup njegovom telu“. Po rečima Karere, „Venecuela nije centar sveta i njena revolucija je prilično skromna pojava“.
Te i slične izjave Karere rukovodstvo KPV je dezavuisalo na vanrednom plenumu CK, ali kompartija ipak nije uspela da na pravi način normalizuje odnose sa Čavesom.
Osnivački kongres Pete Internaciuonale, čije je održavanje Čaves planirao u aprilu ove godine, odgođen je na neodređeno vreme. Radna grupa se uzdržava od bilo kakvih komentara. Sudeći po svemu, pripremni proces se odvija uz značajne teškoće. Na to utiče i ukupna situacija u Venecueli – 26. septembra treba da se održe parlaemntarni izbori. Očuvanje u Nacionalnoj skupštini dominirajućih pozicija PSUV je u ovom trenutku najneodložniji zadatak.
- Izvor
- Fond strateške kulture, srb.fondsk.ru/ vostok.rs
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj
Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.
Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.
U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.
Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.