BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Virtuelni atlas Zemlja Lomonosova

Virtuelni atlas Zemlja Lomonosova
12.09.2010. god.

U kalendar UNESKO-a je uključen važan za građane Rusije jubilej – 300. godišnjica rođenja Mihaila Lomonosova, a 2011. godina je objavljena godinom tog velikog ruskog naučnika-enciklopediste. Za jubilej se priprema Virtuelni atlas Zemlja Lomonosova. Zahvaljujući njemu se mogu upoznati  događaji iz života tog neobičnog čoveka. Prvi ruski naučnik-prirodnjak svetskog glasa razvijao je atomsko-molekularne predstave o  strukturi materije. On je formulisao princip očuvanja materije i kretanja, udario temelj fizičke hemije i nauke o boji. On je otkrio atmosferu na Veneri. Pored toga je on bio slikar, istoričar, pesnik, osnivač  savremenog ruskog književnog jezika.

 Sastavljači virtuelnog atlasa Zemlja Lomonosova su ujedinili u jedinstveni sistem mnoga mesta povezana  s imenom tog naučnika. To su mesta gde je on živeo i radio, koja se pominju u njegovim radovima, u pesmama,- kaže autor tog projekta, šef informativnog odelenja Instituta kulturne i prirodne baštine Sergej Pčolkin.

To je zaista Zemlja Lomonosova. Ona se prostire od Londona do Aleutskih ostrva, od Grumanta, kako se ranije zvao Špicbergen, sve do Hotina (jedan od najstarijih gradova Ukrajine. Odu u čast zauzimanja Hotina je Lomonosov spevao posle pobede Rusa nad Turcima). Atlas se sastoji od tri dela. Prvi obuhvata životni put, drugi je posvećen njegovim delima, treći se zove Mitovi. Dakle, postoji mit o Mihailu Lomonosovu.  Gradimo čitav atlas na spajanju savremenih slika i onog kako je to mesto izgledalo u doba Lomonosova.

Neobična je sudbina Lomonosova: on je seljački sin iz severnog manjeg sela, sam je naučio azbuku. Željan znanja on je otišao  s tovarnim kolima u Moskvu, upisao se u Grčko-latinsku akademiju , zatim je studirao u Peterburgu, pa u Evropi. Vrativši se u Rusiju, Lomonosov je objavio naučne radove, izvršio velika otkrića u hemiji i fizici, stvorio prvi u Rusiji hemijski kabinet, izvršio jedinstvena astronomska posmatranja, bavio se proizvodnjom stakla i porculana, razradio plan Severnog morskog puta. On je pisao pesme, stvorio teoriju stihotvorstva. Prvi od ruskih naučnika je on bio izabran za počasnog člana stranih akademija nauka. Ličnost Lomonosova i danas zadivljuje  svojom snagom i raznovrsnošću, - kaže Sergej Pčolkin.

 Jedna od najvažnijih crta koju je on sam nazvao plemenitim uporstvom – to je usmerenost, nesposobnost da se zaustavi na pola puta. Druga važna crta je intersovanje prema svemu što se dešava unaokolo. Njega je praktično zanimalo sve.To je bio svetski čovek svoga doba koji ima direktan odnos i sa današnjošću.

Naučni radovi i zasluge Lomonosova, na žalost, slabo su poznati van Rusije. Njegovo ime je poznato samo u Nemačkoj gde je on studirao hemiju i rudarstvo. Tamo je on živeo u toku 5 godina u Marburgu i Frajburgu, tamo se i oženio. Virtuelni atlas Zemlja Lomonosova će pomoći da se otkloni taj propust. On će ujediniti sve razdvojene materijale o velikanu ruske i svetske nauke iz 18. veka.



  • Izvor
  • Glas Rusije, foto: ru.wikipedia.org/ vostok.rs
  • Povezane teme


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Ideja o direktnom učešću Zapada u sukobu navodno je ponovo na razmatranju, prema pisanju francuskog lista.


„Sve što je moguće“ mora se učiniti kako bi se sprečila upotreba nuklearnog oružja, izjavila je bivša nemačka kancelarka.

RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj


Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.

Stanje do 20:00, 24.11.2024.


Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.


Ostale novosti iz rubrike »