Oni su pisali istoriju Guče
Dugoveka trubačka tradicija po dragačevskim selima danas je i u svetu čuvena, ali iz zaborava ili skrajnute kutije sa tavana opet izroni neka novost. Ili fotografija načinjena, po prilici, pre 80 i više leta, kakvu je ovih dana dobio Joviša Slavković (80), književnik iz Guče, a u svoje doba direktor Dragačevskog sabora trubača u toj brdskoj varošici.
– Sliku mi je dao Vladan Jovanović iz Rtiju, kućepazitelj u Ilićima, u Grabu. Niko od nas koji smo istraživali istoriju Sabora kao savremenici priredbe nismo znali da ona postoji, pa do sada nije objavljivana. Ovo sad u „Politici” biće prvina – veli Slavković za Politiku.
I pripoveda o seljacima sa požutelog snimka...
U narod Drgačeva truba je snažno ušla tek po povratku Srpske vojske sa Solunskog fronta i najpre je osnovan orkestar Davidovića u Dragačici, pa u Dljinu, Pilatovićima, Turici, Rasovcu, Gornjoj Kravarici... Momir Subotić, bivši vojni muzičar iz čačanske Trnave, počeo je na razmeđu 1931. i sledeće godine poduku mladih ljudi i u podjeličkom selu Grab, nagovarajući ih da druguju s trubama. Iz obližnjeg Tijanja dolazio je i Momir Miletić Kopiljak, takođe trupni trubač, a u Grabu su ih odmah prihvatili Kovačevići: braća Selomir i Dragiša i srodnik im Milisav. Bubnjar je bio Slobodan Ilić. Pridružio im se i Dobrosav Radonjić iz Rogače.
– To su ta petorica na slici starostavnoj. Već 1933. kapela je počela da svira na svadbama, obetinama, mobama, saborima. Njihove trube odjekivale su na Petrovdanskom saboru u Grabu, Ilindanskom u Rogači i Malogospojinskom u Goračićima, ili na urancima na Jelici, kod Karaule i Svete vode na Drijenju. Mladi, poletni i daroviti muzičari, Grabljanci su se brzo pročuli, pa su ih čačanski radnici zvali da ih prate o Prvom maju. Redovno su svirali i na panađurima u Čačku, o Jeremindanu i Usekovaniju, zvali su na zaruke u starovlaška sela – besedi Slavković.
Kovačevićima, Iliću i Radonjiću, pred Drugi svetski rat pridružili su se zemljaci Milovan Milinković i Slavomir Šipetić, i Tihomir Milutinović Keko iz Rogače, kao basista. Početkom 1941. orkestar se raspao. Dragiša Kovačević i Tihomir Milutinović pali su u nemačko ropstvo, Selomir Kovačević ranjen je u Makedoniji, a Ilić nije preživeo rat.
Okupili su se, opet, pred jesen 1945. kad su se Dragiša i Tihomir vratili iz zarobljeništva. U obnovljenom sastavu svirali su još Selomir Kovačević, Dobrosav Radonjić, Slavomir Šipetić, Jovo Pajović (bubnjar) iz Jezdine i Sekula Stanković iz čačanske Pridvorice. Kasnije je s trubom počeo da druguje i Rade, sin Šipetićev. Bubnjari su se često menjali: Lazar Kovačević, Radenko Radonjić, Milan Ilić, Vojin Đoković i Radovan Davidović. Njihovo muziciranje u početku je bilo gotovo arhaično, ali duševno i umilno.
A onda je počela, nova, velika povest dragačevskih truba...
– Na Pokrov, 14. oktobra 1961. narod se jutrom pričešćivao u bogomolji Svetog arhanđela Gavrila u Guči, a istog dana u porti četiri zavičajna trubačka orkestra pričestila su se na prvom Dragačevskom saboru trubača. Svaki je bio dužan da odsvira po pet melodija: „Sa Ovčara i Kablara” i „Bledi mesec zagrlio zvezdu Danicu”, a po izboru još dva kola i marš. U orkestru iz Graba bili su Dragiša Kovačević kao kapelnik, Selomir Kovačević, Slavomir Šipetić, Sekula Stanković i Milan Ilić, izveli su kola „bugarka” i „brđanka” i marš „kaplarac” – opisuje Slavković.
Grabljanci su svirali i na drugom Saboru u Guči, a onda se kapela ugasila, jer potomci nisu nastavili stopama otaca.
Gvozden Otašević,
Politika
- Izvor
- Orkestar iz Graba na snimku načinjenom tridesetih godina prošlog veka (Fotodokumentacija Joviše Slavkovića) / Politika/ vostok.rs
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Budući predsednik SAD ranije je bio optužen za subverziju izbora 2020. godine i nepravilno rukovanje poverljivim dokumentima.
Ideja o direktnom učešću Zapada u sukobu navodno je ponovo na razmatranju, prema pisanju francuskog lista.
„Sve što je moguće“ mora se učiniti kako bi se sprečila upotreba nuklearnog oružja, izjavila je bivša nemačka kancelarka.
RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj
Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.