Hladni rat je počeo iznad Niša
U situaciji novog zaoštravanja odnosa velesila na međunarodnoj sceni i stalnog podsećanja na hladnoratovsku retoriku i zbivanja, vredelo bi podsetiti na malo poznat sukob sovjetskih i američkih letelica iznad Niša krajem Drugog svetskog rata, ukazuje istoričar Nebojša Ozimić, kustos Narodnog muzeja u Nišu.
– Prema postojećim istorijskim dokumentima, 7. novembra 1944. godine, odmah posle oslobođenja Niša, na ondašnjem stadionu Fudbalskog kluba Pobeda obeležena je godišnjica Oktobarske revolucije. Pored drugih manifestacija, tog dana organizovana je fudbalska utakmica između tima Niša i ekipe pripadnika 22. Srpske divizije. Američki avioni nadletali su grad nekoliko puta tokom tog sportskog događaja, a onda iznenada mitraljirali stadion – priča Ozimić.
Utakmica je prekinuta, gledaoci i igrači su se razbežali sa stadiona, a američki avioni produžili ka severu Srbije, dodaje Ozimić:
– Tog dana, pošto su se američki avioni više puta vraćali i kružili nad gradom, bombama je zasut i niški aerodrom, na kojem su bile stacionirane sovjetske letelice. Potom je iz istih aviona projektilima gađana i kolona sovjetske vojske na putu od Aleksinca prema Nišu, između sela Draževac i Gornja Trnava. U nekim knjigama stoji da je napad navodno izveden greškom, ali većina istoričara smatra da tu nikakve zabune nije bilo – napominje Ozimić.
O ovom sukobu američkih i sovjetskih pilota u prošlosti se vrlo malo govorilo.
– Posle bombardovanja niškog aerodroma i napada na kolonu Crvene armije sa aerodroma su uzleteli sovjetski avioni, kojima su u pomoć pritekle i letelice sovjetskog ratnog vazduhoplovstva sa improvizovanog aerodroma kod Kruševca. Došlo je do velikog okršaja aviona na nebu iznad jugoistočnog dela Niša i gubitaka je bilo, kako piše u malobrojnim zvaničnim izveštajima i sačuvanim zapisima, na obe strane. Godinama posle Drugog svetskog rata strani istoričari, politički analitičari i poznavaoci tadašnjih odnosa SSSR-a i SAD, počeli su da pišu i govore „o iznenadnoj i vrlo napetoj situaciji između tadašnjih saveznika” kao o trenutku početka hladnog rata – priča Ozimić.
Nebojša Ozimić podseća da je predsednik SSSR-a Josif Visarionovič Staljin odmah uputio oštar protest komandi američkog vazduhoplovstva, a odgovor iz SAD je bio „da su piloti toga dana koristili stare mape teritorije Srbije”. U dodatnom objašnjenju navedeno je „da su američki avioni bili na nebu iznad Srbije sa zadatkom da unište snage nemačke vojske koje su se povlačile Ibarskom dolinom, a koristeći stare mape, piloti su pomešali dolinu Ibra sa dolinom Južne Morave.
Piloti vazduhoplovnih snaga armije Sovjetskog Saveza poručnik Krivonogi Petrovič i potporučnik Šipulja Mitrofanovič tragično su izgubili život tog dana. Sahranjeni su ispred Logora na Crvenom krstu u Nišu, a njihovi zemni ostaci 1966. godine preneti su na groblje poginulih pripadnika Crvene armije SSSR-a u Jagodini. Odavno je Logor na Crvenom krstu proglašen muzejom, a i dan-danas ispred ovog muzejskog kompleksa stoje humke koje podsećaju na poginule sovjetske pilote Petroviča i Mitrofanoviča.
U centru Niša, na Trgu kralja Aleksandra, stoje i spomen-obeležja dvojici pripadnika Crvene armije koji su bili u sastavu Prvog gardijskog utvrđenog regiona, a poginuli su 14. oktobra 1944. godine u borbama za oslobođenje Niša. Bili su to vojnik Mihail Pavlovič Gizatuljin iz okoline Moskve i potpukovnik Petar Andrejev Aksentijevič iz Lenjingrada (Peterburg). Njihovoj sahrani prisustvovalo je više od deset hiljada građana tek oslobođenog grada.
Srbija i Ruska Federacija su pre nekoliko godina potpisale sporazum o brizi o spomenicima stradalima iz perioda Prvog i Drugog svetskog rata – Srbija na području Rusije, a ruska strana u Srbiji.
Zabuna ili namera
I niški istoričar i publicista Dragoljub Ž. Mirčetić u svojoj knjizi „Vazdušna bombardovanja Niša u Drugom svetskom ratu 1941–1944”, u poglavlju „Zabuna ili namera” pisao je o sukobu pilota SSSR-a i SAD iznad Niša. U knjizi su objavljene i izjave svedoka tih događaja iz 1944. godine.
Grad bombardovan 56 puta
Tokom Drugog svetskog rata Niš je bombardovan ukupno 56 puta – Nemci su grad bombardovali šest, a savezničke snage 50 puta.
Toma Todorović,
Politika
- Izvor
- Nakon što su Amerikanci bombardovali niški aerodrom i napali kolonu Crvene armije, uzleteli su sovjetski avioni (Foto Vikipedija)
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.
U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.
Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.