Strancima draže reke nego banje i planine
BANJALUKA - Ako neki strani turista odluči da poseti RS, pitanje je hoće li u turističkim agencijama dobiti adekvatnu ponudu i destinacije koje bi mogle i te kako privući goste. U agencijima slabu ponudu pravdaju nezainteresovanošću turista za RS, dok statistički podaci govore da je broj turista iz godine u godinu sve veći.
Ponuda turističkih agencija uglavnom se svodi na Jahorinu i banju "Vrućicu" u Tesliću, jer, kako kažu u agencijama, uglavnom je reč o manjim grupama koji odlaze na ove destinacije zbog seminara, dok turisti nisu zainteresovani.
Međutim, agencija "Cepter Passport" već petu godinu uspešno organizuje razna putovanja po RS za strane turiste, ali i promoviše RS na raznim međunarodnim sajmovima turizma. Tako se, recimo, novinar iz Norveške prošle godine oduševio "flajfišingom" na rekama Sani i Uni, pa za ovu godinu u "Cepteru" najavljuju značaj broj turista iz Finske, Švedske, Norveške koji žele da se oprobaju i uživaju pecajući na ovaj način.
"Takođe, značaj broj turista iz Libije je zainteresovan za banjski turizam, pa očekujemo njihov dolazak jer žele da obiđu banje Fojnicu, Slatinu i Ilidžu", kažu u ovoj agenciji.
U Turističkoj organizaciji RS smatraju da je najveći problem što domaće turističke agencije najmanje kreiraju i distribuiraju paket aranžmane iz RS na osnovu zapažanja TORS na međunarodnim sajmovima u sklopu predstavljanja turističke ponude BiH.
"Pozitivno je to što veliki broj stranih turoperatera sami stvaraju i prodaju turističke paket aranžmane za BiH u koju su uključeni noćenja i obilasci turističkih lokacija u RS. Potražnja za našom ponudom je iz dana u dan sve veća, dok se domaće turističke agencije malo bave to činjenicom", smatraju u TORS.
Dodatni problem je, smatraju u TORS, što u RS ne postoji mehanizam na osnovu kojeg bi se znalo stvarno stanje boravka turista, nego je jedina kontrola rad inspektora koji prate regularnost u poslovanju.
"Nezvanični podaci govore da je broj neregistrovanih gostiju jednak broju registrovanih, zbog čega su gubici jednaki godišnjoj dobiti od uplate boravišne takse. Zato je potrebno stvoriti sistem koji bi davao približno tačne podatke o dolasku turista na osnovu direktnog uvida u registar noćenja po sobama i hotelima i na osnovu roming sistema, a to bi mogao da obavlja republički inspektor za sektor ugostiteljstva", kažu u TORS.
U resornom ministarstvu objašnjavaju da je turista koji dolaze u RS sve više, pre svega zahvaljujući privatizaciji i većim ulaganjima privatnog sektora u turizam.
"Međutim, bez obnove postojećih smeštajnih kapaciteta i izgradnje novih, kao i proširenja turističke ponude ne mogu se očekivati značajni rezultati u ovoj oblasti", rekla nam je pomoćnica ministra za turizam RS Jadranka Stojanović. Ona kaže da je novi Zakon o turizmu RS definisao rad turističkih agencija koji su pokretači razvoja turizma, tako da sada licencu za njihov rad izdaje Ministarstvo, a ne lokalna vlast kao što je sada bio slučaj.
- Izvor
- blic.co.yu
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.