BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Obilježeno 17 godina od stradanja Srba u Medačkom džepu

Obilježeno 17 godina od stradanja Srba u  Medačkom džepu
09.09.2010. god.
U Crkvi svetog Marka u Beogradu danas je služen danas parastos povodom 17 godina od stradanja Srba u napadu hrvatske vojske na Medački džep kod Gospića 1993. godine.

Predsjednik Dokumentaciono-informativnog centra "Veritas" Savo Štrbac rekao je da su sudovi u Hrvatskoj spremni da, kako oni navode, ''zbog nekih viših interesa'' počinice ratnih zločina nagrade, a ne da kažnjavaju.

"Ubijeni su Srbi koji su tamo živjeli, u svojim kućama, na njihovim ognjištima", rekao je Štrbac novinarima nakon parastosa koji je organizovalo Udruženje porodica nestalih i poginulig lica u Krajini i Hrvatskoj.

Nakon iznenadnog napada na srpska podvelebitska sela Čitluk, Divoselo i Počitelj, koja su se već 18 mjeseci nalazila pod zaštitom UN, hrvatska vojska je pljačkala, palila, rušila kuće, ubijala i masakrirala srpske civile, vojnike i milicionere, a sva tri sela su sravnjena po principu "spržene zemlje".

Prema saopštenju Dokumentaciono-informativnog centra "Veritas", od pronađenih posmrtnih ostataka 84 lica, osam je ostalo neidentifikovano, dok se još traga za četvoricom.

Haški tribunal je u julu 2001. godine podigao optužnicu protiv hrvatskih generala Rahima Ademija, Janka Bobetka i Mirka Norca za ove zločine, ali je Bobetko umro 2003. godine, dok su predmeti protiv Ademija i Norca prebačeni hrvatskom pravosuđu.

Norac je u Hrvatskoj osuđen na minimalnu kaznu od sedam godina zatvora za nesprečavanje,podržavanje i ohrabrivanje ubistava četiri civila ipljačkanje imovine te ubijanje jednog i mučenje drugog ratnog zarobljenika, dok je Ademi oslobođen optužbi.

Navodeći da je pri odlučivanju o kazni, hrvatski sud kao olakšavajuće okolnosti za Norcu naveo "mladost i životno neiskustvo u ambijentu domoljubivih zanosa", Veritas ocjenjuje da je time poslata jasna poruka da će zločin ako doprinosi "višim" ciljevima biti dopušten.

U ovom napadu, prema Veritasovim podacima, stradalo je 88 Srba: 46 vojnika, šest milicionera i 36 civila, od kojih 26 starijih od 60 godina, a među njima i 17 žena.

U toj akciji ranjenika uopšte nije bilo, a na tijelima žrtava bile su primijetne i razbijene lobanje i mnogobrojne prostrelne rane iz neposredne blizine, što upućuje na zaključak da je riječ o sistematskom ubijanju zarobljenih i ranjenih.

Pripadnici UNPROFOR-a su se prvi put umiješali i nakon trodnevnih borbi sa hrvatskom vojskom i policijom, po ulasku u "Medački džep", mogli su da konstantuju da u tim selima više nema znakova života, ni ljudi, ni životinja i da je "razaranje potpuno, sistematsko i namjerno".

Pripadnici UNPROFOR-a su, nakon što su u direktnoj borbi ušli u ovo područje, izvukli još 18 leševa, od kojih je većina bila izmasakrirana /odsječeni pojedini dijelovi tijela/ ili zapaljeni /za života bacani u vatru/.

U maju 2000. godine haški istražioci pronalaze i nove dokaze o zločinu u Medačkom džepu - 11 tijela skrivenih u septičkoj jami u nekad srpskom dijelu Gospića, od kojih je šest identifikovano DNK-a metodom.


  • Povezane teme


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Ideja o direktnom učešću Zapada u sukobu navodno je ponovo na razmatranju, prema pisanju francuskog lista.


„Sve što je moguće“ mora se učiniti kako bi se sprečila upotreba nuklearnog oružja, izjavila je bivša nemačka kancelarka.

RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj


Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.

Stanje do 20:00, 24.11.2024.


Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.


Ostale novosti iz rubrike »