Ruski vazdušni udari u Siriji - iz minuta u minut - 03.11.
Interaktivna mapa bojevih dejstava i vazdušnih udara Rusije u Siriji - Klinuti ovde ili na mapu ispod
Mapa siuacije na ratištu - Klinuti ovde ili na mapu ispod
OVDE možete pogledati hronologiju događaja ruskih vazdušnih udara u Siriji po danima
Pregled dešavanja na ratištu u Siriji za 03.11.
Strateški bombarderi i podmornica „Kolpino“ naneli udare po teroristima u Siriji - Strateški bombarderi TU-22 i podmornica „Kolpino“ izveli su udare krstarećim raketama „kalibar“ na teroriste u oblasti Abu Kemala u Siriji, saopštio je portparol Ministarstva odbrane Ruske Federacije Igor Konašenkov.
„Šest strateških bombardera 'TU-22' izvelo je vazdušne udare pomoću krstarećih raketa 'kalibar' na teroristička utvrđenja, skladišta oružja i municije, mesta okupljanja terorista i važne komandne punktove, koji su ustanovljeni na osnovu obaveštajnih podataka“, navedeno je u saopštenju.
Pored strateških bombardera "TU-22", udare krstarećim raketama nanela je i podmornica "Kolpino" iz Sredozemnog mora.
U raketno-vazdušnom udaru bili su angažovani i bombarderi „su-24“ i „su-34“ iz avio-baze „Hmejmim“, a podršku su im pružali lovci „su-30SM“, „su-35“ i „MiG-29“ ruske vazduhoplovne grupe u Siriji.
„Lansiranje krstarećih raketa 'kalibar' iz podmornice "Kolpino" izvedeno je sa rastojanja većeg od 650 kilometara“, naveo je Konašenkov.
Kao rezultat masovnih udara prouzrokovna je razorna šteta velikoj grupi militanata kod Abu Kemala.
Udari su omogućili proširenje aktivnosti ofanzive sirijskih snaga pod komandom generala Hasana Suhela da uništi teroriste u poslednjem uporištu terorista na istoku Sirije.
Nakon uspešno izvršene borbene misije na udaljenosti od oko 5000 kilometara, strateški bombarderi su se vratili na aerodrom u Ruskoj Federaciji.
Prema rečima Konašenka, bombarderi „tu-22“ izveli su u poslednja tri dana 18 udara na teroriste na istoku Sirije, a izvedeno je i devet napada krstarećim raketama „kalibar“ s podmornica „Veliki Novgorod“ i „Kolpino“ u Sredozemnom moru.
Sirijska armija faktički očistila Deir ez Zor od terorista - Sirijska armija je sa saveznicima uspostavila potpunu kontrolu nad Deir-ez-Zorom, najvažnijim gradom na istoku te zemlje.
Državna novinska agencija SANA objavila je prethodno da je Islamska država izbačena iz dela grada El-Hamidija koji je bio njeno najjače uporište.
Potom je uslodila likvidacija „džepova“ koje su još držali teroristi.
O sirijskim zbivanjima dobro obavešteni libanski portal Al-Masdar objavio je da sirijske snage kontrolišu 97 odsto Deir-ez-Zora.
Precizirao je da su posle El-Hamnidije oslobođeni i gradski rejoni Šejh-Jasin, Al-Bažn i Abu-Aded.
Teroristi se povlače i beže niz dolinu Eufrata. Međutim, do noći su držali mali deo rejona Al-Rašidija i Al-Ardi.
Trogodišnju blokadu Deir-ez-Zora sirijska armija je probila 5. septembra i počela prvo napad na istočne delove tog velikog i za Siriju strateški važnog grada.
Teroristički napad kod Golanske visoravni - Terorista-samoubica se digao u vazduh u gradu Hader u sirijskoj provinciji Kunejtra, saopštila je nacionalna agencija SANA.
Šest ljudi je poginulo a više od dvadeset ranjeno.
Prema podacima agencije, teroristički napad se desio na ulazu u grad koji se nalazi u blizini Golanske visoravni.
Kako saopštavaju mediji, militanti su nastavili da granatiraju pozicije sirijske vojske sa strane Golanske visoravni. Prema nekim podacima, teroristi planiraju da se probiju do strateški važne visoravni Džabal el Šejh.
Dejstvo Tu-22M3 u Siriji pogledom iz SU-30
Pripreme ruskih bombardera TU22M3 za udare po teroristima
Pregled političkih i drugih vesti za 03.11.
Zbog SAD desetine hiljada izbeglica ne mogu dobiti humanitarnu pomoć - Desetine hiljada izbeglica ne mogu dobiti humanitarnu pomoć zbog SAD koje su nezakonito otvorile vojnu bazu u Tanfu, saopštio je Ruski centar za mirenje zaraćenih strana u Siriji.
Ruski Centar za mirenje zaraćenih strana u Siriji zajedno sa sirijskim rukovodstvom pruža pomoć izbeglicama u Siriji postradalim tokom borbenih akcija međunarodnih terorističkih grupa. Najteža situacija je u području Tanfa.
Zbog SAD koje su nezakonito otvorile u tom području vojnu bazu, uz zabranu da joj bilo ko priđe na 55 kilometra, desetine hiljada sirijskih izbeglica koje se nalaze u kampu Rukban pored baze lišene su mogućnosti dobijanja humanitarne pomoći.
Oni koji su napustili područje Tanf potvrdili su da je humanitarna situacija u Rukbanu vrlo teška.
Kako su saopštili, američki savetnici su nedavno pored Rukbana otvorili novi kamp u koji dolaze militanti iz Istočnog Kalamuna, područja Karjatejna i sirijske pustinje. Američki savetnici formiraju od njih još jednu u nizu „umerenu opoziciju“ — Nacionalnu sirijsku vojsku koju čine ratnici iz grupa: Kuvat Šahid Ahmad Abdu, Brigada šahida El Karjatejna, Džejš Asuad el Šarkija (Lavovi sa istoka).
Pritom, platu militanata u određenim grupama određuju američki savetnici tokom cenjkanja sa njihovim komandirima. Razlika u prihodima militanata različitih bandi, čak i u jednoj grupi, razlikuje se višestruko.
U vezi s tim, 29. oktobra se pored izbegličkog kampa Rukban desio sukob između militanata grupa Brigade šahida El Karjatejna i Lavova sa istoka.
U razmeni vatre poginulo je 13 sirijskih izbeglica, dok je više od 20, uključujući i decu, ranjeno. Pritom, američka strana nije pružila nikakvu medicinsku pomoć ranjenim izbeglicama. Svi su preminuli.
Ovakve akcije američke vojske i takozvane „međunarodne koalicije“ u području Tanfa predstavljaju najgrublje kršenje međunarodnog humanitarnog prava i mogu se klasifikovati kao ratni zločin.
Tramp: Moram da razgovaram sa Putinom o Ukrajini, Siriji i Severnoj Koreji - Predsednik SAD Donald Tramp izjavio je da će se verovatno sastati sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom u Vijetnamu na marginama samita Azijsko-pacifičke ekonomske saradnje.
„To je vrlo važno putovanje. Možda ću se sastati sa Putinom. To je veoma važno. Oni nam mogu pomoći oko Severne Koreje, Sirije. Moramo da razgovaramo o Ukrajini“, rekao je Tramp u intervjuu televiziji „Foks njuz“.
Samit lidera Azijsko-pacifične ekonomske saradnje u vijetnamskom Danangu održaće se od 6. do 11. novembra.
Ranije je savetnik šefa Bele kuće za nacionalnu bezbednost Herbert Mekmaster izjavio da pitanje sastanka Putina i Trampa još nije rešeno.
I portparol predsednika Rusije Dmitrij Peskov saopštio je da zasad nema konačne odluke o tom pitanju.
Putin i Makron razgovarali o situaciji u Siriji - Predsednik Rusije Vladimir Putin i predsednik Francuske Emanuel Makron su tokom telefonskog razgovora razmatrali rezultate sedme runde sastanaka o Siriji održanoj u Astani, šefovi država istakli su važnost zajedničkih napora za rešavanje krize u Siriji, saopštila pres-služba Kremlja.
„Tokom razmene mišljenja o sirijskom pitanju razmatrani su rezultati sedmog Međunarodnog sastanka o Siriji održanog u Astani 30. i 31. oktobra. Obe strane istakle su značaj zajedničkih napora u kontekstu procesa političkog rešavanja sirijske krize“, navodi se u saopštenju.
Predsednici su takođe razgovarali o različitim aspektima bilateralne saradnje, uključujući i aktivnosti foruma građanskih društava „Trijanonski dijalog“.
Predsednici su se založili za iranski nuklearni sporazum i naglasili nedopustivost njegove revizije, dodaje se u saopštenju.
„Na inicijativu francuske strane održan je telefonski razgovor između ruskog predsednika Vladimira Putina i francuskog predsednika Emanuela Makrona. Vladimir Putin je govorio o rezultatima svog putovanja u Iran“, ističe se na sajtu Kremlja.
Lideri su „govorili u prilog jasne implementacije zajedničkog sveobuhvatnog akcionog plana za rešavanje situacije oko iranskog nuklearnog programa“, navodi se u saopštenju.
Putin i Makron takođe su naglasili neprihvatljivost jednostrane revizije ovog ključnog sporazuma.
Razgovor je bio poslovan i konstruktivan, ističe se u saopštenju Kremlja.
Lavrov i Tilerson razgovarali o situaciji u Siriji - Ministar spoljnih poslova Rusije Sergej Lavrov razgovarao je telefonom sa američkim državnim sekretarom Reksom Tilersonom o naporima za uništavanje terorista u Siriji, navodi se u saopštenju Ministarstva spoljnih poslova Rusije.
„Razmatrani su aktuelni napori za uništavanje terorizma u Siriji i intenziviranje međunarodne podrške za političko rešenje u toj zemlji, uz poštovanje njene teritorijalne celovitosti i kroz razvoj nacionalnog dijaloga u skladu sa Rezolucijom 2254 Saveta bezbednosti UN“, navodi se na sajtu Ministarstva.
Lavrov je takođe naglasio nedopustivost politizacije aktivnosti Zajedničkog mehanizma UN i Organizacije za zabranu hemijskog oružja (OZHO) za istraživanje hemijskih napada i potrebe njenog usklađivanja sa standardima Konvencije o zabrani hemijskog oružja u istrazi upotreba hemijskih sredstava tokom sirijskog sukoba, saopštilo je Ministarstvo.
Lavrov i Tilerson takođe su razmatrali raspored predstojećih bilateralnih kontakata, piše u saopštenju.
„Razgovarano je o nekim aspektima rusko-američkih odnosa i rasporedu predstojećih bilateralnih kontakata. Sagovornici su se dogovorili da nastave dijalog o svim temama od zajedničkog interesa“, stoji u saopštenju na sajtu Ministarstva.
Uljanov: Kvalitet istrage upotrebe hemijskog oružja u Siriji je slab, a istraga liči na sabotažu - Očekivanja Moskve da će izveštaj UN i OZHO o hemijskom oružju u Siriji biti objektivan nisu se opravdala, izjavio je Mihail Uljanov na brifingu Ministarstva inostranih poslova, Ministarstva odbrane i Ministarstva trgovine i industrije Rusije o izveštaju eksperata UN i OZHO o istrazi slučajeva upotrebe hemijskog oružja u sirijskom Han Šeihunu.
„Prirodno, očekivali smo da mehanizam i misija OZHO, koja sa njim tesno sarađuje na otkrivanju činjenica, osiguraju apsolutno nepristrasan, profesionalni karakter istrage kako bi uvereno i, što je najvažnije, sa dokazima otkrili krivce. Odmah da kažem da se ta očekivanja nisu obistinila“, izjavio direktor odeljenja Ministarstva inostranih poslova Rusije za pitanje neširenja i kontrolu naoružanja Mihail Uljanov.
Osim toga, prema njegovim rečima, izveštaj je ispao površan i neprofesionalan.
Prema mišljenju Uljanova, kvalitet istrage upotrebe hemijskog oružja je slab, a istraga liči na sabotažu.
„Još u aprilu na osnovu svežih tragova Rusija je zatražila od OZHO da hitno pošalje stručnjaka u Han Šejhun i u sirijsku vazduhoplovnu bazu u Šeiratu“, rekao je on.
Prema njegovim rečima, ta inicijativa je bila blokirana na osnovu izmišljenih predloga.
Uljanov je naveo da predstavnici specijalnog mehanizma istraga OZHO-UN dugo vremena nisu posetili avio-bazu „Šajrat“, odakle je, prema verziji Zapada, bio izveden hemijski napad. Eksperti, prema rečima diplomate, saopštili su da to nije u njihovom mandatu.
Ministarstvo odbrane Rusije saopštilo je da je granata koja se vidi na fotografiji u izveštaju Organizacije za zaštitu od hemijskog oružja u provinciji u Han Šejhunu mogla da bude napravljena od vodovodnih cevi domaće proizvodnje, saopštio je predstavnik vojnog resora.
On je podsetio da krater od granate ima pravougaone ivice što omogućava da se pretpostavi da je sama granata imala pravougaoni oblik.
„Na osnovu te fotografije možemo da zaključimo da se u trenutku eksplozije granata nalazila na površini asfalta“, izjavio je predstavnik Ministarstva odbrane.
Rusija je početkom prošle nedelje u SB UN blokirala projekat rezolucije o produžetku mandata misiji UN i OZHO za istragu o hemijskim napadima u Siriji.
Sirijska opozicija je 4. aprila saopštila da je 80 ljudi poginulo od hemijskog napada u gradu Han Šejhunu u provinciji Idlibu.
Sirijska opozicija je okrivila sirijsku vojsku da je odgovorna za napad. Sa druge strane, zvanični Damask odbacio je sve optužbe rekavši da nikada nije koristio hemijsko oružje, kao i da je celokupno hemijsko naoružanje izvezeno iz zemlje pod kontrolom Organizacije za zabranu hemijskog oružja.
Sjedinjene Američke Države, bez predstavljanja bilo kakvog dokaza o krivici sirijske vojske za hemijski napad u Han Šejhunu i ne slušajući poziv Rusije za sprovođenje detaljne istrage, napale su sirijsku vojnu bazu Šairat u noći 7. aprila.
Bondarev: SAD približavanjem poraza terorista traže načine za njihovo povlačenje - Sjedinjene Američke Države, koje finansiraju militante u Siriji, približavanjem poraza terorista traže načine za njihovo povlačenje, a najizvesniji pravac je Afganistan, smatra predsednik Odbora za odbranu i bezbednost Saveta federacije Rusije i bivši komandant vazdušno-kosmičkih snaga Rusije Viktor Bondarev.
„Osim vojne, logističke i medicinske pomoći, SAD militantima pružaju stratešku podršku. Sada kada se poraz DAEŠ-a u Siriji bliži kraju, prekookeanski sponzori traže puteve za povlačenje svojih štićenika. A među najverovatnijim pravcima je Avganistan“, navodi se u članku Bondareva objavljenom u „Rosijskoj gazeti“.
Rusija je u okviru operacija u Siriji uspela da naruši ekonomiju terorističke grupe DAEŠ koja direktno zavisi od prodaje goriva, smatra Bondarev.
„Uspeli smo da ugrozimo ekonomiju DAEŠ-a, koja direktno zavisi od prodaje ugljovodoničnih proizvoda. Tako je pre dve godine, kada je Rusija tek započela operaciju u Siriji, budžet terorističke organizacije dobijao oko 50 miliona dolara mesečno od prodaje nafte u zemlji (tri milijarde dolara godišnje)“, navodi Bondarev u svom članku.
Prema njegovim rečima, u nekim periodima taj iznos dostigao je i do deset miliona dolara dnevno, a sada su se prihodi DAEŠ-a od trgovine naftom smanjili na 3-4 miliona dolara mesečno.
„Finansijski gubitak uslovio je ozbiljan problem sa popunjavanjem vojnotehničkih i ljudskih resursa sa kojima se sada suočavaju borci“, ističe Bondarev.
Teroristička organizacija DAEŠ je 2014. godine zauzela značajna područja u Siriji i Iraku. Koalicija na čelu sa Sjedinjenim Američkim Državama počela je borbu protiv njih, ali u Siriji ona operiše bez saglasnosti vlasti zemlje. Rusija sprovodi operaciju protiv DAEŠ-a u Siriji od septembra 2015. godine na zahtev zvaničnog Damaska.
Bondarev smatra postoji mala nada za pozitivne promene u saradnji Rusije i SAD u Siriji.
„Naravno, ne treba gajiti iluzije o oštroj preorijentaciji Sjedinjenih Američkih Država na put istinske borbe protiv terorista. Ali da li postoji nada za pozitivne promene u saradnji Rusije i SAD u Siriji? Iskreno govoreći, postoji mala nada“, kaže Bondarev.
Ranije je zamenik ministra spoljnih poslova Rusije Sergej Rjabkov izjavio da Moskva poziva Vašington da se uzdrži od ograničavanja kontakata sa Rusijom na vojnoj liniji. Prema njegovim rečima, Sjedinjene Američke Države iznose izgovore kako ne bi nastavile punu saradnju u ovoj oblasti.
Pentagon je za Sputnjik izjavio da „predstavnici američke i ruske vojske nastavljaju da sarađuju na ograničenom broju pitanja“ i „po potrebi održavaju kontakte na visokom nivou“, „ali Ministarstvo odbrane je suspendovalo vojnu saradnju sa ruskim oružanim snagama nakon ilegalne aneksije Krima“. Ministarstvo odbrane objasnilo je da su ova ograničenja propisana zakonom o nacionalnoj odbrani Sjedinjenih Američkih Država.
Krajem oktobra portparol Bele kuće Sara Sanders saopštila je da bi Sjedinjene Američke Države želele da sarađuju sa Rusijom „o određenim stvarima koje su posebno važne za nacionalnu bezbednost (SAD)“, konkretno u Siriji.
Ruski vazdušni udari u Siriji - iz minuta u minut -
OVDE možete pogledati hronologiju događaja ruskih vazdušnih udara u Siriji po danima
- Izvor
- / vostok.rs
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.
U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.
Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.