Ruski poslanici korigovaće Zakon o policiji
Da li će ruski milicioner posle Nove godine moći da postane pravi policajac? Državna duma započela je jesenje zasedanje razmatranjem jednog od dokumenata koji je izazvao najveći odjek - predsedničkog nacrta Zakona o policiji. Korekciju dokumenta zatražili su svi učesnici rasprava bez izuzetka. Poslanici su predložili da se stavi veći akcenat na rad organa reda, na zaštitu prava građana, da se uveća plata stražarima poretka zbog rizika i istovremeno da se strože kažnjavaju za uzimanje mita. Uporedo sa tim eksperte je navelo na oprez neviđeno proširenje ovlašćenja policajaca. Čitavu paletu mišljenja saslušala je naš izveštač iz parlamenta Lada Korotun.
Po razmerama razmatranja u javnosti nacrt Zakona policiji može se porediti samo sa Ustavom iz 1993. godine. Odzive o dokumentu na internetu je ostavilo preko 20 hiljada korisnika. Njihova reakcija na njega je različita - od odobravanja do potpunog neprihvatanja. Ništa manje oštri sporovi se vode i u poslaničkoj sredini. Između ostalog u jednome su građani, eksperti i parlamentarci jednodušni - kvalitativno nova zakonodavna osnova rada organa reda u Rusiji je neophodna, saopštio je šef Komiteta za bezbednost Vladimir Vasiljev.
Da, reforma MUP je sazrela. Aktuelni sistem zaštite pravnog poretka je u velikoj meri izgubio autoritet u društvu i poverenje. Tim povodom u nacrtu zakona predviđena je društena kontrola organa reda.
Za sada delatnost milicije reguliše zakon, u koji su već na desetine puta unete popravke. Ipak on ne odgovara izmenjenim socijalno-ekonomskim i političkim realijama. Novoj Rusiji potreban je nov sistem očuvanja reda, koji stoji u službi naroda, što milicija više ne može da bude. Međutim nacrt zakona je još sirov, i zahteva doradu, smatra poslanik Sergej Abeljcev.
Apsolutno neprihvatljivom smatram tačku o izvinjavanju policajca pred građaninom. Kao prvo to će biti teško realizovati u praksi. Kao drugo, za postupke svojih potčinjenih uvek treba da odgovara rukovodstvo.
Posebnu zamerku pravobranilaca izazvao je stav nacrta zakona koji omogućava policajcima da upadaju u kuće i stanove građana. Policija može lako da nađe opravdanje za svoje postupke, uveren je direktor Moskovskog biroa za ljudska prava Aleksandar Brod.
Nacrt zakona sadrži nekoliko momenata koji krajnje proširuju ovlašćenja radnika organa reda. Svako njihovo dejstvo se proglašava zakonitim, njihovi zahtevi obavezujućim do rešenja suda. Proširuju se prava pronicanja u stambeni prostor, što faktički ukida normu o njegovoj neprikosnovenosti. Policajci mogu da proveravaju sva dokumenta građana.
Mada tekst Zakona još nije unet u Dumu i prolazi javne rasprave, planirano je da bude usvojen do kraja ove godine. U tom slučaju zakon će stupiti na snagu već prvog januara 2011. godine.
- Izvor
- Glas Rusije, foto: © Flickr.com/martintajur/cc-by-nc-sa 3.0/ vostok.rs
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Ideja o direktnom učešću Zapada u sukobu navodno je ponovo na razmatranju, prema pisanju francuskog lista.
„Sve što je moguće“ mora se učiniti kako bi se sprečila upotreba nuklearnog oružja, izjavila je bivša nemačka kancelarka.
RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj
Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.
Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.