Ukrajina i Novorusija iz minuta u minut - 07.09.
Karta povlačenja teškog naoružanja - kliknuti za uvećanje
Karta situacije na frontu za 06.09. (karta kijevskih snaga) - kliknuti na kartu za uvećanje
Ispod se nalazi interaktivna mapa bojevih dejstava u Novorusiji - Klinuti ovde ili na mapu ispod
OVDE možete pogledati hronologiju događaja u Ukrajini i Novorusiji po danima
Pregled dešavanja na ratištu u Novorusiji za 07.09
Kijevske snage 41 put napale teritoriju DNR - Prema saopštenju Ministarstva odbrane DNR kijevske snage su za protekla 24 sata 41 put napale teritoriju DNR. Pod vatrom kijevskih snaga našla su se naselja na donjeckom i mariupoljskom pravcu.
Narodna milicija LNR saopštila je da su kijevske snage tokom prethodnog dana tri puta napale pozicije Narodne milicije u području naselja Frunze i Lozovoe.
Pregled napada na LNR
Pregled političko-ekonomskih i drugih vesti za 07.09.
Peskov: Sukob u Donbasu treba da razmatraju Kijev i vlasti LNR i DNR - Mirovne snage mogle bi da budu locirane na bilo kojoj tački dodira između suprotstavljenih strana i samo uz njihovu saglasnost, a Rusija nije strana u sukobu, izjavio je portparol Kremlja Dmitrij Peskov, komentarišući plan ukrajinskog predsednika Petra Porošenka.
„Svi mirovnjaci mogu da se razmeste na mestu dodira sukobljenih strana uz saglasnost obe strane. Kao što znate, Rusija nije strana u sukobu, sukob na jugoistoku Ukrajine pre svega treba da razmatraju Kijev i vlasti republika — LNR i DNR. To je verovatno osnovni modalitet koji ne bi bilo pametno odbacivati i nelogično apstrahovati. To je prvi i osnovni uslov razmeštanja bilo kakvih mirovnih snaga“, odgovorio je Peskov na pitanje kako Kremlj procenjuje ovaj plan Porošenka — da li računa na zbližavanje sa Ukrajinom o ovom pitanju ili će se držati svog plana.
Rusija odlučno odbacuje optužbe da je strana u sukobu u Donbasu, istakao je portparol ruskog predsednika, komentarišući ukrajinske medije da mnogi ljudi nazivaju Rusiju stranom u sukobu.
„Ne svi, Kijev naziva Rusku Federaciju, možda i neke druge strane, ali mi se kategorički ne slažemo s time“, rekao je Peskov.
Porošenko: Možemo li se nadati da vratimo Krim od Rusije? Realno - ne - Ukrajina bi, bez nastavka reformi, mogla da izgubi državnost, izjavio je predsednik zemlje Petro Porošenko.
„Međutim, to je pesimistični scenario, u koji ne verujem i koji neću dozvoliti“, rekao je Porošenko.
Prema njegovim rečima, treba „dati novi vetar borbi protiv korupcije“.
Porošenko je podsetio da će 2019. godine biti održani predsednički i parlamentarni izbori i da je vlastima ostalo još godinu dana aktivnog rada na reformama.
Sa druge strane, jedan od predsednika frakcije „Opozicioni blok“ Jurij Bojko smatra da će reforme ukrajinskih vlasti u obrazovanju, zdravstvu, penzionom osiguranju i poljoprivredi dovesti do potpunog osiromašenja naroda.
Porošenko je priznao da Kijev ne može vratiti silom Krim.
„Možemo li se nadati da vratimo Krim od Rusije? Realno - ne. Da li će ona sama izaći otuda? Na žalost, ne. Mi možemo zajedno stvoriti uslove kada će Krim postati teret za Rusiju. Treba da stvorimo sve uslove da je zaboli“, izjavio je Porošenko.
Po njegovim rečima, Kijev treba da iskoristi sve dostupne instrumente međunarodnog prava — sankcije, međunarodni sud, međunarodne platforme, mehanizme monitoringa.
Porošenko je rusko-beloruske vojne vežbe nazvao pripremom Moskve za veliki rat.
„Sve je više dokaza da se priprema ofanzivni rat“, rekao je Porošenko.
Prema njegovim rečima, zbog tih strateških manevara Ukrajina je pojačala kontrolu na svim delovima državne granice.
Predsednik Ukrajine je naveo da se Kijev zalaže za raspoređivanje mirovnjaka na čitavoj teritoriji Donbasa, bez prisustva Rusije i bez dogovora sa ustanicima.
„Nikakvog dogovara sa ustanicima u vezi sa parametrima učešća buduće misije UN ne može biti“, rekao je Porošenko pred poslanicima Vrhovne rade.
Međutim, predsednik je ponovo naglasio da Minski sporazum nije idealan, nije doneo stabilan mir, ali da je omogućio da se smanji intenzitet borbenih akcija.
SAD podržavaju napore partnera iz ’normandijskog formata‘ u implementaciji Minskog sporazuma - Ideju o raspoređivanju mirovne misije Ujedinjenih nacija na istoku Ukrajine vredi proučiti, ona bi trebalo da ima širok mandat, rekao je predstavnik američkog Stejt departmenta.
„Podržavamo napore partnera iz ’normandijskog formata‘ u implementaciji Minskog sporazuma. Smatramo da je mogućnost slanja mirovnih snaga UN u istočnu Ukrajinu vredna proučavanja kao sredstvo zaštite građana Ukrajine, bez obzira na etničku pripadnost ili nacionalnost, i kao način vraćanja suvereniteta i teritorijalnog integriteta Ukrajine“, rekao je američki diplomata.
Stejt department je naglasio da „sve ovakve snage moraju da imaju širok mandat“ za obezbeđivanje mira i bezbednosti „na čitavoj okupiranoj teritoriji u Ukrajini, sve do granice sa Rusijom, kako bi se izbeglo produbljivanje ili institucionalizovanje jedinica unutar Ukrajine“.
„Naši ciljevi su jasni: uspostavljanje teritorijalnog integriteta Ukrajine i zaštita Ukrajinaca, nezavisno od njihove verske, etničke pripadnosti ili jezika. Smatramo da je kao prvi korak važno da se poboljša bezbednosna situacija, i više puta smo pozivali Rusiju da bi obezbedi stvaran i trajan prekid vatre, povuče snage sa linije razgraničenja, povuče teško naoružanje i obezbedi pun, nesmetan i bezbedan pristup za međunarodne posmatrače, uključujući i na međunarodnoj granici“, dodao je Stejt department.
Kijev: Inicijativa o uvođenju mirovne misije UN u Donbas pripada Ukrajini - Inicijativa o uvođenju mirovne misije UN u Donbasu pripada Ukrajini, Kijev će nastaviti da ga promoviše, ali ne pod uslovima koje je predložila Rusija, izjavila je portparol Ministarstva spoljnih poslova Ukrajine Marijana Beca.
„Ova inicijativa nije nova i ona se već dve godine razmatra u okviru UN. Naša inicijativa ostaje na snazi. To je oduvek bila inicijativa Ukrajine. Nastavićemo da je razvijamo, ali ne pod uslovima Rusije“, istakla je Beca gostujući na ukrajinskoj televiziji „Peti kanal“.
Prema njenim rečima, pre nego što se donese odlluka o uvođenju mirovnih snaga u Donbas, moraće da prođe mnogo procedura: Kijev treba da održi konsultacije sa partnerima, UN bi trebalo da upute u Ukrajinu ekspertsku misiju koja će proceniti situaciju, zatim generalni sekretar UN treba da predstavi odgovarajući izveštaj, a onda mora da se usaglasi mandat i budžet misije.
Ruski predsednik Vladimir Putin izjavio je da podržava ideju o slanju mirovnih snaga u Ukrajinu. Međutim, prema njegovim rečima, mirovne snage bi tamo mogle da imaju zadatak samo da obezbeđuju osoblje OEBS-a i trebalo bi da se nalaze na liniji razgraničenja i ni na jednoj drugoj teritoriji. On je dodao da će Ministarstvu spoljnih poslova naložiti da podnese Savetu bezbednosti UN rezoluciju kojom će se obezbeđivati misija OEBS-a u Ukrajini kada se ovi uslovi ispune.
Ranije je ukrajinski predsednik Petro Porošenko izjavio da je sa američkim ministrom odbrane Džejmsom Matisom razgovarao o mogućnosti raspoređivanja mirovne misije UN u Donbasu. Porošenko, takođe, namerava da predstavi ovu ideju Generalnoj skupštini UN u septembru u Njujorku.
Sama organizacija saopštila je da se UN ne pripremaju za uvođenje mirovne misije u Donbas i da sve strane moraju da pristanu da bi se donela bilo kakva odluka.
Nemačka: Ukidanje sankcija Rusiji nakon pune realizacije Minskog sporazuma - Potpuno ukidanje sankcija Rusiji će uslediti nakon pune realizacije Minskog sporazuma, ali predlog Rusije o misiji UN u Donbasu je korak u tom pravcu, izjavila je na brifingu zamenica zvaničnog predstavnika Vlade Nemačke Ulrika Demer.
„Želim jasno da kažem da potpuno ukidanje sankcija sledi tek nakon pune realizacije Minskog sporazuma“, rekla je Demerova.
„Novi predlog ruskog predsednika (o misiji UN) je korak. Potrebni su detalji. Spremni smo da razgovaramo o tome, a o ukidanju sankcija bićemo spremni da govorimo samo ako uslede drugi mnogobrojni koraci“, navodi ona.
Podsetimo, ruski predsednik Vladimir Putin izjavio je da podržava inicijativu uvođenja mirovne misije u Ukrajine, uz uslov da nju čine pripadnici OEBS-a i da budu pozicionirani na liniji razgraničenja sa Donbasom i nigde drugde.
Ubrzo zatim se oglasio i zvanični Kijev koji je saopštio da je saglasan sa inicijativom uvođenja mirovnjaka, ali ne i sa uslovima koje je naveo Putin.
Lavrov: Uvođenje misije UN u Donbas uz saglasnost DNR i LNR - Uvođenje misije UN u Donbas treba da bude dogovoreno sa svim stranama u sukobu, izjavio je šef ruske diplomatije Sergej Lavrov.
„Prirodno, konkretni parametri takve misije UN za očuvanje mira, uključujući dogovor o nacionalnim kontingentima, treba da budu dogovoreni sa stranama u konfliktu što podrazumeva obavezu uključivanja DNR i LNR u taj proces“, rekao je Lavrov.
Opunomoćeni predstavnik Rusije u trostranoj kontakt grupi za rešavanje situacije u Ukrajini Boris Grizlov izjavio je da će raspoređivanje snaga UN u Donbasu biti moguće nakon što Ukrajina usvoji amandmane na zakon o posebnom statusu regiona.
„Raspoređivanje kontingenta UN na liniji razgraničenja u Donbasu postaće realnost tek kada Ukrajina u zakon o posebnom statusu Donbasa unese principijelno važne amandmane. Te popravke će biti dogovorene u okviru kontakt grupe. One će se odnositi na uvođenje posebnog statusa na stalnoj osnovi po formuli Štajnmajera“, rekao je on.
Štajnmajerova formula određuje mehanizam aktiviranja zakona o posebnom statusu lokalne samouprave u određenim delovima Donjecke i Luganske oblasti na privremenoj osnovi na dan izbora i na stalnoj osnovi, nakon objavljivanja izveštaja OEBS-a na kraju izbora.
Ranije je saopšteno da je Kijev primio k znanju izjavu predsednika Rusije Vladimira Putina o mogućnosti raspoređivanja mirovnjaka UN u Donbasu koji mogu da pomognu u uspostavljanju mira u svetu.
Ukrajina - iz minuta u minut -
OVDE možete pogledati hronologiju događaja u Ukrajini i Novorusiji po danima
- Izvor
- / vostok.rs
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Budući predsednik SAD ranije je bio optužen za subverziju izbora 2020. godine i nepravilno rukovanje poverljivim dokumentima.
Ideja o direktnom učešću Zapada u sukobu navodno je ponovo na razmatranju, prema pisanju francuskog lista.
„Sve što je moguće“ mora se učiniti kako bi se sprečila upotreba nuklearnog oružja, izjavila je bivša nemačka kancelarka.
RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj
Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.