Borba protiv savremenog ropstva
Globalni plan akcija UN za borbu protiv trgovine robljem stupio je na snagu 1. septembra. Njega su odobrile delegacije poslednje GS UN, te je on pozvan da dokrajči tu sramotnu za 21. vek pojavu. Generalni sekretar Ban Ki Mun je pozvao države da unose sredstva u namenski fond UN za žrtve trgovine ljudima.
Prema podacima UN, godišnji prihodi od trgovine ljudima iznose 32 milijarde dolara. Oko dva miliona žena svake godine se prebacuje preko granica u cilju prodaje. Samo iz Rusije godišnje odlazi više od 50 hiljada mladih žena, koje se nađu u seksualnom ropstvu, polovina od njih nema ni 15 godina. Danas taj kriminalni biznis je stekao razmere koji se mogu uporediti s trgovinom oružjem, drogom i dijamantima. U njemu učestvuju praktično sve države: iz jednih odvode žrtve, u druge živu robu uvoze, - kaže direktor moskovskog biroa Međunarodne organizacije za migraciju Enriko Ponzijani.
Seksualna eksploatacija, prisilan rad, prodaja dece, trgovina ljudima radi transplantacije organa i tkiva, prosjaštvo na ulicama gradova - sve su to monstruozni oblici istog zločina trgovine ljudima. To je ono što zovemo savremenim ropstvom.
Protokol UN o sprečavanju i obustavi trgovine ljudima, naročito ženama i decom, i kazne za ta zlodela usvojen je još pre 10 godina. On je dopunio Konvenciju protiv transnacionalnog organizovanog kriminala, koju je potpisalo 100 država, među njima i RF. Prema međunarodnim dokumentima, trgovina ljudima se kvalifikuje kao teški zločin i grubo kršenje ljudskih prava. Međutim, činjenica je: svetska zajednica nije uspela da obustavi taj kriminalni biznis. Godišnje se na planeti prodaje, kupuje, kidnapuje i transportuje protiv njihove volje 4 miliona ljudi, a to je pored 10 miliona dece, koja se eksploatišu kao seks-robovi.
Radi toga da bi se situacija promenila UN su razradile Globalni plan akcija za borbu protiv trgovine ljudima. U njemu se ističe da je radi uništavanja savremenog ropstva svetskoj zajednici potrebno da zajedno deluje protiv organizovanih kriminalnih grupacija. Plan sadrži konkretne mere za sprečavanje takve kriminalne delatnosti, zaštitu njenih žrtava, poteru za trgovcima živom robom.
2013. godine države-članice UN će proceniti napredak postignut tokom realizacije Globalnog plana akcija protiv trgovine ljudima. Radi aktivizacije borbe protiv savremenog ropstva u UN je bilo formirano neformalno dobrovoljno udruženje Grupa prijatelja. Ono je obuhvatilo 19 država, među kojima su Rusija, Belorusija, Kazahstan, Indija i Egipat.
- Izvor
- Glas rusije, foto: © Flickr.com/Marionzetta/cc-by-nc-sa 3.0/ vostok.rs
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj
Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.
Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.
U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.
Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.