BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

„Knjiga godine" po obimu ima 119 tomova!

„Knjiga godine
03.09.2010. god.

Kasno uveče 1. septembra, na dan otvaranja Moskovskog Međunarodnog sajma knjiga, tradicionalno su proglašeni pobednici nacionalnog konkursa „Knjiga godine-2010". Predstavljamo neka izdanja koja su proglašena za dobitnike nagrade.
 

U glavnoj nominaciji „Knjiga godine" pobednik je, pre se može reći ne knjiga, već čitava biblioteka! Tako se i zove: „Biblioteka domaće društvene misli od najstarijih vremena do početka HH veka" - u 119 tomova! „Ne može se u svakom stanu naći mesto za toliki broj knjiga," našalio se ministar za veze i masovne komunikacije Igor Ščogoljev, uručujući nagradu autorima i izdavačima.
 

80 naučnika-istoričara radilo je na stvaranju ove „biblioteke". Među njima je Leonid Topenkin. „Bilo bi dobro da mnogi savremeni političari poseduju ovakvu ediciju," istakao je on u intervjuu za „Glas Rusije".


„Danas zapažamo duboku krizu pogleda na svet u društvu," objašnjava istoričar. „Nema jasnog cilja u razvoju zemlje. Pokušavamo da primenimo evropski model na rusku stvarnost, ali na kraju vidimo da ne odgovara. A ruski mislioci iz XIX i s početka HH veka su upravo odredili suštinu ruske civilizacije. Njihovi pristupi daju predstavu o perspektivama za preporod Rusije.
 

Kolega Leonida Topenkina, istoričar Valentin Šalahaj je u intervjuu za „Glas Rusije" istakao neponovljivost nagrađenog izdanja.


Ovo je prvo iskustvo u domaćoj i svetskoj nauci u kojem su naučnici uspeli da akumuliraju istoriju ruske društvene misli za hiljadugodišnji period. Ona je bila veoma raznovrsna, sadržala je mnogo novih ideja. I kad smo pripremali projekat, mislili smo da će ove nerealizovane ideje sa vremenom postati tražene.
 

Sudeći po svemu, to vreme je nastupilo. Kao što je, između ostalog, nastupilo vreme da se obratimo dramatičnim stranicama biografije ruskog književnog genija Lava Tolstoja. Pisac Pavel Basinski se prihvatio da nam u godini stogodišnjice piščeve smrti ispriča bez izmišljanja i falsifikacije o odlasku Tolstoja iz porodice i o poslednjim danima njegovog života i smrti. Njegov istorijsko-dokumentarni roman je proglašen za pobednika u nominaciji „Proza godine".
 

„Istorija Tolstojevog odlaska je sama po sebi veoma složena," istakao je Pavel Basinski u intervjuu za „Glas Rusije".


„Bilo mi je teško da održim izvesnu taktičnost," nastavlja pisac. „Dakle, star čovek je odlučio i napustio svoju ženu... To sam želeo najmanje od svega. Pokušao sam da stanem na tačku gledišta svakog učesnika i da shvatim njihovu logiku ponašanja, a ne da namećem svoju. Uzgred rečeno, motiv bežanja postoji u svakom od Tolstojevih dela - u „Ani Karenjinoj", „Ratu i miru", „Kozacima", „Živom lešu"... Tolstoj je uvek sanjao o odlasku, ali sam nije odlazio, zato što nije mogao da ostavi ženu i decu - to je najjednostavnija motivacija. U dnevniku piše: „Žena je telo, otići od nje znači ubiti se." Ali, pred kraj života sticaj okolnosti je bio takav da nije bilo moguće da ne pobegne. Za to su bili krivi i sam Tolstoj, i njegova okolina, a što je glavno - to je bila sudbina.


„Pre sto godina, kad je Lav Tolstoj otišao iz života, u Rusiji je sve jači postajao novi umetnički pravac - futurizam. On je dotakao i oblast kao što je umetnost stvaranja knjige," istakla je u intervjuu za „Glas Rusije" Svetlana Strižnjova, autor alubuma pod nazivom „Vzorvalj". Ovo izdanje posvećeno je futurističkoj knjizi, istaknuto je u nominaciji „ART-knjiga". „Futuristička knjiga s početka HH veka udarila je temelj novinama koje i dalje žive u XXI veku," ubeđena je Svetlana Strižnjova.


„Bila je to parada eksperimenata, pokušaj stvaranja potpuno neponovljive knjige," govori autorka albuma. „Stvaraoci futurističke knjige i sami su bili umetnici, i pesnici, u nju su utkivali svoje viđenje sveta. To je vrlo važno, jer ova knjiga ne može biti prosto odštampan tekst, ona mora da donese poziciju autora, volju autora, ona je rukotvorna, kao i rukopis autora."


Konkurs „Knjiga godine" sad je uveo specijalnu nominaciju „Poklonimo se onim velikim godinama" u čast šezdesetpetogodišnjice Pobede nad fašističkom Nemačkom u Drugom svetskom ratu. Ova nagrada je pripala britanskom fotografu Džejmsu Hilu za album „Dan Pobede" s portretima ruskih veterana rata. Četiri godine za redom, on je slikao starije ljude, koji su po tradiciji 9. maja, na Dan Pobede, dolazili u centralni moskovski park na susret veterana. Primajući nagradu u Moskvi Džejms Hil je na ceremoniji nagrađivanja pobednika na konkursu „Knjiga godine" rekao:


Ovaj projekat mi je vrlo blizak i drag. 2006. godine odlučio sam da odem u park i da fotografišem i bio sam neverovatno zadovoljan! Ti trenuci će večno živeti sa mnom! Jako mi je drago što je britanski pogled naišao na odjek u Rusiji. Želim da se zahvalim piscu Borisu Vasiljevu, koji je napisao predgovor za album, ali najviše želim da se zahvalim veteranima koji su mi tako milo pozirali. Svi su različiti, ali su svi izvanredni!


Dakle, objavljena su imena laureata na konkursu „Knjiga godine-2010". Članovi žirija su ih izabrali od 120 hiljada knjiga, koje su u Rusiji izdate u toku poslednje godine.



  • Izvor
  • Glas Rusije, foto: SXC.hu/ vostok.rs
  • Povezane teme


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.


Stanje do 20:00, 24.11.2024.

Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.


U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.

Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za


Nova raketa je uspešno testirana, rekao je ruski predsednik na sastanku u Kremlju.


Ostale novosti iz rubrike »