Otrov na četkici za zube
U nekoliko italijanskih gradova vlasti su nedavno zaplenile paste za zube marke „kolgejt” za koje se pretpostavlja da su štetne za zdravlje, saopštilo je u subotu Ministarstvo zdravlja te zemlje, prenele su agencije. Izvesna količina sumnjivih pasti je zaplenjena u Firenci, Đenovi, Rimu…, a širom Italije su nastavljene kontrole navodno falsifikovanih pasta za zube pod robnim znakom „kolgejt”, bez etikete na italijanskom jeziku, pišu mediji. Italijansko ministarstvo upozorilo je potrošače da tekst na falsifikovanim pastama, za koje se veruje da su proizvedene u Kini, sadrži mnoge slovne greške. Prema navodima italijanske štampe, uzorci zaplenjenih pasta se analiziraju da bi se utvrdilo da li sadrže opasne supstance, a iz prodaje se povlače paste na kojima se kao zemlje porekla navode Brazil, Južna Afrika, Turska i Španija.
Iste vesti su stigle i iz Otave gde je, kako se navodi, Ministarstvo zdravlja 7. jula izdalo saopštenje da su do sada, kontrolom zaplenjene falsifikovane robe poreklom iz Kine, otkrivene 24 tube paste „kolgejt” koje sadrže potencijalno otrovnu i smrtonosnu hemikaliju „dietilen glikol”. Masovna zaplena ovih proizvoda usledila je posle akcija u Kanadi i SAD gde su takođe, u četiri države, zaplenjene falsifikovane „kolgejt” paste koje sadrže otrovne supstance.
Strah od ove materije, opasne po zdravlje ljudi, potpuno je opravdan.
„Dietilen glikol” je sastojak koji zamenjuje mnogo skuplji glicerin koji se koristi za gustinu proizvoda. Spekuliše se da se opasni „dietilen glikol” nalazio i u kineskim lekovima i kozmetici i da je naročito opasan za decu i osobe s bolestima bubrega i jetre. Ova supstanca postala je naročito aktuelna prošle godine kad je u Panami objavljeno da je više desetina ljudi umrlo, a među njima i mnogo dece, zbog korišćenja sirupa za kašalj i drugih medikamenata zagađenih hemikalijom poreklom iz Kine.
Prema pisanju medija, ova hemikalija se obično nalazi u antifrizima ali je korišćena i u sirupu za kašalj, antihistaminskim tabletama, losionima i kremama za osip. Tada je istragom otkriveno da je jedna kineska kompanija hemikaliju prodala drugom, španskom preduzeću, slagavši da je reč o 99,5 odsto čistom glicerinu. Ne znajući, Španci su kasnije lažni „glicerin” prodali panamskoj firmi koja ga je zatim prodala državnim laboratorijama. Zbog korupcije i izdavanja lažnih sertifikata za određene lekove i hranu (dakle, ne u vezi sa ovim slučajem) nedavno je na smrt osuđen kineski rukovodilac vladine Direkcije za hranu i lekove zbog primanja mita i to uglavnom od predstavnika farmaceutske industrije. Kako je saopšteno, u isto vreme počela je i provera licenci na hiljade medikamenata koji su već dobili „zeleno svetlo za izvoz”.
Nakon što su vlasti mnogih država otkrile sporne proizvode, alarm za uzbunu oglasio se i u susednim državama – Bosni i Hercegovini i Hrvatskoj. Na pojedinim web-sajtovima nevladinih organizacija objavljeno je upozorenje građanima da previše ne rizikuju i da budu oprezni prilikom kupovine kineskih zubnih pasta, a naročito kozmetike i lekova.
U Ministarstvu zdravlja Republike Srbije smatraju da nema razloga za paniku. Primarijus dr Zoran Panajotović, načelnik beogradske sanitarne inspekcije, kaže da se sva uvozna roba koja je prešla granicu smatra ispravnom, jer je za kontrolu svih isporuka zadužena granična sanitarna inspekcija.
– Nismo preduzimali vanredne kontrole paste za zube „kolgejt” u radnjama u Beogradu, jer se smatra da je sva uvozna roba koja je prošla granicu ispravna – rekao je Panajotović. U saopštenju za medije koje je potpisao dr Zoran Nikolić, načelnik granične sanitarne inspekcije Republičkog ministarstva zdravlja, takođe se navodi da „prema podacima kojim raspolaže ova inspekcija za granično područje uvoza sumnjivih isporuka paste za zube ’kolgejt’ nije bilo”.
I Snežana Karanović, načelnik sektora za zaštitu intelektualne svojine Uprave carina, tvrdi među artiklima koji su granice Srbije prošli legalnim putem nije bilo falsifikovane „kolgejt” paste.
– U 2006, ali i tokom ove godine imali smo nekoliko većih uvoza pasta za zube „kolgejt”, šampona i kupki proizvođača „Kolgejt Palmolajv”, ali preko distributera koji su nisu generalni zastupnici ove kompanije. Zvanični predstavnici ove kompanije u Srbiji su pregledali robu koju smo zaustavili na granici i utvrdili da je reč o originalima. Nije bilo falsifikata ovog proizvođača. Govorimo o legalnom uvozu, naravno, a ne o krijumčarenoj robi – rekla je Karanović.
- Izvor
- politika.co.yu
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.
U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.
Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.